Presunúť na hlavný obsah

7 vecí, v ktorých je výchova dcéry iná ako syna: Toto zmeňte a vychováte statočnú a nezávislú ženu

Rodinné vzťahy

Možno už máte doma dvoch odrastených mládencov, no tentokrát ultrazvuk ukázal niečo iné. Pripravte sa na výchovu dievčaťa naozaj dôsledne a to ešte predtým než to príde...

1. Nech k vám može vzhliadať

Synovia maju tendeciu opakovať správanie svojho otca a často v ňom vidia ideál správneho muža. V otázke výchovy dievčaťa však hlavnú úlohu zohráva naopak matka. Jej správanie sa dcéra snaží už od narodenia napodobňovať a práve s ňou sa snaží rozoberať tie najdôvernejše otázky.

Chlapci rodičov rešpektujú, no svojím okolím sa nechajú ovplyvniť oveľa viac ako dievčatá. Preto buďťe pre svoju dcérku vzorom, ku ktorému môže vzhliadať.

Prečítajte si: VIDEO: Psychologička radí: "Môj manžel bol pri pôrode nášho syna. Takto to zmenilo celé naše manželstvo"

2. Naučte ju vážiť si samu seba

I keď sa postavenie žien v spoločnosti neustále vyvíja k lepšiemu a rodová rovnosť už dávno nie je zabudnutý pojem, pri výchove svojej ratolesti nezabúdajte pripomínať, aké je dôležité vážiť si samu seba a veriť si. Na rozdilel od chlapcov je totiž potrebné, aby ste ich odmalička viedli k sebaistote a poznaniu vlastnej hodnoty.

3. Nech miluje svoje telo

Možno ste boli zvyknutý prihlásiť svojho školáka na futbal či basketbal a tým bola otázka pohybu vyriešená. S dievčaťom však musíte zachádzať úplne inak. Využite pohyb na to, aby si tak už od útleho detstva vyvinula pozitívny vzťah k vlastnému telu. Tancujte spolu v obývačke, prihláste ju na balet či hip-hop a nezabúdajte ju za každý pokrok chváliť. Len tak sa naučí milovať samu seba.

Neprehliadnite: VIDEO: Psychologička radí: Čo robiť v prípade, že partner nechce dieťa? Čitateľke Martine nakoniec pomohlo toto

4. Dajte jej najavo, že je dôležitá

Niežeby chlapčenské dospievanie mohlo byť považované za prechádzku ružovou záhradou, na dievčatá je však reálne vytváraný oveľa väčší tlak. Skúste jej vštepovať pocit unikátnosti a originality už od začiatku výchovného procesu. Predídete tak neskorším pocitom zmätnosti, porovnávania sa, či neschopnosti pochopiť zmeny spojené s dospievaním.

5. Nechajte ju, nech robí chyby

Chlapci urobia niečo zle, otrasú sa a skúšajú ďalej. Niektoré citlivé dievčatá, ktoré sa pri všetkom vždy snažia vynikať a nepripúšťajú si ani najmenšie zlyhanie, sa však z podobných zlyhaní nedokážu len tak ľahko spamätať. Preto ich nechajte občas zlyhať, nekarhajte ich a dajte im priestor, nech sa z vlastných chýb jednoducho poučia a zistia, že svet vie byť občas i krutý. Čím skôr to pochopia, tým jednoduchšie sa im bude vnímať svet v dospelosti.

Nenechajte si ujsť:7 dôvodov, prečo by ste svojmu dieťaťu nemali dávať odmalička všetko: Šiesty bod by ste určite zažiť nechceli

6. Nech pocíti každú emóciu

Byť členkou nežného pohlavia neznamená, že je zakázané prejavovať negatívne emócie. Naučte vašu dcéru to, čo je pre chlapcov jednoducho prirodzené. Nech zo seba vyventiluje všetky pocity bez ohľadu na to, či sa to na mladú slečnu patrí alebo nie. Dusiť v sebe nahromadenú negatívnu energiu nie je dobré pre ňu ani pre jej okolie.

7. A hlavne ju nepodceňujte!

Chce byť spisovateľkou, lekárkou či advokátkou? Podporte ju! Dievčatá potrebujú počuť, že ich sny nie sú len snami, ale s úsilím a dávkou odvahy sa dokážu premeniť na skutočnosť. Podporte ich v akomkoľvek profesijnom rozhodnutí a nikdy nedajte najavo svoje pochybnosti o tom, či je dané povolanie vhodné pre ženu. Raz sa vám totiž vaša dcéra ako uznávaná lekárka ešte poďakuje.

Myslíte si, že výchova dcéry je iná ako syna?

spolu hlasovalo 196 ľudí

Áno
184
Nie
12

 

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus