Presunúť na hlavný obsah

Sex nám v lete chutí viac. Čo vplýva na naše libido?

Sex

Čím vyššie teploty, tým menej oblečenia a tým väčšia chuť – svedčia o tom nielen štatistiky a vedecké výskumy, ale aj skúsenosť mnohých z nás. Čo prispieva k tomu, že v lete rastie libido u oboch pohlaví? A ako je na tom mužská potencia a prostata? Je náš záujem o sexuálne hrátky skutočne väčší v lete ako v zime?

Slnko ovplyvňuje náš subjektívny pocit šťastia

O tom, že, slnečné svetlo zvyšuje serotonín, vďaka ktorému sa cítime šťastne, svedčia nielen výskumy harvardských vedcov, ale aj bežné pozorovanie. V lete odhadzujeme bundy a svetre a meníme ich za šortky, farebné tričká, alebo rozviate letné šaty. Vychutnávame si sladkú zmrzlinu na rozpálených mestských lavičkách, v parku či na pláži. S radostnými pocitmi a uvoľnenou atmosférou kráča ruka v ruke aj väčšia chuť na milostné radovánky.

Leto vyťahuje z ulity aj tých hanblivejších

Počas letných mesiacov opadávajú z mnohých ľudí nielen prebytočné kúsky šatstva ale aj zábrany. Väčšina z nás využíva dovolenku na aktívny spoločenský život a cestovanie. Aj tí zakríknutejší si dovolia nejaké to dobrodružstvo, čomu dopomáha aj anonymita dovolenkových rezortov v zahraničí. K prebúdzaniu libida prispieva i pohľad na rozpálené telá na pláži v kombinácii s lahodnými miešanými nápojmi.

Viac potu = viac feromónov

Počas horúcich dní sa, pochopiteľne, aj viac potíme. A zároveň s tým stúpa aj naša chuť na sex… Ľudský pot obsahuje takzvané feromóny, ktoré podvedome pôsobia na opačné pohlavie, podobne ako afrodiziakálne parfumy. A hoci feromóny nemajú žiadnu špecifickú vôňu, sú veľmi dôležité pre výber partnera – najviac nás priťahujú tí ľudia, ktorých feromóny sú kompatibilné s tými našimi.

Dlhšie dni znamenajú viac energie

Kým serotonín nás robí šťastnými a lačnými po sexe, melatonín, známy aj ako hormón spánku, funguje práve opačne – uspáva a tlmí. V letných mesiacoch sú dni dlhšie a noci kratšie, čo znamená, že sme menej ospalí a máme počas dňa viac energie, ktorá nám vydrží aj dlho do noci.

A čo dlhé zimné večery?

Podľa výskumníkov z Villanova University sa na Googli najviac vyhľadávajú slovné spojenia, týkajúce sa sexu, v mesiacoch jún a júl. Svoj druhý vrchol však googlenie šteklivých slovíčok prežíva v mesiacoch december a január, kedy si zároveň podľa štatistík najviac ľudí kupuje erotické hračky. Štatistiky ale súčasne hovoria, že k počatiu najväčšieho počtu detí dochádza v zimných mesiacoch – dôvodom je pravdepodobne fakt, že chlad prospieva kvalite spermií.

Mužská potencia a prostata (ktorá dostáva zabrať najmä v letných mesiacoch, kedy mnohí muži holdujú cyklistike) si však zaslúži starostlivosť po celý rok – napríklad v podobe voľne dostupných doplnkov výživy na stimuláciu testosterónu, libida a sexuálneho výkonu.

- reklamná správa -