Kinesio Taping: Zázračná japonská rehabilitačná metóda, ktorá ma vrátila opäť do života!

Žena, ktorá milovala šport, aktívne sa venovala tancu, mala zo dňa na deň problém vstať z postele. Diagnóza bola jasná - potrhané šľachy na ramene. Z preťaženia. Operácii sa už nemohla vyhnúť. Myslela si, že po nej sa bude môcť venovať opäť tancu. Opak bol však pravdou. Pomohlo jej niečo celkom iné!

Japonská rehabilitačná metóda vrátila mladú tanečníčku opäť do života!

Japonská rehabilitačná metóda vrátila mladú tanečníčku opäť do života!

Zdroj: Profimedia

Profesionálny tanec si vybral svoju daň. Zuzana bola nielen fyzicky, ale aj psychicky na dne. Tanec, ktorý od malička milovala, sa pre ňu stal po 12 rokoch tabu. Ani niekoľko mesiacov po operácii nemohla zdvihnúť ruku do výšky a každý pohyb jej spôsoboval bolesť. „Od začiatku mi bolo jasné, že niečo nie je v poriadku. Môj lekár mi však tvrdil, že to chce len čas.” 

Hľadala alternatívne metódy liečenia

Nakoľko Zuzka čakať viac nechcela, hľadala alternatívne formy liečenia. Kamarátka jej povedala o japonskej rehabilitačnej metóde. Mladá tanečníčka vedela, že už nemá čo stratiť. A tak sa rozhodla kinesio taping absolvovať. ”Na začiatku 70-tich rokov minulého storočia chiropraktik Dr. Kenzo Kase začal pátrať po metóde športoveho tapingu, ktorá by podporovala hojenie poranených tkanív, neobmedzovala pohyb fascií, prietok krvi, lymfy a rozsah kĺbneho pohybu ako sa to deje pri klasickych rigidných pevných tapoch. Od roku 1973 celých 6 rokov vyvíjal špeciálnu pásku, ktorej vlastnosti by sa najviac podobali štruktúre a elastičnosti pokožky ľudského tela. Položil tým základ úplne novej fyzioterapeutickej metódy na poli športových zranení na zvládnutie bolesti,” vysvetľuje Iveta Holešová, fyzioterapeutka. 

Sama tomu najskôr neverila

„Musím byť úprimná. Na začiatku som bola veľmi skeptická. Ak vám nepomôže operácia, neveríte akejsi bavlnenej páske. Ale zistila som, že je to skutočný zázrak.” Už po dvoch sedeniach cítila Zuzka výrazné zlepšenie zdravotného stavu. Rameno bolelo menej, ruku mohla zdvihnúť o niečo vyššie a základom bolo, že jej každý pohyb nespôsoboval bolesť.

"Metóda spočíva v aplikácii elastických pások na pokožku tela v postihnutej lokalite. Aplikujeme podľa toho, čo chceme docieliť. Tapy sú elastické a podľa predpätia akým ich nakladáme dosahujeme požadovaný efekt. To je v podstate na tom to najdôležitejšie. Najčastejšie aplikujeme bez napätia pri pretiahnutí fascií a kože. Pri návrate do kľudovej polohy tape zvlní pokožku čím ju nadľahčí zvýši sa intersticiálny priestor, oddelia sa fascie, zníži sa tlak na cievy a príde ku zlepšeniu prúdenia lymfy a krvi a tým sa urýchli proces hojenia. Páska súčasne stimuluje kožné receptory uvoľnuje napätie v danom segmente a pôsobí uvoľňujúco a analgeticky," dodáva Iveta Holešová, fyzioterapeutka. 

Z výsledkov zostala v šoku

„Sama som čakala, čo mi to dá. Nechápala som, ale po troch mesiacoch opäť tancujem, dokonca som sa začala venovať plávaniu.Ľudské svaly neslúžia len k pohybu tela, ale riadia tiež žilový obeh, lymfatický tok či telesnú teplotu. Z tohto dôvodu, akékoľvek zlyhanie správnej svalovej funkcie - vyvolá najrôznejšie druhy zdravotných ťažkostí, pri ktorých vám nepomôže ani samotná operácia. Tie treba liečiť externe. ”Veľmi zriedkavo sa kinesio taping používa samostatne. Väčšinou je súčasťou komplexnej liečby a naozaj výrazne redukuje bolesť čo je jeho obrovský benefit, keď chce terapeut dosiahnuť rýchlejší proces hojenia. Pán Kase doporučuje prelepiť po troch dňoch ak je ešte nutná liečba. Jedinou nevýhodou je pre niektorých pacientov alergia na lepidlo a začervenanie kože," hovorí Iveta Holešová, fyzioterapeutka. 

Kinesio taping Zuzke výrazne zlepšil zdravotný stav a vrátil jej úsmev na perách. Vďaka tejto metóde sa dnes opäť môže venovať milovanému tancu.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba