Presunúť na hlavný obsah

5 každodenných zvykov, ktoré sú rovnako škodlivé ako fajčenie: S týmito by ste mali prestať čo najskôr!

Zdravie

Každý deň vychádzajú nové a nové štúdie o tom, čo je maximálne nezdravé. Tieto zlozvyky vedú k rakovine, no potešíme vás - dajú sa odbúrať ľahko aj dnes.

1.    Celý deň sedíte

Dokonca aj keď pravidelne cvičíte, dlhodobé sedenie ešte nikomu neurobilo dobre. Takéto vysedávanie alebo sedavé zamestnanie vedie podľa Health Services–Cancer Care v Kanade až  k stošesťdesiatim tisícom prípadov rakoviny prsníka, hrubého čreva, prostaty a rakoviny pľúc každý rok. Robte si v práci prestávky alebo si zabezpečte stojace pracovisko. Nech vám ani nenapadne hneď po práci zasadnúť k televízii. Choďte na prechádzku, do posilňovne, so psom... Kamkoľvek, len neseďte.

Prečítajte si: Kombinácia potravín, v akej robíte najčastejšie chybu: Aby ste nepriberali, musíte sa zbaviť tohto zlozvyku!

2.    Jete priveľa mäsa a syru

Živočíšne proteíny sú bohaté na IGF-1, rastový hormón, ktorý môže podporiť rast rakovinových buniek. A štúdia  University of Southern California uverejnená v časopise Cell Metabolism zistila, že u ľudí s proteínovou diétou je štvornásobne vyššie riziko rakoviny ako pri ľuďoch, ktorí sa stravujú normálne.  Nahraďte niektoré z vašich živočíšnych bielkovín vegetariánskym zdrojom bielkovín. Rovnaká štúdia tiež zistila, že strava s vysokým obsahom bielkovín rastlinného pôvodu, ako je napríklad fazuľa, ktorá má hladinu proteínu ekvivalentnú k niektorým druhom mäsa, nevyvoláva  nárast výskytu rakoviny. 

3.     Varíte na zlom oleji

Varenie na rastlinnom oleji uvoľňuje častice, aldehydy a polycyklické aromatické uhľovodíky. Napríklad, olivový olej nie je vhodný na vyprážanie, hodí sa však skvelo na studenú kuchyňu či do šalátov a dressingov.  Olej z avokáda je ideálny pre teplú kuchyňu, rovnako ako kokosový. Sledujte obaly, ktoré vám napovedia viac. 

4.     Opaľujete sa  v soláriu

Nedávna štúdia v časopise Journal of American Medical Association odhaduje, že opaľovanie v soláriu spôsobuje približne pol milióna prípadov rakoviny kože v Spojených štátoch každý rok. No a čo, že máte bledú pokožku. Ak jej chcete dodať zdravý odtieň, jedzte mrkvu a paradajky. Obe potraviny sú bohaté na karotenoidy, ktoré posilnia pleť a dodajú jej zlatkastý šmrnc.  

Prečítajte si: Oslnivo hnedá bez následkov: Takto si doprajete sexi bronz bez rizika!

5.    Máte málo spánku

Chronický nedostatok spánku vyvoláva vysoký krvný tlak, infarkty, mŕtvice, obezitu a mnohé ďalšie zdravotné problémy. Jedna štúdie dokonca zistila, že spánok menej ako šesť hodín denne, urýchľuje rast nádorov.  Spite najmenej osem hodín, organizmus sa vám poďakuje!

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus