Presunúť na hlavný obsah

Klamstvo, ktorému väčšina žien uverila: Prečo si stále myslíme, že nie sme „dosť“ pekné?

Krása

Kto si čo o mne myslí alebo prečo ženy majú dve tváre a klamú samy seba?

Žena bola vždy obdivovaná. Obdivovaná, avšak za svoju krásu, krivky, jednoducho za to, ako vyzerala. Vždy sa tiež hovorievalo, že žena je ozdobou muža. Opäť je to o vzhľade a možno práve preto ženy riešia svoj výzor do takej miery, ktorá im už dávno prerástla cez hlavu. Poďme ale na to pekne po poriadku. Spoločnosť vždy diktovala, ako by mala vyzerať ideálna žena. Vzory vo fyzickej kráse boli prezentované na základe mužských predstáv. Úlohou ženy bolo totiž robiť mužovi láskavosť, spestriť mu náročné dni, byť vždy milá, prítulná, tak trošičku naivná a hlavne vytvárať mu teplo rodinného domova. Popri tom všetkom mala vyzerať vždy atraktívne a podľa najnovších trendov. Tie diktovali a diktujú najväčšie módne magazíny sveta. 

Viac v magazíne Feminity jeseň 2015: Otestovať vernosť či odlákať milenku? Vyspovedali sme profíkov, ktorí to majú v náplni práce!

Spoločnosť vždy diktovala, ako by mala vyzerať ideálna žena

Tým, ktorí sa zaujímajú o módu viac, určite neunikol dokument zo zákulisia toho najprestížnejšieho magazínu, Vogue. Dokument Vogue: Očami módnych redaktoriek dokonale odráža to, ako sa ideál ženskej krásy a vyžarovania menil v jednotlivých obdobiach a aký kultúrny dopad mal. Neriešila sa už len prvoplánová krása, ale aj vnútro. Charizma, sebavedomie, nezávislosť či sila ženskej osobnosti, a to v dôsledku čoraz rastúceho feminizmu.Tlak na ženy je jednoducho obrovský. Nedivme sa preto, že to, čo riešia najviac je nakoniec ich vzhľad. Ruku ale na srdce, myslíte si, že to ich robí aj šťastné? Ako by mohlo. Vzdávame sa často svojej prirodzenosti len preto, aby sme vyhoveli predstave iných alebo celkovo spoločnosti. Kto je ale spoločnosť? 

Honba za ideálom a ochota vzdať sa jedinečnosti

Každá žena má dve tváre. Jednu tú prirodzenú s prednosťami, o ktorých si vplyvom spoločnosti začne myslieť, že nie sú dosť dobré a tú druhú, ktorou sa snaží zachytiť všetky trendy a oklamať samú seba. Pre veľa žien je dôležitejšie to, čo si o nej kto myslí, než to, ako sa najlepšie cíti ona sama. Ak sa náhodne spýtate ženy, či je so sebou spokojná, väčšinou vám odpovie, že nie. Máloktorá žena tiež dokáže prijať kompliment s naozajstnou hrdosťou a potešením. Väčšinou sa zasmeje alebo to neberie vážne. Stále máme niekde hlboko zakotvené, že nie sme dosť dobré a atraktívne. Nikdy nie sme spokojné. Ženieme sa za ideálom, o akom ale nemáme presné predstavy. Zasahujeme do svojho tela estetickými zákrokmi a myslíme si, že potom jednotlivé časti do seba zapadnú presne ako pri Barbie. Nosíme čo najviac odhalené oblečenie, len aby nás muži nepovažovali za cudné. Čím viac pohľadov opačného pohlavia narátame, tým viac stúpne ručička nášho sebavedomia. Avšak len v ten jeden deň. Je to krátkodobé. Akonáhle potom vidíme zraky mužov upriamené na inú, vyzývavú ženu, automaticky sa v nás prebudí pud ohovárania a tvrdíme, že nie je pekná, je trápna a nevie, ako zaujať. Trošku paradox, nemyslíte? Neustála nespokojnosť so svojím vzhľadom v nás produkuje negatívne vlastnosti. Ženská postava je pritom jedna z najdiskutovanejších tém súčasnosti. Štíhle ženy nadávajú na tučné a tučné zase na štíhle. Ťažko povedať, kde začala táto dlhotrvajúca vojna a kto ju začal. Ani jeden typ ženy, ktoré tieto otázky riešia, však nie sú vnútorne vyrovnané a spokojné.

Nájdete v magazíne Feminity: Fejkový život: Aj vy ste súčasťou pretvárky na sociálnych sieťach?

Negativita je odpudivá. Platí to aj v živote. Môžete spĺňať výzor ideálu krásy, ktorý nám diktuje spoločnosť, ale pokiaľ sršíte negatívnou energiou alebo prázdnotou, je to ako smrad, ktorý prerazí aj ten najkrajšie zabalený darček. Ženy, ktoré sú si vedomé svojich kvalít a majú rady nielen svoje telo, ale aj svoj život, pôsobia navonok vyrovnané. Neboja sa odkloniť sa od uniformity a svoje nedostatky vedia premeniť na prednosti. Nie je reč o zarytých feministkách a ani o škaredých káčatkách. Sú to ženy, ktoré počúvajú svoje telo, neustále niečo robia, pretože dobre vedia, že vďaka tomu sa cítia prirodzene silnejšie a sebavedomejšie. Neboja sa zodpovednosti a ani prekážok. Každá zdolaná sa im zarátava a vďaka nim si dokážu vychutnávať tie príjemnejšie chvíle. Necítia sa žiadnou ženou ohrozené. Nepotrebujú si od mužov pýtať komplimenty, dávajú im ich totiž sami od seba. Ak sa však pozriete na ich zovňajšok, nepatria medzi prvoplánové krásky či figuríny dokonalosti. Sú ale šťastné, muži sa v ich prítomnosti cítia ako v nebesiach a to možno aj vďaka tomu, že poznajú svoju hodnotu. A rozdiel medzi hodnotou a cenou, za ktorú sa ženy zapredávajú, je teda naozaj obrovský. Trošku egoizmu v tomto prípade nezaškodí. Nevytvárajme si obraz dokonalosti na základe príbehov iných. Oni neriadia náš život. Rovnako sa tiež nesnažme porovnávať s inými a kopírovať ich štýl, hoci nám nie je prirodzený. Akákoľvek snaživosť o niečo, čím nie sme, alebo klamstvo, vždy vyjde na povrch. Neberme všetko tak príliš upnuto a vážne, skúsme sa uvoľniť a spoznať to, kedy sa cítime vo svojej koži najlepšie. Žena, ktorá dokáže nájsť dokonalosť v samej sebe a to aj s chybami, nemá konkurenciu.

Viac čítajte v jesennom čísle magazínu Feminity. Prelistujte si ho už teraz!

- Najčítanejšie -