Presunúť na hlavný obsah

Slovenka Andrea maľuje tenisky originálnym spôsobom: Vďaka svojej vášni a profesionalite získala zaujímavé zákazky

Kariéra

Na počiatku bola zvedavosť a talent na maľovanie, ktorý sa vyvinul v skvelý nápad, ktorý dnes oceňujú aj známe tváre. Originalita transformovaná nielen v jednom páre tenisiek, pri ktorých si môžete byť istí, že sú jediné svojho druhu. To je to, čo Vám môže Andrea Klváčková zaručiť.

Ako presne za zrodil nápad vyrábať maľované tenisky? Aký príbeh sa za tým skrýva? 

V podstate to vzniklo zo zvedavosti, či sa dajú pomaľovať aj moje staré plátenné tenisky, pretože som na nich chcela mať Vysoké Tatry. Prvé farby som dostala od maminy a potom ma to tak chytilo, že som si postupne dokupovala viac. Zdokonaľovala som sa tak, že ma začali oslovovať kamaráti. Neskôr mi prišla ponuka od Vans, zúčastniť sa ich eventu Vans Classic and Prague a podporiť tak dobrú vec. A tak nejak som sa nezastavila dodnes  a neskutočne ma to baví. 

Ako prebieha samotný proces tvorby tenisiek od začiatku až po koniec?

Keď ma ľudia kontaktujú, väčšinou cez Instagram, napíšu mi svoju predstavu, veľkosť a model, a ak sa mi téma pozdáva, dohodneme sa na samotnej realizácii. Zhruba im poviem, koľko to bude trvať. Avšak počas výroby stále komunikujem s klientmi, aby sa mohli aktívne zapojiť do ich vzniku. Na konci vyrobím ešte originálnu krabičku k danému modelu tenisiek s venovaním a podpisom. 

Mohlo by vás zaujímať: VIDEO: Talentovaná slovenská ilustrátorka si ide za svojím snom: Danyela Art kreslí obrázky, ktoré prinášajú radosť!

Dokážeš vyrobiť originál z akýchkoľvek tenisiek? Alebo od čoho to závisí? 

Momentálne sa venujem maľovaniu na látkové modely, takže v podstate nie som nijako limitovaná a zaujímavé tvary tenisiek sú pre mňa skôr výzvou. Zároveň si zdokonaľujem techniku. Už som dostala ponuku pomaľovať aj yeezy, čo sú celkom drahé tenisky, a nie každý si môže dovoliť originál. 

Sú tvoje tenisky čisto imidžová vec, alebo sú praktické, napríklad aj do dažďa? 

Nikdy som nechcela robiť tenisky do poličky. Chcem, aby v nich ľudia cestovali tancovali, robili rôzne športy. Moja filozofia je, že vďaka nositeľovi mojich custom tenisiek sa dostávajú do pohybu a začínajú žiť vlastným životom. Používam kvalitné farby, ktoré sa nezmývajú a vydržia v daždi, môžu sa prať na menšom stupni. 

Na tvojich výtvoroch sa dosť často vyskytujú aj slovenské ľudové motívy... Máš k našim ľudovým tradíciám/histórii blízko?

Mám veľmi rada slovenskú prírodu, naše povesti, rozprávky, zvyky a tradície. K tomu patrí aj slovenský folklór, kroje. Dodnes si pamätám všetky príbehy mojej babky, ktorá mi rozprávala o živote na dedine. Momentálne sa aj moji rodičia presťahovali na dedinu, takže si to doma vždy užívam. 

Podľa instagramových fotografií je vidieť, že si aj vášnivá cestovateľka. Ako veľmi ťa ovplyvňuje toto hobby pri tvojej tvorbe? 

Cestovanie je moja vášeň. Nemám rada hotely a tak väčšinou cestujem tak ako sa hovorí na punk. Väčšinou do krajín, kde mám známych, ale aj úplne do neznáma. Naposledy som s kamarátkou Majkou precestovala Azury a bol to nezabudnuteľný zážitok. Na všetkých mojich cestách čerpám inšpiráciu, ale najmä silu na ďalšie projekty. 

Zohrávajú pri tvojej tvorbe nejakú úlohu aj súčasné módne trendy? Sleduješ ich vôbec? 

Toto je dobrá otázka  Sledujem najmä súčasné umenie, dizajn, ale priznám sa, že nie som žiadny „sneaker head/freak“. Občas ma aj nejaké nové tenisky zaujmú, ale hneď hľadám spôsob ako ich pomaľovať alebo ozvláštniť. Sama sa obliekam a obúvam skôr do nenápadných farieb, jednoduchých strihov, keďže v mojom živote je dosť farieb.  

Čítajte tiež: Zoznámte sa s talentovaným dizajnérom, ktorý si plní sny v Amerike: Úspešný Slovák Miki Bauer si išiel vlastnou cestou

Existujú viaceré motívy, ktorým sa vyhýbaš, pri ktorých si povieš, toto naozaj nie? 

Vždy hovorím ľuďom, že nemaľujem politické, vulgárne gestá, ale nečakajte odo mňa ani mickey mousa či hello kitty... 

Stalo sa ti, že si už zákazku na tenisky odmietla, pretože si sa nestotožňovala s motívom, ktorý dotyčná osoba chcela namaľovať? 

Občas sa stane, že sa s niečím nestotožňujem alebo nechcem niekoho kopírovať, alebo keď chcú ľudia odo mňa dizajn, ktorý som už namaľovala. Je to preto, lebo chcem, aby bol každý kus originál

Bola medzi objednávkami aj taká, ktorá ťa niečím prekvapila, prípadne si sa s ňou aj potrápila? 

Tak to sa mi stáva celkom často. Mám rada, keď majú ľudia fantáziu a vedia čo chcú. Ale občas je to aj náročné, keď napríklad premaľovávam 5krát oči vlka, lebo klientovi sa nepáči jeho pohľad a les nie je dostatočne depresívny. Asi taká moja najzaujímavejšia práca bola, keď ma požiadali, aby som na vanskách vyjadrila bohatstvo verzus chudobu. Nad tým som strávila pekných pár dní. 

O tvoje tenisky je záujem aj zo strany celebrít. Prezradíš, pre ktoré z nich si  nejedny aj vyrobila? 

Priznám sa, príliš nepoznám slovenské a české celebrity. Mám rada kreatívnych a úprimných ľudí, pre tých vždy rada niečo namaľujem. Vyrobila som pár vecí pre moje kamarátky freeskierky, Zuzičku Stromkovú a Natáliu Šlepeckú, snowboardistky Klaudiu Medlovú a Evku Hanic. Jedny si objednala aj moderátorka rádia Európa, talentovaná hairstylistka Monika Kalická. Ďalej pre raperku Scharlottu či tanečnú skupinu Losers či môjho fotografa, Michala Kubalu a ďalších. 

Spolupracuješ aj s nejakými známymi značkami? 

Áno. Vždy je to pre mňa niečo nové a zaujímavé. Mám rada výzvy. Kedysi som spolupracovala na dámskej kolekcii pre Horsefeathers. Podarilo sa mi navrhnúť aj dizajn lyží pre OX skis, dizajn trička pre Faction. Kreatívne spolupracujem aj s Forbidden taste. Maľovala som dizajn na fľaškách Mizu. Ďalej s Lovely cruisers, pre ktorú som vyrobila s ďalšími umelcami zo Slovenska dizajny na skaty a peniaze pôjdu na charitu. Pre Converse som maľovala naživo a s firmou Baťa zase na ich fashion víkende v Prahe. Momentálne najviac spolupracujem so značkou Vans, čo som rada, že sa mi podarilo dostať medzi nich a získať si ich podporu. 

Máš v hlave už teraz nejaké nové nápady, ktorými by si chcela podporiť, prípadne rozšíriť svoj biznis? 

Stále niečo vymýšľam. Mám kopu nových nápadov a projektov, ktoré sa snažím realizovať. Chystám napr. spoluprácu so slovenskou značkou šperkov Parta, tiež pracujem na ďalšej edícii vansiek. So značkou STAY 202 pracujem na skateboardoch. S projektom AWA plánujeme ďalší ročník Urban Culture Games v Prahe. Chcela by som tiež uskutočniť artový event v mojom rodnom Ružomberku a podporiť tak šikovných ľudí na Liptove. Snažím sa prepájať rôznych ľudí s rôznymi záujmami a tým vytvárať jedinečné projekty. Vždy mám radosť, keď môžem niekomu pomôcť niekam sa posunúť. Vďaka maľovaniu sa mi darí plniť nielen svoje sny, ale pomáhať a robiť šťastnými aj iných. 

Neprehliadnite: Slovenka Janka chcela vidieť celý svet a prišla na spôsob, ako sa to dá: Toto je kľúč k cestovaniu bez miliónov na účte

Ďakujeme za rozhovor, želáme veľa inšpirácie, chuti, úspechov a budeme sa tešiť na ďalšie originálne výtvory. 

VIDEO: Pozrite si aj video, ktoré bolo vyrobené na počesť výroby 100-tého páru tenisiek tejto mladej a talentovanej Slovenky

- Najčítanejšie -