Presunúť na hlavný obsah

Bytový dizajnér o trendoch v interiéri: Na čo sa zamerať pri zariaďovaní bytu a akých chýb sa zbytočne nedopustiť?

Lifestyle

Jeho zakladateľ, Tomáš Belica, nám prezradí zaujímavosti zo sveta bytového dizajnu. Ak sa chcete dozvedieť viac o jeho práci, ale aj o tom, čoho sa vyvarovať, alebo na čo myslieť pri zariaďovaní svojho príbytku, pozorne počúvajte.

Aké možnosti ti dáva architektúra všeobecne, čím ťa inšpiruje? 

Architektúra ma inšpiruje v živote svojimi tvarmi, materiálmi a vlastnosťou podmaniť si určitý priestor a dať mu nový zmysel. Architektúra je pre mňa forma umenia a umocneného vnímania priestoru ako zložky života na tejto planéte.

Predtým než si sa profesionálne začal venovať samotným interiérom, čím všetkým si prešiel?

Od začiatku som sa smeroval na umenie a architektúru ako takú, na strednej škole som vedel, že sa niekedy budem venovať interiérom, nakoľko som rád kreslil a rysoval perspektívy interiérov. Vysokú školu som si vybral záhradnú architektúru, nakoľko bol trochu problém ísť v tom čase študovať interiérový dizajn – bol tam veľký pretlak, cítil som to, v tom čase tak, že si rozšírim portfólio a budem sa venovať 5 rokov záhradnej architektúre. Takto viem navrhnúť od stavby cez interiér až po záhradu všetko. Po ukončení štúdia som sa zamestnal ako vizualizátor interiérov nakoľko som mal už na vysokej škole vzťah k 3D fotorealistickým vizualizáciám. Neskôr zase v spoločnosti, kde trénujú manažérov a riaditeľov. Po týchto skúsenostiach som založil štúdio TOLICCI. 

Mohlo by vás zaujímať: Dekorácie, ktoré zútulnia váš interiér: Vďaka týmto sa budete cítiť vo vašom príbytku ako doma!

Ako vyzeral tvoj úplne prvý projekt a aký to bol pre teba pocit, keď si ho zrealizoval?

Prvý projekt, kde som pracoval aj na realizácii, ktorá ešte nie je dokončená, je rodinný dom v Piešťanoch, kde som navrhol aj architektúru aj interiér ako jedno dielo. Pocit to bol veľmi dobrý, dokonca v niektorých momentoch som bol až prekvapený z toho ako to vo finále vypálilo a potvrdil som sa, že mám na to, aby som to rozbehol vo veľkom. 

Aká je filozofa tvojho štúdia? Čo ho vystihuje? 

Filozofia štúdia sa opiera o taliansky moderný prístup k interiérom, kde na pozadí zemitých farebných tónov kontrastujú drevené dekory, kameň a doplnky v zlatých odtieňoch (prípadne v strieborných alebo bronzových, ak sa skôr klientovi páči toto prevedenie kovu). Je to náš rukopis. Druhým pilierom, na ktorom staviame našu filozofiu, je tvorba dizajnovo nestarnúcich interiérov, teda takých, ktoré majú umiernený dizajn bez prílišných výstrelkov, ktoré podliehajú času a tak sa nakoniec stávajú dizajnovým prežitkom. 

S akými značkami spolupracuješ?

Nosný sortiment tvoria prevažne talianske značky, ktoré sú zárukou kvality a poctivého prevedenia. Sortiment dopĺňajú španielske, francúzske, dánske a anglické značky. Pár značiek je aj slovenských a českých.

Aké prvky sú typické pre tvoje štúdio TOLICCI? 

Interiér napríklad dopĺňame umeleckými prvkami, akými sú pre nás svietidlá, ktoré v našom sortimente sú v naozaj rôznych tvaroch. Tie podporia zaujímavosť a jedinečnosť návrhov. Radi používame lesklé nábytkové povrchy a pokiaľ je to možné aj umelecké diela a rôzne prírodné dekorácie. 

Orientuješ sa momentálne len na slovenský trh alebo aj zahraničie? 

Momentálne sa orientujeme na slovenský trh, kde sa chceme pevne etablovať ako silná značka. Rozbehli sme aj línie v Čechách a momentálne rokujeme s niekoľkými českými klientmi, ktorí nás oslovili k spolupráci. Do budúcnosti plánujeme fungovať aj medzinárodne a aj „za morom.“

Ako vnímaš slovenský trh z hľadiska svojej práce? Čo mu chýba?

Slovenský trh z hľadiska docenenia a porozumenia významu nášho produktu, ktorý dodávame – návrh interiéru, je ešte stále v začiatkoch. Je to však naša práca, aby sme o zmysle a dôležitosti tohto produktu stále viac hovorili. V zahraničí je bežné, že klienti pri tvorbe rozpočtu na stavbu počítajú s interiérovým návrhom od interiérových dizajnérov, takisto je to aj so záhradnými architektmi. Väčšina slovenských klientov nás osloví už vo fáze, keď im stojí nehnuteľnosť a zistia, že až také jednoduché nebude zariadiť priestory, ktoré vyrástli pred očami, tak aby dizajnovo, technicky a funkčne spĺňali všetky ich predstavy. 

Čítajte tiež: Bývanie na Manhattane s výhľadom na Central Park je sen: Nový mrakodrap v New Yorku vás ohúri svojím interiérom

A ako vnímaš štýl či vkus nás Slovákov, čo sa týka interiéru? Sme nároční, jednoduchí či tradiční? 

Dobrá otázka. Myslím si, že je to veľmi ovplyvnené tým, v akej oblasti daný klient pracuje a ako je zorientovaný v sortimente, ktorý tento produkt zasahuje. Väčšina majiteľov spoločností, manažérov a ľudí zo showbiznisu nám väčšinou plne zveria projekt do našich rúk a vyhľadávajú nás kvôli našej identite. Spoľahnú sa na nás a my vieme, že výsledok musí byť dobrý. Potom je skupina klientov, ktorí viac prihliadajú na funkčnosť a menej na estetiku a tak, nie vždy funkčná vec aj dobre vyzerá. V globále, keď je však ku klientovi dobre komunikované a daná mu možnosť výberu alternatív, vždy to dobre dopadne. Mohol by som povedať, že keď sa klient zorientuje v sortimente, má dobrý vkus a páčia sa mu pekné veci. Či sú Slováci nároční? Myslím si, že si vážia svoje peniaze a dobre premýšľajú do čoho zainvestujú a kde poľavia. Či sú tradiční? Myslím, že cítiť spätosť s prírodou, veľmi často si žiadajú prírodné prvky alebo prírodný ráz interiéru v kombinácií s moderným prístupom a aj dizajnovými vychytávkami, avšak tie prírodné prvky (či mramor, kameň, drevo) tam vždy musia byť, čo sme radi, pretože takto to cítime aj my.

Existuje nejaký prvok  v rámci interiéru, ktorý obľubujeme, ale ty sa s ním nevieš stotožniť?

Niektorí ľudia obľubujú čerešňové drevené dekory, ktoré sú jedny z najviac komplikovaných v rámci ďalšieho preladenia interiéru, aby interiér vypadal dobre a rýchlo dizajnovo nezostarol. Je to o vkuse, ja osobne sa neviem stotožniť s vyumelkovanými kreslami a tzv. secesnými a barokovými prvkami, čo však niektorým kaštieľom pristane, no byt či dom nepokladám za zámok či kaštieľ. Príde mi to veľmi prehnané.

V čom robíme podľa teba najväčšie chyby v rámci zariaďovania svojho interiéru? 

Na túto tému by sa dal urobiť rozsiahly článok, spomeniem preto túto jednu. Často sa stretávame po dispozičnej stránke, že klienti dajú na architektov stavieb a nie na svoj pocit a život aký sú zvyknutí žiť. Napríklad v 90% projektov sa stretávame s maličkými kúpeľňami a príliš veľkými spálňami, chodbami alebo hosťovskými izbami. Kúpeľňa, kde sa človek zdrží nejaký čas v dni, kde by funkčne mal mať dostatok priestoru, sa stáva vďaka nedostatočnému priestoru stánkom nutnosti, namiesto stánku pokoja a relaxu. Pritom sa s kúpeľňami dá tak krásne dizajnovo pohrať a nemusí ísť o veľké investície. Mnoho ľudí tuší, že z ich priestorov sa dá viac vyťažiť a naozaj sa dá. A takíto sa na nás obracajú.

Čo by si teda odporučil, na čo sa máme zamerať, ak sa už rozhodneme zariadiť si interiér bez využitia služieb štúdia ako je to tvoje? 

Ak nechcete urobiť chybu a nič pokaziť, stavajte svoj návrh na zemitých odtieňoch, nie na výrazných alebo sýtych, prípadne aj pastelových farbách, o to treba mať viac skúseností a rozhľad ako doladiť priestor. Vyberajte jednoduché tvary, čisté línie a riaďte sa heslom menej je niekedy viac. Na okná použite čisté jednoduché záclony po zem a po bokoch závesy, ktoré stačí keď budú dekoračné, teda nie funkčné. Takto zmäkčíte priestor. Zemité odtiene navodia príjemnú atmosféru domova, jednoduché tvary nábytkov a zariaďovacích prvkov – kreslo, sedačka, stôl dotvoria harmóniu a priestor prepoja. Zvoľte jednoduché tvary svietidiel, jemný odtieň dlažby alebo drevenej podlahy – tu voľte skôr neutrálny odtieň bez príliš výraznej kresby. Skôr choďte do matných povrchov ako do lesklých. Toto je základný návod ako nič nepokaziť a budete mať harmonický a príjemný interiér. Avšak najdôležitejšie, zamerajte sa hlavne sa seba a svoje potreby v rámci bývania a na svoje pocity. Viete či sa cítite dobre v priestranných alebo uzavretých priestoroch, viete či sa vám páčia skôr výrazne alebo zemité farebné odtiene, viete či chcete viac dizajnový ako funkčný interiér. 

Teraz na chvíľu do zahraničia... Ktoré svetové projekty v rámci exteriéru či interiéru ťa nadchýňajú/inšpirujú? 

V rámci exteriéru je viacero architektonických štúdií. Mne sa páči tvorba juhoafrických SAOTA architecture & design, juhoamerické Studio MK27 – Marcio Kogan, samozrejme londýnski Zaha Hadid architects, mohol by som menovať ďalej, ale títo u mňa vynikajú, čo sa týka exteriérovej architektúry. Čo sa týka interiéru páči sa mi prístup tvorby interiérových prvkov od Minotti, Poliform - a prípadne B&B Italia. Veľa pre moje oko dobre navrhnutých interiérov a aj architektúry nájdete na adrese Bel Air v časti Los Angeles v Californii. 

Neprehliadnite: Inšpirujte sa skvelými nápadmi pre zariaďovanie interiéru: Minimalistická spálňa či elegantné detaily v kuchyni

Kam by si sa chcel v rámci svojej práce v budúcnosti ešte posunúť? Aké sú tvoje plány či sny?

Posunúť sa je stále kde, plány a sny sú veľké. Vždy som rozmýšľal a budem rozmýšľať vo veľkom, priestor v myšlienkach obmedzený nemáme. Ako som spomínal v prvom kole zastabilizovať značku na Slovensku a potom sa rozšíriť do okolitých štátov. Následne smerujeme do Los Angeles „za more“ chcem tam založiť pobočku TOLICCI a osobne tam ostať aj pôsobiť a sústrediť sa na návrh interiérov pre luxusné rezidencie mediálne významných ľudí. Rozvíjame tam už kontakty a plánujeme cestu. Popri tom samozrejme fungovať na Slovensku a v zahraničí. Chcel by som časom možno tvoriť pod značkou TOLICCI aj nejaké naše zariaďovacie prvky. Je ešte viac ďalších plánov aj s touto značkou, tie si však nechám ešte pre seba. Ďakujem za rozhovor a dobre stavané otázky, nuž a s novými klientmi sa tešíme na spoluprácu.

Ďakujeme za rozhovor aj my a želáme veľa ďalších pracovných úspechov a splnených snov.

VIDDEO: Pozrite si video, ktoré vám predstaví prácu Tomáša Belicu a jeho kolektívu ešte lepšie