Presunúť na hlavný obsah

Augustová hitparáda zdravia a chutí: Toto ovocie vyhráva na plnej čiare

Zábava

V tomto mesiaci sa na nedostatok vitamínov sťažovať rozhodne nemôžete. Faktom je, že najviac chutného a navyše zdravého ovocia dozrieva práve v druhej polovici leta. Zlepšite kvalitu svojho zdravia, zvýšte svoju fyzickú, ale aj psychickú výkonnosť a predĺžte svoj život vďaka lahodnému ovociu. Chcete vedieť, ktoré druhy ovocia kraľujú práve v tomto období a ulahodia nielen vášmu zdraviu, ale aj jazýčku? My vám to prezradíme.

Bobuľoviny – zázrak, ktorý drží prím

Bobule patria k nutrične najbohatším druhom ovocia a august im naozaj praje. V tomto mesiaci si môžete najviac pochutiť práve na brusniciach, černiciach, egrešoch, malinách či ríbezliach. Nebojíme sa ich nazvať malými guľatými zázrakmi obsahujúcimi široké spektrum minerálov, vitamínov, vlákniny a fytochemikálií, ktoré úspešne bojujú proti voľným radikálom. Na rozdiel od iného ovocia obsahujú aj menej cukru a je dokonca preukázané, že majú antikarcinogénne, protizápalové a kardiovaskulárne účinky. Konzumáciu bobuľovín tak ocení nielen vaša imunita, ale aj krása. Je už len na vás, či ich zjete hneď, alebo ich použijete na výrobu domáceho džemu, sirupu, šťavy či dokonca vína. 

Ananás – zdravý dotyk exotiky

V stredoveku známy ako extravagantné exotické ovocie servírované na tých najokázalejších banketoch, dnes zdravý pomocník a sladká maškrta nejednej domácnosti. Ananás sa na scénu vracia v plnej paráde práve v auguste a jeho konzumácia má hneď niekoľko priaznivých účinkov na náš organizmus. Vďaka vysokému obsahu vitamínu B, C a bromelínu vám pomôže pri výžive pokožky a vlasov, posilnení nervov a orgánov. Je nápomocný pri spaľovaní tukov, účinný pri prechladnutí, postará sa o poriadok vo vašom žalúdku, črevách a podporuje krvný obeh. Okrem toho je skvelý ako prevencia proti astme, vysokému tlaku, rakovine či cukrovke. Rada na záver? Ananásové hlúby určite nevyhadzujte! Obsahujú najviac bromelínu – protizápalovej látky, ktorá pomáha pri opuchoch, zmierňuje bolesť a podporuje hojenie.

Baza  - liečivý ker plný mágie

Tento ker je síce všadeprítomný a všeobecne známy pre každého z nás, no určite by sme si ho mali vážiť. Pred mnohými stáročiami panoval mýtus o kríku života a smrti, ktorému sa klaňali dokonca aj Kelti a vzdávali mu úctu. Prečo? Každá časť tohto kríka obsahuje istú silu a zbierajú sa nielen jeho plody, ale aj kvety, kôra a listy. Priaznivé účinky sa tak tomuto zázraku naozaj nedajú poprieť. Celá rastlina obsahuje fytoncídne látky, ktoré skvelo pôsobia proti baktériám, kvety majú očisťujúci účinok a listy sú zase dobrou voľbou na účinné zábaly. Bazu môžete spracovať hneď niekoľkými spôsobmi. Stavte na čaj či sirup z kvetov, pripravte si ocot, marmeládu alebo dokonca likér. Nebudete ľutovať.

Melón – poriadna porcia prírodného osvieženia

Táto sladká, osviežujúca bomba je správnou voľbou nielen na doplnenie vitamínov, ale aj pitného režimu. Niet divu! Až 92% tejto sladkej pochúťky tvorí práve voda a odborníci ho považujú za jedno z najlepších ovocí. Obsahuje vitamíny A, B6, C, aminokyseliny, antioxidanty, ale aj lykopén. S láskou sa postará o zdravie vášho srdca, zabráni obličkovým poruchám, je skvelý na krásnu pleť a vlasy, a zaistí vám aj prirodzenú prevenciu proti rakovine a cukrovke. Ak však z melónu vyberáte jadierka a vyhadzujete ich, robíte veľkú chybu a mali by ste s tým prestať. Melónové semená totižto obsahujú zinok, železo, vlákninu a bielkoviny.

Kôstkovice – sladká rozlúčka s letom

August je mesiacom, v ktorom sa pomaly, ale isto ukončuje sezóna kôstkového ovocia ako sú broskyne, čerešne, marhule či nektárinky. Jedzte ich, kým sa dá, pretože taktiež obsahujú veľké množstvo telu prospešných látok. Marhule napríklad obsahujú beta-karotén, ktorý podporí vaše zdravé opálenie, čo je pred jeseňou veľkou výhodou. Kôstkovice taktiež bojujú proti starnutiu, posilňujú vlasy, pokožku a nechty, no zároveň sa popasujú aj s únavou vďaka vysokému obsahu minerálov. Dodajú vám tak potrebnú letnú dávku energie a budete sa cítiť sviežo. Využite tento čas a užite si ich plnými dúškami.

Široký sortiment vždy čerstvého a kvalitného ovocie nájdete v Kauflande. Navštívte jeho predajne a doplňte svoj prísun zdravia a chutí.

- reklamná správa -

- Najčítanejšie -