Presunúť na hlavný obsah

Najpopulárnejšie mená pre deti v roku 2016: Čo prezrádzajú o osobnosti dieťaťa?

Rodinné vzťahy

Tesne po pôrode čaká rodičov neľahká úloha, a to vybrať pre malú princeznú či princa to správne meno. Bude to Karolína či Matej? Roku 2016 v oblasti mien dominovali staré dobré klasiky i niektorí nováčikovia.

Ema je rodený vodca

Už niekoľko rokov po sebe vo výbere dievčenkých mien jasne kraľuje meno Ema poprípade jeho zahraničná obmena Emma. Dôvod, prečo si však toto meno vyberáme tak často pri narodení dlhoočakávanej malej princeznej je častokrát podvedome skrytý v jeho pôvode. Meno Ema totiž v preklade vyjadruje veselú a milovanú osobnosť, ktorá je predurčená stať sa vodcom, nikdy nič nenechá na pokoji a stále sa za niečím ženie. Len zriedka sa zastaví a po úspešnej kariére prichádza na rad budovanie rodiny, zázemia a domova

Možno si to neuvedomíte hneď od začiatku, no malé Emky nikdy nie sú spokojné, ak veci nefungujú a všetko by najradšej vzali do vlastných rúk.

Nechýba im jemnocit, ani odvaha

Tento rok sme si takmer rovnako obľúbili i menej bojovné mená ako Natália a Nina. Dievčatká, ktoré sú nositeľkami týchto mien sa navonok javia ako silné osobnosti, no vo vnútri skrývajú jemnú a citlivú povahu. Malé Ninky potrebujú veľa lásky a starostlivosi už od prvého dňa. Len tak sa totiž dokážu naplno prejaviť. Potrebujú totiž cítiť pocit bezpečia a akceptácie, aby tak otvorene prejavili svoj názor.

Rodičia, ktorí sa rozhodli pre malú Natálku, majú doma naozaj malý poklad. Meno Natália sa totiž spája s veľkou osobnosťou, ktorá si v živote prejde mnohými prekážkami, ale nakoniec dosiahne presne to, čo chce. Nestojí o intrigy, materiálne pôžitky, úspech či gratulácie.

Prečítajte si: Deti by nám o podstate Vianoc mohli dať lekciu: Takúto odpoveď by ste od nich možno nečakali

Tradičné mená sú späť

Do rebríčka najobľúbenejších mien sa dostali i doposiaľ menej populárne mená ako Katarína. Toto pôvodom grécke meno sa posledné roky držalo skôr v úzadí, možno i kvôli svojej negatívnej charakteristike. Katky sú vraj choleričky, ktoré si len ťažko niekoho pripustia k telu a postavia do pozoru ešte i svojho budúceho manžela. Ich záchvaty hnevu sú nepríjemné a väčšinou neostanú bez následkov.

U chlapcov je prvým opäť Jakub

Veľký návrat k tradícii nastal i u chlapčenských mien, kde opäť kraľuje Jakub. Toto hebrejské meno predurčuje malých šibalov k nebojácnym činom. Jakubovia sú silnými osobnosťami, vždy dosiahnu to, čo si zaumienia, no niekedy i na úkor druhých.

Takmer rovnako veľa novorodencov dostalo tento rok meno Adam. Adamkovia sú často veľmi tvrdohlaví a ak si niečo zaumienia, nič im nesmie stáť v ceste. Na svojich malých šibalov by však rodičia mali dať pozor hlavne čo sa týka srdcových záležitostí. Adamovia sa totiž vedia šialene zamilovať a nie vždy to dopadne najlepšie.

Inšpirujte sa: Ženy, ktoré sú narodené v tomto znamení, vychovávajú deti najlepšie pripravené do života

Originalita sa cení

Aby sme ale neostali len pri bežných variantách, rok 2016 priniesol i niekoľko exotických mien, tie však boli naozaj len výnimkou. Netradičné mená ako Anouk, Bendegúz, Boglárka či Rolex sú však vo väčšine prípadov len výsledkom filmovo inšpirovaných rodičov a v slovenskej histórii by sme ich len ťažko hľadali.

Budúci rok nás opäť prekvapí

Nastávajúci rok nás, čo sa týka mien, s najväčšou pravdepodobnosťou ešte prekvapí. Do popredia sa totiž dostáva trend tých zahraničných. Veľa z nich už totiž dostalo slovenskú verziu a stávajú sa čoraz viac populárnymi. Je teda celkom možné, že už nadchádajúce mesiace bude medzi nami malá Emily, Ava, Mia, Lucas, Liam či Noah. Tak čo, vybrali ste si?

Aké meno sa vám páči najviac?

spolu hlasovalo 592 ľudí

Emma
90
Nina
69
Jakub
93
Adam
96
Michal
177

- Najčítanejšie -