Presunúť na hlavný obsah

Populárny zlozvyk, ktorému sa vyhýbajte: Čo sa deje s vaším telom, keď vypijete kolu na podráždený žalúdok?

Zdravie

Starý “dobrý” zvyk, prebudíte sa po opici alebo máte podráždený žalúdok a máte pocit, že po vypití koly je to lepšie. Čo sa však skutočne deje vo vnútri?

Ruku na srdce, kto z vás sa väčšinu svojho života riadi tým, že keď nič necítim a nie je mi zle, nič mi nie je, som zdravý. Po tom, čo sa odohráva v našom vnútri pátra už len málokto. Stačí pritom málo, napríklad aj kola na podráždený žalúdok, ktorou si ho radi “zalepíme”. 

Jed pre ľudské telo, ktorý nás oberá o vápnik

Sladené sýtené nápoje ako kola spôsobujú okamžité podráždenie žalúdka. Na to, aby sa žalúdok bránil potrebuje nájsť v tele silného bojovníka a tým je vápnik. Ten si “požičia” z krvného obehu a toto podráždenie neutralizuje. Navonok sa udeje všetko tak rýchlo, že vy môžete mať pocit, že všetko je v poriadku. Ale nie je. Dôvod je jednoduchý - aj ten vápnik, ktorý koluje v krvi je odniekiaľ, v tomto prípade z kostí. Je to proces, s ktorým si telo musí poradiť. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k poškodeniu dôležitých mozgových a svalových funkcií. 

Neprehliadnite: Z tohto je naše telo upchaté: Keď zistíte, odkiaľ sa tieto toxíny berú, zvážite svoj životný štýl

V priebehu pár minút do seba dostanete nadmieru cukru, ktorá sa premení na tuk

Nutkanie na grgnutie je v skutočnosti prejav refluxu, v jednoduchosti povedané, žalúdočná kyselina stúpne až do pažeráka. Je pritom známe, že žalúdočné šťavy rozpúšťajú mimo žalúdka tkanivá a to môže byť nebezpečné. Keďže po vypití koly dostaneme do tela v priebehu naozaj pár minút nadmerné množstvo jednoduchých cukrov, pečeň sa s touto nečakanou “nádielkou” popasuje, ako vie. Cukry premení na tuky a tie sa ukladajú. To sa deje v priebehu prvých 15 minút. Neskôr sa človek cíti fantasticky, sviežo a okrem iného aj nabudene. Vydrží mu to ale len ďalších 15 minút, pretože tak, ako rýchlo stúpla hladina cukru v krvi, rovnako rýchlo aj klesne.

Mohlo by vás zaujímať:

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus