Vianoce očami dieťaťa rozvedených rodičov: Uvedomili ste si niekedy, ako sa cítia deti počas týchto dní?

Deti vnímajú zmeny v rodine oveľa intenzívnejšie ako dospelí. Odlúčenie rodičov v čase Vianoc môže byť pre niektoré z nich traumou na celý život.

Nedovoľte aby sa vaše dieťa cítilo na Vianoce opustené

Nedovoľte aby sa vaše dieťa cítilo na Vianoce opustené

Zdroj: Profimedia

Vianoce sú symbolom rodiny, šťastia a pokoja. Pre niektoré deti z rozvedených rodín je práve čas vianočných sviatkov smutným obdobím. Deti sú úprimné stvorenia, ktoré prežívajú vzťah medzi rodičmi naozaj senzitívne.  Aj keď si myslíte, že vaše dieťa je empatické a rozvod zvláda nadmieru dobre, opak môže byť pravdou.

Prečítajte si: Karmický rok 2017: Tento rok bude dosť turbulentný, ale najmä plný prekvapení a výziev

Uzavretie sa

Deti majú schopnosť uzavrieť sa do seba a neprejaviť pocity, ktoré ich vo vnútri trápia. Preto, ak si aj myslíte, že je všetko v najmenšom poriadku, môžete sa mýliť. Vaše deti majú tendenciu sa v škole porovnávať. Komu prinesie Ježiško lepšie darčeky a kto bude mať doma krajšie ozdobený stromček. Pri vianočných témach sa im v hlave automaticky vynorí myšlienka vás rodičov. 

Náladovosť

V reklamách, filmoch či seriáloch sa objavujú šťastné rodiny s deťmi, ktoré pripravujú vianočné ozdoby či pečú medovníčky. Aj tento nevinný vizuálny vnem sa veľmi rýchlo zapíše do pamäti dieťaťa a má vplyv na jeho zmýšľanie. Buďte obozretnejšie a všímajte si nálady vášho dieťaťa v čase sviatkov. Niekedy si pri tom všetkom vianočnom zhone ani nemusíte uvedomiť, ako vaše dieťa túži po pozornosti a láske.

Spoločne strávený čas 

Ak aj vy patríte k ženám z rozvedeného manželstva, dbajte väčší dôraz na spoločne strávené chvíle s vašimi deťmi a vaším ex. Deti by nemali trpieť v nefungujúcej rodine, ale zároveň si zaslúžia pozornosť obidvoch rodičov stopercentne. Skúste urobiť výnimku a zájsť na vianočné trhy, či spoločnú guľovačku.

Šťastné chvíle

Tieto momenty si zapamätajú oveľa viac a budú vám za to vďačné. Čas Vianoc je aj o darčekoch či dobrých skutkoch, tak prečo nepotešiť svoje dieťa tým najkrajším darčekom, ktorý mu môžete dať? Dospelí si často riešia svoje partnerské vzťahy a nedorozumenia rozvodom, no niekedy pritom vôbec nemyslia na následky dieťaťa. Ak bol rozvod nevyhnutnosťou pre vás a vaše potreby, skúste sa pozrieť na vec z druhej strany a doprajte vášmu dieťaťu úprimnú radosť v čase Vianoc. Čas strávený spoločne s rodinou je tým najväčším darom. Veď nie je nič krajšie ako vidieť šťastné dieťa.

Kompromis

Ak pre vás neprichádza do úvahy stráviť spoločný večer s vaším exmanželom, skúste urobiť kompromis a navštíviť ho aspoň raz v čase sviatkov. Dohodnite sa na spoločných možnostiach a urobte tajné prekvapenie pre vaše dieťa. V momente, keď uvidíte šťastný výraz na jeho tvári, všetky ostatné starosti pôjdu bokom. Porozmýšľajte nad tým, ako by ste sa cítili vy, ak by sa rodičia vo vašom detstve odlúčili. Nie je ľahké vcítiť sa do niekoho kože, ak sme si podobnou skúsenosťou nikdy neprešli.

Nedostatok lásky

Z psychologického hľadiska, sú deti veľmi senzitívne na akékoľvek zmeny v blízkej rodine. Rozvod rodičov, pre nich môže vyvolať pocit samoty, či nepochopenia zo strany mamy či otca. Silné momenty z detstva si veľmi hlboko uložia v svojich myšlienkach a ťažko sa s nimi vyrovnávajú aj v dospelosti. Osobnosť sa môže meniť z pocitu nedostatočnej lásky či pochybnosti a tieto deti môžu mať vo vyššom veku aj problém nadväzovať vzťahy so svojím budúcim partnerom.

Mohlo by vás zaujímať: Jedna otázka, ktorou odhalíte osobnosť človeka: Takto si môžete ušetriť čas i sklamanie

Rozprávajte sa

Najlepšou prevenciou proti týmto príznakom môže byť jednoduchá konverzácia. Rozprávajte sa so svojím dieťaťom o všetkom. Vzájomná otvorenosť prelomí ľady a posilní vaše dieťa. Jednoduchou konverzáciou na tému rozvodu, láske či nedorozumení uistíte vaše dieťa, že aj napriek odlúčenia vášho exmanžela ste stále obidvaja jeho rodičmi. Prejavte mu lásku slovami aj skutkami, pretože na to sa v dnešnej dobe zabúda čoraz viac.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
MB

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba