Presunúť na hlavný obsah

7 najväčších omylov pri diétach, ktoré poznáme z internetu: Tieto slová fitness trénera vás nepotešia

Fitness

Teória pre chudnutie je veľmi jednoduchá: jedzte menej, viac sa pohybujte. Je to tak?

No, každý, kto niekedy skúšal schudnúť vie, že diéta a cvičenie je zložité zvládnuť. Ak ste sa teda rozhodli zhodiť tuk navyše a nedarí sa vám, možno veríte nasledujúcim informáciám, ktoré kolujú internetom a majú ďaleko od pravdy. Zhrniem ich do jednotlivých chýb s pokusom o nápravu:

Chyba 1: Nepočítate všetky kalórie – skryté kalórie

Keď si vypýtam od svojich klientov ich bežný jedálniček, tak najčastejšie mi ho zhrnú do troch jedál a to raňajky, obed, večera. Väčšina z nich však zje aj medzi jedlami niečo malé, nejaký snack. A nezarátajú si to do svojho denného príjmu. Pritom môže ísť o enormný energetický príjem. Nehovoriach o sladkých nápojoch, alebo alkohol. 
Riešenie: použite nejakú mobilnú aplikáciu pre sledovanie kalórií, mobil máte stále po ruke a tak vám neujde nejaký zabudnutý záznam. Každá kalória sa teda počíta.

Vyskúšajte: Tréning na zadok a stehná, pri ktorom sa zapotíte: Po tomto budete mať figúru snov

Chyba 2: Zneužívate cheat day pre obžerstvo

Raz do týždňa si môžete upokojiť svoje chute a keď to robíte správne, tak dokonca môžete podporiť svoj metabolizmus. Častejšie sa stáva, že z takéhoto dňa sa stáva súťaž o to, čo najviac zjesť. Všetko záleží aj na tom, ako sa stravujete počas týždňa. Ale obecne platí, že nadmerné prejedanie sa počas cheat day vás dopredu príliš neposunie.
Riešenie: tento deň si naplánujte tak, aby ste mohli zjesť to, na čo máte chuť, ale aby ste sa držali stále v čistej línii zdravého stravovania sa.

Chyba 3: nudná rutina na kardio tréningu

Každý deň robiť to isté cvičenie, kardio tréning vás nielenže neposunie ďalej, ale môže to výrazne obmedziť vaše chudnutie. Naše telá sa prispôsobujú určitej záťaži a stávajú sa tak účinnejšie a odolnejšie pri takom režime. Nemeniť v tréningu nič vedie k stagnácii, dodatočnému prepaľovaniu svalov a nakoniec pri určitej snahe nielenže sme neschudli, ale vyzeráme ešte horšie.
Riešenie: namiesto nudného kardio tréningu zaraďte intervalové kratšie tréningy na rôznych strojoch, či už na rotopede, alebo švihadle, alebo si len zaskáčte na plyoboxe.

Chyba 4: Samy seba príliš obmedzujete

Ak chcete schudnúť, musíte premýšľať o udržateľnosti. Aj keď ste schopní držať extrémne nízkokalorickú stravu, vaše telo prejde do úsporného režimu a bude sa aj to málo energie, ktoré do seba dostanete, udržať. Vaše spaľovanie tukov nebude efektívne.
Riešenie: namiesto obáv o dodržaný počet kalórií sa snažte zamerať na kvalitu týchto kalórií. Jedzte potraviny pripravené sebou, čo najmenej polotovarov. Zahrňte do stravy dostatok bielkovín, zdravých tukov, celé zrná a veľa čerstvej zeleniny a ovocia. 

Chyba 5: Nezaraďujete deň odpočinku

Pri začatí cvičebného programu je dôležité rátať aj s odpočinkom. Nie je nutné cvičiť 7 dní v týždni. Takto sa pretrénujete a nebudete mať ani energiu na chudnutie.
Riešenie: naplánujte si deň alebo dva dni odpočinku každý týždeň. Nezabudnite si nastaviť rozumné ciele, ktoré vyhovujú vášmu životnému štýlu. Počúvajte preto svoje telo a keď si pýta oddych, doprajte mu ho bez výčitiek. Odpočinok môže byť aj aktívny ako bicyklovanie, prechádzky a podobne.

Slovenka Romana chcela do svadby schudnúť: Za 4,5 mesiaca schudla 1kg, no vizuálne je na nepoznanie

Chyba 6: prílišné zameranie sa na stratené kilá

Mnoho mojich klientov je posadnutých pri chudnutí pozerať sa na hmotnosť. Potom sú sklamaní, ak sa ručičky na váhe nehýbu smerom dole. Avšak mnoho faktorov sa berie do úvahy pri hmotnosti človeka vrátane zloženia tela, hladiny hydratácie a potravín, ktoré ste zjedli. Hmostnosť sa môže meniť, takže neustále meniaca sa váha, alebo stagnujúca váha nedáva presný pohľad o tom, čo sa s vaším telom deje.
Riešenie: vážte sa iba raz za mesiac, pozorujte ale primárne zmeny na svojom tele, zlepšenie postavy najlepšie spozorujete podľa voľnejšieho oblečenia. Môžete si prípadne merať obvody pásu, bokov, stehien a rúk.

Najlepšie cviky na zbavenie sa tukových vankúšov na bruchu: Bez tejto jednej veci to nikdy nepôjde

Chyba 7: nedostatok spánku

Na spánok dávajte rovnaký dôraz ako na stratené kilá. Jednou z najväčších chýb, ktorú vidím u ľudí je, že nedávajú dostatočný dôraz na spánok a stres – podstatné faktory úspešného chudnutia. Ak chcete úspešne spaľovať tuky, tak dostatok kvalitného spánku a menej stresu je na mieste.
Riešenie: ešte predtým, ako začnete s diétou, popremýšľajte o tom, či spĺňate aspoň nejaké spánkové minimum. Je to približne 7 hodín. Aj keď aktívni ľudia budú potrebovať o niečo viac spánku. Ak ste v strese, vyskúšajte nejaké meditačné metódy, alebo ak sa potrebujete vybúriť, choďte si zaboxovať a vybiť to zo seba.

- Najčítanejšie -