Presunúť na hlavný obsah

Exotickej Slovenke sa po narodení trojičiek zmenil život: V rozhovore nám prezradila, ako sa to dá zvládnuť

Zábava

S priateľom a dnes už manželom mali kúpené letenky na Island, keď sa zrazu dozvedeli, že je tehotná. Na tom by nič zvláštne nebolo, keby nečakala hneď tri deti.

Mladá Slovenka s exotickými koreňmi, ktoré siahajú až do Brazílie, Martina, dnes vie, čo je skutočné šťastie, radosť a tiež extrémna únava. Život jej už deväť mesiacov spríjemňujú jej krásne tri baby, neplánované trojičky. Zaujímalo nás, ako to celé zvláda a aké to je pre mladú ženu stať sa niekoľkonásobnou mamou v tak krátkom čase.

Prečítajte si: Šťastie nie je na mapách, ale vo vás: Nad týmto sa zamyslite predtým, než sa rozhodnete od základu zmeniť svoj život

Aké boli tvoje prvé pocity, keď si sa dozvedela, že čakáš trojičky?

Bol to obrovský šok. My sme v tom období ani veľmi nečakali, že vôbec otehotniem, mali sme kupené letenky na Island :), takže keď mi s úsmevom povedala doktorka, že tam mam tri plody tak ma to úplne paralyzovalo. Potom prišiel prirodzene aj plač, ktorý vyplavil všetky emócie. Človek je najšťastnejší na svete, ale zároveň ako prvorodička som sa bála, ako to zvladneme. Veď dvaja mladí a hneď tri deti naraz. Keď to celé opadlo, tak sme si uvedomili, že je to obrovský dar, a prečo by sme to nezvládli my, keď to zvládnu iní? Tak sme si to začali užívať.

Najnáročnejšia vec po narodení dievčat? 

Zotaviť sa čo najrýchlejšie po operácií. Chcela som byť rýchlo fit, aby som sa o ne mohla hneď plnohodnotne starať. Keďže boli rizikové, tak boli pár dní v inkubátore a preto som ich nemala od začiatku pri sebe. Prvé dni boli náročné. Doma bol pre mňa najťažší nedostatok spánku. Som veľky spáč, takže zrazu keď som spala prvé týždne len dve hodiny denne, to sranda nebola. Hlavne prvý mesiac keď bolo dôležité aby rástli a jedli každé tri hodiny. Do toho aj ochoreli a tak sa im aj zle spalo. Tiež nebolo jednoduché nájsť si systém, ktorý je základom pri trojičkách na to, aby ste to v pohode zvládli. Našťastie skvelý personál na Antolskej mi s tým pomohol. Ukázali mi a poradili, ako sa postarať o všetky tri a nezblázniť sa. Týmto im aj neskutočne ďakujem.

Čo sa najviac v tvojom živote zmenilo?

Najviac sa mi zmenili hodnoty samozrejme a spôsob trávenia času. Vždy som vedela, že bude skvelé byť matkou, ale až keď to človek reálne zažije, tak pochopí. Ja mám tento pocit krát tri. Zrazu na svete nič nie je dôležitejšie ako ony. Čo sa týka času, tak síce stále môžem chodiť na obedy s priateľmi, do mesta, na návštevy a iné bežné veci, ale musím si to vždy pár hodín dopredu premyslieť, lebo kým sa zbalíme, naložíme do auta a presunieme, tak to nejaký čas trvá a s tým obrovským kočíkom sa tiež všade nezmestíme.

Ako vyzerá váš spoločný deň?

Ráno vstávaju už okolo pol siedmej, ale nepotrebujú ma, lebo do ôsmej "kecajú" v postieľkach. Majú svoj babinec. Potom sú raňajky, rozprávky, hráme sa a spoločne cvičíme (cvičím s nimi každý deň vojtovou metódou). Neskôr klasika obed a poobede ideme von. Každý deň sa snažím vymyslieť iný program, aby sme to ja a ani baby nemali stereotypné.  
Potom príde tato a to je veľká šou. Lebo mama je super, ale tatino je totálne zaľúbenie sa plus veľká sranda. Večer chodia spať okolo pol ôsmej. 

Aké su dievčatá bábätká? 

Ja hovorím, že niekto tam hore keď to triedil a rozhodol sa poslať tri naraz, tak vybral tie pokojnejšie. Mám šťastie, lebo ony sú extrémne dobré bábätká. Spia prakticky celú noc a pokiaľ nie sú hladné, alebo veľmi unavené, tak nikdy neplačú. Verím, že veľa žien s jedným bábätkom to ma ťažšie ako ja s tromi. Okrem toho sú však aj veľmi živé. Teraz majú obdobie lozenia, takže len na chvíľku sa otočím a sú všade.

Podobajú sa? Podľa čoho ich rozoznáš?

Všetci mi hovoria, že sú úplne rovnaké. Hoci aj ja vidím podobnosť, napriek tomu sú úplne iné. Výzorom, ale hlavne povahou.

Čo ti spôsobuje vrásky na čele? 

Dúfam, že ešte žiadne vrásky nemám, len zopár šedín, ale to už je asi vekom. Ja si z ničoho nerobím starosti, nemám prečo. Doma mám tri spokojné a zdravé deti, takže nevidím dôvod. Stále sa na nich smejem a ak mám pocit, že je toho veľa, tak mám babky, ktoré sa o nich bez problémov a rady postarajú. Vtedy ideme s mužom von medzi ľudí trochu vypnúť.

Ako sa to dá všetko zvládnuť? Máš nejakú vychytávku?

Každý dostane len taký kríž, ktorý je schopný uniesť. Ja si dnes už neviem predstaviť mať len jedno dieťa. Pravdepodobne by som sa nudila. Jediný "doping" mám v tom, že večer keď ich uspím si dám občas pohár vína. To je veľmi dobrá vychytávka.

Keď máš čas na seba, ako sa odreaguješ?

Najlepšie sa odreagujem s priateľmi, alebo športom. Obe veci si doprajem často a rada.

Ak by si mohla, menila by si?

Nikdy! Nie je to vždy ružové a väčšinou je to stereotyp, lebo pri troch je to neustále kŕmenie a prebaľovanie, ale keď sa na mňa usmejú, keď sa na ne pozriem aké sú dokonalé, tak je mi až do plaču. Najsilnejšia a najkrajšia emócia v celej galaxií. Deti sú najviac. Všetku dobrú energiu, ktorú im dávam mi stonásobne dávajú späť a viem, že toto je moje životné dielo a nič lepšie sa mi už asi nepodarí.

Inšpirujte sa: Doktor dal mamičke počas tehotenstva na výber, ktoré z ešte nenarodených trojičiek nechá prežiť: Toto bola jej odpoveď

Čím sa v živote riadiš a čo by si poradila mamičkám?

Dnes je väčšina matiek tak múdra, a tak si razí svoju pravdu, ukazuje prstom na tú druhú, a hodnotí čo robí zle a šíri zbytočnú negativitu len preto, že tá druhá vychováva inak, ako si to ona predstavuje. Tomuto naozaj nerozumiem. Akonáhle som porodila, tak sa vo mne zrodil silný inštinkt zameraný na moje deti. Práve ním sa riadim a zatiaľ nám to funguje. Som si istá, že každá matka má ten svoj a pokiaľ robí veci podľa neho a s láskou, tak je to pre dieťa to pravé a najlepšie. Každé dieťa sa krásne prispôsobí rodičom. Preto nemám radu, ale iba prosbu, aby sa maminky nebrali až tak vážne. Život nie je o tom, aby sme sa stali otrokmi dieťaťa, alebo názorov a sociálnych sietí, ale aby sme si to čo prinesie užili.

Poznáte niekoho, kto má doma trojičky?

spolu hlasovalo 477 ľudí

áno
183
nie
294

- Najčítanejšie -