Presunúť na hlavný obsah

Po týchto potravinách vyhladnete: Ak chcete byť štíhli, radšej sa im oblúkom vyhýbajte!

Chudnutie a diéty

Poznáte to. Máte pocit, že ste sa zasýtili a vydržíte dobrých pár hodín bez jedla. Avšak opak je pravdou...

Niektoré jedlá či potraviny nefungujú ako palivo - nenabudia vás ani nedodajú energiu. Naopak, budete sa cítiť unavení a znova hladní. Podľa certifikovaného neurológa Davida Perlmuttera  je to preto, že obsahujú buď málo vody alebo vysoký obsah sacharidov. O ktoré jedlá či potraviny teda ide?

Mohlo by vás zaujímať: Nadmerný príjem zeleniny môže byť nebezpečný: Toto sú riziká, ktoré sa s ním spájajú

1.    Chlieb a iné pečivové produkty

Akýkoľvek chlieb, dokonca aj ten celozrnný, či sladké pečivo, vás nezasýti. Prečo? Má totiž extrémne vysoký glykemický index a môže zvýšiť hladinu cukru viac ako napríklad taká čokoládová tyčinka. Ich pravidelné jedenie môže viesť postupne aj k nadváhe či k cukrovke. 

2.    Cereálie 

Klasické „studené“ cereálie zaliate mliekom, obľúbené raňajkové jedlo tých, ktorí sa snažia zhodiť a myslia si, že ich jedenie im v tom pomôže. Sami však dobre viete, že stačia dve hodiny a vyjedli by ste po nich celú chladničku. Prečo? „Pretože cereálie obsahujú príliš málo vody a je vedecky dokázané, že potraviny s vysokým obsahom vody vás udržia dlhšie nasýtených“, objasňuje Perlmutter pre harpersbazaar.com. Lepším variantom je napríklad varená ovsená kaša

3.    Jogurt

Jogurt by sa zdal v poriadku. Dostanete dobrú dávku vápnika, bielkovín a potrebných baktérií na trávenie a imunitu. Avšak, spolu s nimi si naservírujete opäť aj vysoký prísun sacharidov, naviac aj tých pridaných. To platí aj pre mrazené jogurty. Ak už ste fanúšikom jogurtu, potom stavte na grécky, ktorý je bez pridaných cukrov, ale so zdravým tukom, ktorý vám pomôže aj schudnúť.

Čítajte tiež: Potraviny, ktoré spôsobujú nášmu telu nadmerné potenie a zápach: Poznáme riešenie, ako sa toho zbaviť!

4.    Čistý zeleninový šalát

Samotná zelenina jednoducho váš hlad nezaženie. To je fakt, o ktorom ste sa určite už presvedčili aj sami. Ak ho však obohatíte o zdravé tuky a proteíny ako avokádo, olivový olej, tvrdý syr, losos či kuracie prsia, to už môže byť tá správna voľba. 

Neprehliadnite: Zdravšia náhrada sladkostí, ktorá vám pri cvičení (ne)ublíži: Podľa čoho ich vyberať?

5.    Rôzne druhy dresingov a omáčok

Grilované kuracie prsia, Cézar šalát či cestoviny, sú jedlá, ktoré si bez omáčok či rôznych dresingov nevieme predstaviť. Mnohé z nich však zvyšujú chuť do jedla, tým pádom nás nútia jesť viac, no sme po nich aj tak stále hladní. Vhodným doplnkom týchto jedál je napríklad pesto alebo arašidová omáčka, pretože obsahuje zdravé tuky, ktoré nás zasýtia. 

 

- Najčítanejšie -