Presunúť na hlavný obsah

Závistlivý kolega či ukecaná kolegyňa? Na akých ľudí si treba dať v novej práci pozor?

Kariéra

Nový rok prináša nové ciele - životné, vzťahové i pracovné. Prvý kontakt s kolektívom v práci je ako plávanie v neznámych vodách - nikdy neviete, na koho narazíte. Alebo to vieme predpokladať?

Príde osudová chvíľa, kedy naberiete odvahu zoznámiť sa s novými kolegami. Toto sú najčastejšie typy, s ktorými sa dostaneme do kontaktu.  

Nehovor na mňa, prosím

Ak je prvý, koho oslovíte tichým hráčom skupiny, nebude to najlepší začiatok. Tento typ nemá chuť zoznamovať sa a komunikovať, a nebude ju mať ani budúci týždeň. Avšak nikdy nepodceňujte takýchto ľudí. Často ide o šikovných  a vytrvalých jedincov.

Prečítajte si: Táto JEDNA vlastnosť zaručuje úspech vo vašom živote: Máte ju aj vy?

Musím sa ti posťažovať

Je to typ zamestnanca, ktorý vám zakaždým musí povedať, aké nesplniteľné úlohy dostal od šéfa a ako sa nestíha venovať všetkým povinnostiam. Takýchto kolegov nekritizujte a neohovárajte. Radšej im navrhnite možnosti na zvýšenie efektivity práce a manažmentu času. 

Neverím, že si to dosiahla vlastnými schopnosťami

Zo začiatku tento typ pôsobí veľmi priateľsky a milo. Veľa sa zaujíma o vaše pracovné skúsenosti a úspechy. Neskôr sa však opýta, či ste to naozaj dosiahla sama, a či v tom náhodou nebolo aj niečo iné. Aj keď jeho komentáre môžu pôsobiť ako urážka, treba oceniť, že tento typ vám to povie priamo do očí, a neohovára vás za chrbtom. Často ide o skrytú závisť. Svoju šikovnosť mu môžete dokazovať pracovnými výkonmi v nasledujúcich mesiacoch. 

5 zamestnaní s najvyšším počtom "psychopatov". Patrí tam aj to vaše?

Myslím si, že toto by nášho šéfa zaujímalo

Tento nový kolega má potrebu informovať nadriadeného o všetkom, čo sa v posledných hodinách udialo v kancelárii. Určite to nemyslí v zlom. Hlavná motivácia takýchto ľudí je kariérny rast a povýšenie. Takémuto spolupracovníkovi nedávajte príležitosť, aby o vás hovoril ďalej. Ak sa náhodou stane niečo, na čo nebudete hrdí, určite sa o tom s nadriadeným porozprávajte osobne.  

Práca bez vtipov je jednoducho nudná

Ide o otvorených, komunikatívnych jedincov, ktorí nebudú mať problém s nikým a s ničím. Zo začiatku môžu pôsobiť vtipne a zábavne, ich humor vám po čase začne liezť na nervy. Sú to však ľudia, ktorí udržujú kolektív v dobrej nálade práve vtedy, keď je to najviac potrebné.  

Neprehliadnite: Štyri zbytočné veci, za ktorými sa v živote naháňame, no nemali by sme ich vôbec riešiť

Nie je podstatné, s akým typom človeka ste sa na pracovisku stretnete. Dôležité je najmä byť priateľský, a nebáť sa komunikovať s okolím. Aj keď sa chcete prioritne sústrediť na pracovné výkony, netreba zabúdať na dobré medziľudské vzťahy

- Najčítanejšie -