Presunúť na hlavný obsah

Nízkotučný biely jogurt nie je zďaleka taký fit ako si myslíte: Toto sú najčastejšie chyby pri výbere, aké robíme

Zdravie

Veľa z nás siaha po bielom jogurte, o ktorom si myslíme, že je pre naše telo naozaj fit. V čom ale najčastejšie robíme chyby?

Jogurt pozná každý z nás. Hlavne tie sladké ochutené jahodové, alebo čokoládové. Ale keď chceme racionalizovať náš jedálniček, často siahneme po bielom jogurte. Takýto jogurt je výborná voľba pre chudnutie, pretože obsahuje relatívne nízke množstvo sacharidov a primerané množstvo bielkovín. 

Zloženie jogurtu nám zase napomáha zahnať hlad. Ale ako všetko dobré, aj biely jogurt má svoje obmedzenia. Nie je teda všetko ružové, v tomto prípade biele, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ako teda konzumovať pravidelne jogurt tak, aby sme z neho nielen že nechudli, ale ešte k tomu aj priberali? Pozrite si 5 najčastejších chýb konzumácie bieleho jogurt a prispôsobte si podľa toho váš príjem.

Prečítajte si: Kombinácia potravín, v akej robíte najčastejšie chybu: Aby ste nepriberali, musíte sa zbaviť tohto zlozvyku

Prílišné zameranie sa na kalórie

Počítať kalórie môže byť niekedy užitočné, pokiaľ sa snažíte udržať svoj denný predvolený príjem kalórií. Ale môže to byť aj zavádzajúce, pokiaľ ide o jogurt. Mnoho jogurtov, ktoré sú s nízkym obsahom kalorií a na prvý pohľad vyzerajú ako správna voľba, nemajú dostatok bielkovín. Treba si uvedomiť, že aj bielkoviny sa v celkovom prepočte rátajú ako kalorický príjem. Nízkokalorický jogurt môže mať v sebe malé množstvo kalórií, ale pravdepodobne bude mať aj nízky podiel bielkovín. Nehľaďte teda len na množstvo kalórií, keďže vyšší podiel bielkovín v jogurte vás môže zasýtiť na dlhšiu dobu a celkovo tak budete jesť menej, alebo s menším hladom.

Toto by ste mali vedieť: Superpotravina roka 2016: Čo to v skutočnosti je, vás naozaj prekvapí!

Nemerajú sa porcie

Kúpiť väčšie množstvo jogurtu naraz a ten si rozedliť je rozumná voľba, hlavne z ekonomického hľadiska. Ale, keď už si jogurt rozdeľujeme na menšie porcie, okom sa naozaj nedá ľahko odhadnúť ani približné množstvo. Je to zavádzajúce aj podľa toho, do akých nádob jogurt dávate.
Ďalším nevhodným príkladom je aj to, že ak kúpite veľké balenie jogurtu a len odhadom z neho zjete nejakú časť a zvyšok necháte na neskôr, tak nemáte možnosť odhadnúť, koľko ste toho zjedli. A aj keď je jogurt vhodná potravina do diéty a racionálnej výživy, tak aj jeho nadmerný príjem vedie k priberaniu.

Pridanie príliš veľa prísad

Kúpiť si biely jogurt a pridávať do nich bonusy vo forme rôznych vlastných ochutín, to znie ako skvelý nápad, čo sa teórie týka. V praxi ale to môže byť sabotáž na vaše úsilie schudnúť.
Ľudia si často pridávajú med pre osladenie, cereálie, ak chcú jesť niečo sýtejšieho, prípadne orechy a ovocie. Všetky tieto veci sú skvelé doplnky. Ale v nízkej miere. Je to veľmi jednoduché, zmeniť jogurt ako desiatové jedlo na jedlo hodné nedeľného cheatu bez toho, aby ste si to uvedomovali. 
Mali by ste si v prvom rade uvedomiť, či máte jogurt ako desiatu, či olovrant, alebo ako sýtejšie jedlo na raňajky. Na desiatu stačí k jogurtu pridať malú hrsť jahôd a posypať malým množstvom orieškov. To úplne stačí. Ak jogurt konzumujete na raňajky, pridajte k neho aj cereálie a väčšiu porciu ovocia.

Nízkotučné jogurty

Jogurt bez tuku v zmysle ušetrenia príjmu kalórií neznie ako zlý nápad, ale jogurt tým stráca chuť. Preto sa výrobcovia snažia doplniť stratu chutí pridaním cukrov, čo samozrejme neprispieva vašej postave. 
Keď sa budete rozhodovať v obchode, aký jogurt si kúpiť, vyberáte si nie príliš tučný, blížiaci sa až k smotane, ale ani nie príliš cukornatý, porovnávajte jednotlivé hodnoty jogurtov a nájdite si ten vhodný pre seba.

Mohlo by vás zaujímať: Najlacnejšia vysoko kvalitná bielkovinová potravina: Cottage cheese dokáže s vaším telom zázraky

Probiotiká nadovšetko

Priobiotiká v jogurte sú naozaj prospešné, ale nemôže to byť vás argument pri rozhodovaní sa, ktorý jogurt je pre vás ideálny. Stačí vám vybrať si jogurt podľa makronutrendov a keď už má probiotiká navyše v sebe, berte to ako bonus, nie ako hlavný dôvod kúpi.

- Najčítanejšie -