Presunúť na hlavný obsah

Aj tomuto vás naučí jedna dekáda manželstva: Budete prekvapení, že ste to možno ani nepostrehli...

Sex a vzťahy

Všetci, ktorí majú túto dekádu už za sebou, by vám bez mihnutia oka povedali, že ani nevedia ako rýchlo vlastne ušla. No pravdou je, že hoci sa to javí ako len zlomok času, to čo vás dokáže naučiť je na nezaplatenie.

Sila smiechu, ale aj sĺz tkvie v jednote 

Nijaký vzťah nebude nikdy taký krásny a bezstarostný ako na začiatku. Čím dlhšie spolu ste, tým viac toho spolu prežívate. Na spoločnej ceste vás však môže postretnúť nielen to dobré, ale často práve aj to zlé. Sú to skúšky, ktoré zahŕňajú smrť blízkeho, stratu zamestnania alebo naopak jeho úmorné hľadanie, zdravotné problémy, a ďalšie... Ak ich však počas týchto 10 rokov prekonáte spoločne, potom viete, že prekonáte čokoľvek, čo príde. Dôležitá je jednota, vďaka ktorej sa naučíte zdieľať spoločne nielen smiech, ale predovšetkým aj slzy. Páry, ktoré to nedokážu, sa často pre toto aj rozchádzajú. 

Mohlo by vás zaujímať: Túto jednu vec robíme s manželom každý deň: Vďaka tomu máme až dodnes vyrovnané manželstvo

Obdiv vyviera práve aj z rozdielnosti pováh

Všetci sme rozdielne individuality. Hovorí sa, že protiklady sa priťahujú a myslím, že je to vo väčšine prípadov naozaj pravda. Na začiatku vzťahu hrajú tieto rozdielne vlastnosti muža a ženy veľkú rolu. Už tu začína v nás rásť obdiv a za jednu dekádu manželstva tento obdiv dokáže vzrásť natoľko, že je to to, čo môže držať dvoch pokope aj ďalšie desiatky rokov. Ruka v ruke s obdivom ide predsa rešpekt, úcta a to sú naozaj dôležité hodnoty pre vzťah, nemyslíte? 

Nie som ja, ale my a vzťah ako aj život je o kompromisoch

Kto nevie robiť kompromisy, s tým to nebude prechádzka ružovou záhradou. Verte, že za desať rokov manželstva sa ich musíte narobiť viac než dosť a hoci vám to niekedy pôjde len naozaj ťažko, že to je správne, pochopíte až vtedy, keď si dokážete povedať, že nejde o vás, ale o to, že chcete, aby bol ten druhý šťastný. Samozrejme, že aj v tomto musí platiť istá rovnováha, kompromisy nemôžu byť neustále len na jednej strane. No čím viac ich spravíte jeden aj druhý, tým viac si rozumiete aj bez slov. Cvičenie robí predsa majstra, tak sa hovorí, nie? 

Čítajte tiež: Prečo vydržali manželstvá v minulosti dlhšie ako dnes? Táto životná múdrosť im k tomu najviac napomohla

Perfektný vzťah neexistuje a láska nemá len jednu podobu

… a dekáda manželstva je najlepším dôkazom. Každý z nás vstupuje do manželstva s istými očakávaniami, či chceme alebo nie. Veď sa len zamyslite, koľkokrát sme si povedali pri pohľade na iné manželské dvojice: „My sa takto správať nebudeme... Nedovolím, aby sa aj z nás stalo toto... My sme iní, my sa naozaj milujeme"... A ďalšie. Lenže láska nie je o dokonalosti a my nezastavíme čas. Ľudia sa rokmi menia, láska sa rokmi mení. To však neznamená, že keď to nie je ako na začiatku, je to zlé. Naopak, dekáda manželstva nás naučí rôznym podobám lásky, ktoré dokážete skutočne oceniť, len ak nebudete zatvárať pred nimi dvere. 

Neprehliadnite: Aké vlastnosti bymal mať najdôležitejší človek vášho života? Tieto charaktristické črty sú najpodstatnejšie!

 

- Najčítanejšie -