Presunúť na hlavný obsah

10 vecí, ktoré sa vám snaží povedať vaša vagína: Ak "tam dole" nie ste v poriadku, zistite, v čom robíte chybu!

Zdravie

Ak máte problémy v intímnych partiách, mali by ste čo najskôr zistiť, čo ich spôsobuje.

Umývate sa viac ako je potrebné

Pošva prirodzene vylučuje hustý maz, ktorý chráni citlivú pokožku pred trením na dennej báze. Drhnúť pošvu za každú cenu, len aby bola kompletne čistá, nie je ten najlepší nápad. Drsné mydlá a gély síce urobia svoju službu, no vo finále bude pošva oveľa náchylnejšia na podráždenie. So "zlými" baktériami odstránite rovnako aj tie "dobré", ktoré pomáhajú udržiavať zdravé pH a mikroflóru. Ideálna hygiena? Postačí vám teplá voda a vaše ruky. 

Používate priveľa chémie

Produkty, ktoré bojujú s pachom a sú plné farbív, vôní a konzervačných látok vôbec nepotrebujete. Pokožka vulvy je mimoriadne citlivá a reaguje na tieto látky viac, ako by ste očakávali. Namiesto kozmetiky vám naozaj postačí len obyčajná voda. 

Máte "suchoty"

Podráždená vulva? Mali by ste ju hydratovať. Nepoužívajte všk obyčajný krém alebo telové mlieko ale obyčajnú vazelínu. Tá delikátnu oblasť nepodráždi ani na nej nezanechá žiadne negatívne stopy. Skúste naniesť malú bodku obyčajnej vazelíny, ktorá je bez vône, alkoholu a konzervačných látok.

Prečítajte si: 6 kuriozít, ktoré pri pohľade na vašu vagínu muži riešia: Toto je ženské tabu, ktoré by radi odhalili

Hormóny si robia, čo chcú

Pokožka v tejto oblasti je tenšia, suchšia a náchylnejšia na podráždenie. Výsledok? V menopauze môžete mať bolestivý sex, infekcie a podráždenie močového mechúra. Vyskúšajte poševné zvlhčovače, ktoré dostanete kúpiť v lekárni.

Používate príliš "štýlové" lubrikanty

Existujú lubrikanty na olejovej, vodnej či silikónovej báze. Bez ohľadu na to, ktorým dávate prednosť, vyhnite sa farbám, parfumom, príchutiam alebo zložkám, ktoré vám majú navodiť pocit tepla alebo chladu. Vyberajte si prírodné produkty na vodnej a olejovej báze vyrobenéh výhradne z ingrediencií ako je aloe vera, mandľový olej, kakaové maslo či včelí vosk.

Prečítajte si: Toto by nemalo chýbať v žiadnom nočnom stolíku: Ženy z toho šalejú a muži idú do kolien!

Používate nesprávnu antikoncepciu

Mnohé ženy sú alergické na latex a spermicídy, zložky obsiahnuté vo väčšine kondómov. Ak máte pocit pálenia, mali by ste si dať s prezervatívmi pokoj. To však nie je všetko. Aj niektorá hormonálna antikoncepcia, najmä progesterónová, môže spôsobiť vysúšanie pošvy. Čo tak skúsiť vnútromaternicové teliesko alebo inú formu ochrany?

Nosíte peknú spodnú bielizeň

Na mysli máme konkrétne čipkované tangá. Spôsob, akým sa tangá trú o kožu, môže spôsobiť podráždenie tkaniva. Ako sa podráždeniu vyhnúť? Klasické nohavičky zo 100% - nej bavlny, ktoré nie sú až tak sexi, no rozhodne vám s nimi nič nehrozí. 

Holíte sa bezhlavo

Ale nie ste jediné, veď takmer všetky sa holíme v sprche žiletkou za pomoci teplej vody. Ideálne prostredie na množenie baktérií a infekcií. Ako mu zabrániť? Skúste prírodný holiaci krém alebo meniť po každom holení žiletku. Najbezpečnejšia voľba? Laserové odstránenie chĺpkov. 

Vaša bielizeň vonia skvelo

Takmer všetky milujeme voňavú aviváž a prací prostriedok. No tie, ktoré obsahujú priveľa farbív, dráždia citlivú pokožku vulvy. Ideálnou voľbou je neparfumovaný, biologicky rozložiteľný zmäkčovač prádla s aloe vera. Skúsite?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe