Presunúť na hlavný obsah

Dá sa reálne schudnúť jedením ryžových chlebíkov? Ak ich budete konzumovať v tejto kombinácii, je to možné

Chudnutie a diéty

Sami to dobre poznáte z okolia, po ryžových chlebíkoch siahne žena akonáhle sa dá „na diétu“. Dá sa z nich ale reálne schudnúť?

Keď zo svojho jedálnička vynecháte pečivo, tak hľadáte alternatívu. Jednou z nich sú aj staré známe polystyrény – ryžové chlebíčky. Vyzerajú ako zdravý, ľahký snack, ktorý môžete jesť vo veľkom.. Ale ako to s nimi v skutočnosti je? Môžeme si ich dopriať bez obáv, alebo je na mieste obava z priberania?

Plátky ryže, dnes už v rôznych tvaroch sa vyznačujú svojou trvanlivosťou, sú ľahko prenosné, dajú sa kombinovať s rôznymi doplňujúcimi chuťami, či už na sladko alebo len tak zľahka šunka-syr. Mnohí tréneri ich často zaraďujú do svojich jedálničkov, takže logicky z toho vyplýva, že je to potravina ideálna na chudnutie. Aj keď, nechutí až tak dobre každému, dá sa z nich rýchlo presýtiť.

Ryžové chlebíky patria do skupiny pufovaných produktov – medzi nimi nájdete aj pšeničné chlebíčky, kukuričné s doplnkami ako sója, amarant, pohánka. Taktiež nájdete aj rôzne verzie, ktoré sú poliate nejakou sladkou polevou – jogurtová, banánová,, kakaová.

Prečítajte si príbeh: Žena v rámci chudnutia jedla namiesto pečiva ryžové chlebíky: Neuveríte, aký efekt to malo na jej postavu

Pozor, ryžové chlebíky majú v sebe skrytý cukor

Ide o technológiu, kedy sa ryžové, kukuričné alebo pšeničné zrná vďaka vysokej teplote a tlaku nafúknu zvnútra. Dochádza tak k lepšej stráviteľnosti, čo neznie ako zlá vlastnosť. Ale spolu s tým sa zvýši aj glykemický index danej suroviny.  A to môže byť za istých okolností problém.

Zjesť potraviny so zvýšeným glykemickým indexom znamená, že sa vám rapídne zvýši hladina glukózy v krvi, ale ktorá veľmi skoro klesá následkom vyplavenia inzulínu – ten má za úlohu hladinu glykogénu znižovať. V praxi to znamená, že po chvíli budete zase skoro hladní. Takže, tieto chlebíky nemajú sami o sebe schopnosť nasýtenia.

Glykemický index skoro ako cukor

Pokiaľ teda držíte diétu a konzumujete tieto chlebíky sami o sebe, tak to nie je ideálna voľba – vaša diéta tak bude o to náročnejšia, že budete viac hladní. Podobne vlastne fungujú aj sladkosti, až na to, že tieto chlebíky neobsahujú v sebe tuky ako ďalší zdroj energie. 
Ďalším dôvodom, prečo nezasýtia toľko ako pečivo je ten, že obsahujú malé množstvo vlákniny – tá pomáha spomaľovať trávenie a lepšie zasýti.

Ryžové chlebíky najpriek všetkému môžeme konzumovať v diéte – ale s určitými pravidlami sú vhodnou a kontrolovateľnou potravinou. To ale neplatí o chlebíkoch s polevou. Polomáčané ryžové chlebíky mnoho ľudí vníma ako zdravú alternatívu sladkostí. Ale opak je pravdou. Keď pozrieme na energetické hodnoty, tak je to porovnateľné s čokoládou. Aj v malom balení je toľko energie z cukrov, komplexných sacharidov a lacných tukov, že lepším zdrojom bude naozaj horká čokoláda v menšom množstve. Takže do diéty chlebíky s polevou určite neodporúčam!

Prečítajte si tiež: Do akej miery ovplyvňuje genetika postavu? Odpoveď fitness trénera vysvetľuje, prečo práve vy nemáte telo snov

Ako teda? Jesť ryžové chlebíčky?

Áno, odporúčam ich jesť za určitých okolností. Samozrejme myslím tie bez polevy. Zaraďte si ich v jedálničku do obdobia desiaty alebo olovrantu. Ale – nejedzte ich samotné, keďže samy o sebe nemajú nasycovací efekt a dokážete ich tak  zjesť nadmerné množstvo a nezasýtia vás. Napriek tomu energia obsiahnutá v nich je nadmerná.

Vždy konzumujte chlebíky s bielkovinovou potravinou – pomáha to vyvolať pocit nasýtenia sa. Môžete použiť cottage cheese, tvaroh, vhodný syr, šunku s vysokým obsahom mäsa, jogurt, kefír...
Výborné sú chlebíčky aj pred pohybovou aktivitou, keďže nezaťažujú toľko trávenie ako iné potraviny
Vyberajte si hlavne také chlebíčky, ktoré majú vyšší podiel vlákniny a keď nájdete aj také, ktoré majú vyšší obsah bielkovín, tak to je len vás bonus. Snažte sa strániť chlebíčkov s vysokým obsahom soli.
Pokiaľ ste celiatik, tak vyberajte si ryžové a kukuričné chlebíčky, pšeničné nie sú pre vás vhodné.

Približný obsah makronutrendov v ryžových chlebíčkoch:

100g
Sacharidy: 82,5g
Bielkoviny: 8 g
Tuky: 1,2 g
Vláknina: 2,8 g
Energia: 1592 kJ

Približné zloženie pšeničných chlebíčkov

100g
Sacharidy: 70,2 g
Bielkoviny: 11,5 g
Tuky: 0,9 g
Vláknina: 13,3 g
Energia: 1430 kJ

Skúšali ste už niekedy chudnúť jedením výsostne ryžových chlebíkov?

spolu hlasovalo 139 ľudí

Áno
75
Nie
64

- Najčítanejšie -