Saunovanie detí: Takto posilníte imunitu najmenších pred začiatkom jesene

Je vaše bábätko permanentne prechladnuté? Radi by ste zvýšili jeho imunitu? Mnohé mamičky tvrdia, že práve saunovanie pomohlo ich deťom tieto problémy prekonať. Prezradíme vám, ako z neho urobiť perfektný rituál pre zdravie vašich drobcov.

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Ak chcete deťom zabezpečiť čo najlepšiu imunitu, mali by ste k pestrej strave bohatej na vitamíny a otužovaniu pridať práve saunovanie. 

”Áno, rodičia sa toho vôbec nemusia báť. Práve saunovaním sa zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výborné vplýva najmä na deti, ktoré majú často respiračné problémy. Navyše sú oveľa odolnejšie voči vírusovým infekciám horných dýchacích ciest. Treba len dodržať pár zásad,” hovorí MUDr. Iveta Herbanská, pediatrička. 

Prax je rôzna

Kým v severských krajinách ako je Fínsko, rodičia berú bábätká ohriať sa do sauny už niekoľko týždňov po pôrode, naši pediatri odporúčajú počkať. Ak by ste predsa len chceli začať skôr, bábätko by malo mať aspoň šesť mesiacov. ”Je to dôležité kvôli termoregulácii. U maličkých detí ešte nie je dostatočne vyvinutá a to môže predstavovať problém,” dodáva MUDr. Iveta Herbanská.  

Treba dodržiavať určité zásady  

Bábätká a deti saunujeme pri nižších teplotách. Na začiatok úplne postačí 40-50 stupňov. Čo sa týka času, ten by mal byť od dvoch do desať minút maximálne. Treba však vždy myslieť na to, že dieťa nie je zmenšenou verziou dospelého. Preto nikdy nenútťe drobcov zostať v saune dlhšie. 

Prínos je jednoznačný 

Odborníci sa zhodujú v tom, že popri zdravotných zlepšeniach sauna skvele vplýva aj na psychiku. Dieťa lepšie spáva, jedáva a stáva sa pokojnejším. Navyše u školákov to pomáha so znižovaním stresových faktorov. 

Nie je to však pre každého

Musíte však myslieť aj na to, že saunovanie nie je vhodné pre každé bábätko. Existuje veľa zdravotných dôvodov, či už chronických alebo krátkodobých, pre ktoré by sa deti mali saunám vyhýbať. Patria medzi ne napríklad závažnejšie infekčné ochorenia, najmä ak sú sprevádzané horúčkou. Zdravotnou kontraindikáciou sú aj srdcovo-cievne choroby, problémy s obličkami, či rozsiahlejšie kožné ochorenia. 

Ak teda vaša ratolesť nemôže navštevovať saunu z akéhokoľvek dôvodu, môžete jej dopriať malý pôžitok z detského wellness napríklad prostredníctvom masáží. Tie drobci zbožňujú.

Zdroj:
NM

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba