Presunúť na hlavný obsah

5 km beh dokážete zvládnuť aj vy, stačí sa len dobre pripraviť: Tieto slová trénera vás môžu motivovať

Fitness

Beh sa stal čoraz populárnejší a tak aj bežný človek sa môže zúčastniť rôznych pretekov. Napríklad 5 km trať dokážete zvládnuť aj vy, stačí sa len dobre pripraviť.

Chcete sa zúčastniť niektorého z bežeckých podujatí, ale netrúfate sa postaviť na štartovaciu čiaru bez tréningu? Moderátorka Diana Hágerová sa rozhodla zdokonaľovať v bežeckých technikách, a profesionálny atletický tréner Rado Ivan jej poradil ako nato:

Prečítajte si: Beh je skvelý spaľovač tukov: Ak však chcete vidieť výsledky, týmto 7 začiatočníckym chybám sa radšej vyhnite

Koľko týždňov pred pretekom je optimálne sa začať pripravovať?

Optimálna bežecka príprava je od 3 týždnov (čo je minimum) až  do 3 mesiacov, čiže 12 týždňov. Samozrejme  je individuálna, a niektoré bežecké súťaže si vyžadujú aj dlhšiu systematickú prípravu. Všetko však záleži od dĺžky a náročnosti pretekov, dôležité je, aby intezita tréningov bola minimálne 3-krát do týždňa. Čiže zhrnul by som to tak, že celá koncepcia a stavba tréningového plánu by mala vychádzať z charakteru pretekov.

Čím má začať správny bežecký tréning?

Veľmi doležitou súčastou tréningu je rozcvička, ktorej cieľ a obsah by mal pripraviť organizmus na zataženie v hlavnej časti tréningovej jednotky. Skladať by sa mala z:

1. rozklusania 7-10 min v nízkej intenzite;
2. dynamického strečingu;
3. Imitačného cvičenia – bežeckej abecedy;
4. Bežeckej rovinky zameranej na techniku behu.

Neprehliadnite: VIDEO: Ako si správne vybrať tenisky na beh, crossfit či iné športy? Neprehliadnite tieto parametre

Koľko by mal optimálne trvať?

Pre začiatočníkov, ktorí sa nevenovali bežeckej príprave, by som odporúčal 20 až 30 minút súvislej činnosti. Nemusí to byť celých 20 minút len beh, pokojne sa úseky behu môžu striedať s chôdzou. Kľúčovou pri takejto variante je vyššia srdcová frekvencia, ktorá by mala byť zachovaná počas celej dĺžky tréningu resp. trate. Telo z hľadiska srdcovo-cievneho a dýchacieho systému nevie, či bežíte po rovine, schodoch, hore alebo dole kopcom, resp. či vôbec bežíte alebo kráčate. Ono sa len snaží pokryt energetické požiadavky na základe vonkajších podnetov. Dĺžka a obsah tréningovej jednotky sa mení v závislosti od cieľa tréningu ako aj samotného preteku/súťaže. 

Ako sa dá zistiť, že je človek je pripravený na preteky?

Už na základe odbehaných časov, alebo kontrolných tréningov sa dá predikovať výsledok v samotnom preteku. Nikdy sa však nedá presne určiť ako preteky dopadnú, a to obzvlášť nie v dlhým behoch. Dôležitejšie je, aby sme na súťaži vyťažili z natrénovaného objemu čo najviac.

Akého behu ste sa zúčastnili vy?

spolu hlasovalo 141 ľudí

5 km
32
10 km
35

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus