Presunúť na hlavný obsah

Ak máte niektorý z týchto príznakov, okamžite prestaňte jesť lepok!

Zdravie

Cítite sa po jedle nafúknutí a vaše trávenie „štrajkuje“? Možno by ste mali ihneď prestať s jedením potravín obsahujúcich lepok.

O čo ide? Stará známa celiakia je imunitné ochorenie, pri ktorom človek trpí pri každom jedle, ktoré obsahuje lepok. Nájdete ho v obilninách vrátane raže, pšenice a jačmeňa. Ako teda zistíte, že by ste mohli byť obeťou celiakie?

Prečítajte si: Novodobá "hrozba" menom pšenica: Prečo ju niektorí ľudia nevedia spracovať a iní áno?

Ak vás trápi, že z ničoho chudnete a zubár vám nachádza stále nové a nové kazy, je načase zbystriť pozornosť. Keď váš organizmus začne zvádzať boj s potravinami obsahujúcimi lepok, signály, že s vami niečo nie je v poriadku, budú veľmi silné. Chudnutie, hnačky a nafukovanie budú u vás takmer na dennom poriadku. To, aké silné prejavy budú, závisí od veľkosti a stupňa vyhladenia sliznice. Ak nie je výrazné, ani ťažkosti nebudú mimoriadne silné, a tak to platí aj naopak. 

Čo by ste mali sledovať?

Pri problémoch s lepkom býva častá hnačka, ale aj zápcha, vaša stolica je mastná, chudnete, máte problémy s anémiou a kazia sa vám zuby. 

Predtým, ako pôjdete k doktorovi, urobte si test:

Skúste vynechať základné obilniny aspoň na dva týždne a nezabudnite sa sledovať. Konkrétne: múku, krupicu, ovsené vločky, pudingový prášok, cestoviny, polievky so zásmažkou a iné múčne výrobky, no múku obsahujú aj niektoré salámy, šunky, i párky, preto si radšej overte zloženie každého výrobku. Na zapálenú sliznicu je vhodné užívať nalačno olej z plodov a semien rakytníka rešetliakového. Naopak jesť môžete kukuricu, zemiaky, sóju, proso, amarant, pohánku, fazuľu, ryžu a výrobky z nich. Keď zistíte, že vaše problémy počas „diétovania“ vymizli, je veľmi pravdepodobné, že budete obeťou celiakie a mali by ste čo najskôr navštíviť odborníka. Aj v opačnom prípade by ste mali navštíviť lekára, aby vylúčil túto diagnózu a prípadne stanovil inú liečbu. 

Prečítajte si: Z pečiva najviac priberáme a nielen to: Čím ho teda nahradiť, pokiaľ sa mu chceme vyhýbať?

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe