Presunúť na hlavný obsah

Hoci som takmer nič nejedla, neustále som priberala viac a viac: Až toto mi zmenilo život

Feminity

Ste neustále unavení, nepochopiteľne priberáte alebo naopak napriek dvojnásobným porciám chudnete? Štítna žľaza dokáže pekne potrápiť. Toto vám môže pomôcť!

Štítna žľaza ovplyvňuje fungovanie celého nášho organizmu. Stačí len jej malá "porucha" a hrozia nám problémy. Mnohí ľudia totiž viaceré signály svojho tela podceňujú. Rovnako na tom bola aj aj 26 ročná Lucia. 

Zasiahlo to nečakane

Lucia nikdy nepatrila medzi od prírody štíhle baby. Vedela, že má genetické predispozície byť skôr bacuľkou. Presne tomu prispôsobila celý svoj životný štýl. Relatívne zdravo sa stravovala, pravidelne cvičila. Samozrejme, občas zhrešila nejakými drobnými sladkosťami, či koláčikom. Tak ako asi každá žena. No zo dňa na deň nastal zlom. Cítila sa unavená, malátna, bez energie, jednoducho jej chýbal životný esprit. Navyše z ničoho nič, začala ručička na váha stúpať smerom nahor a počas mesiaca pribrala 10 kíl. Verdikt lekára bol jednoznačný. Znížená funkcia štítnej žľazy. ”Hormóny štítnej žľazy sú ako olej do motora. Potrebujú ich všetky bunky nášho tela. Majú vplyv na premenu cukrov, tukov aj bielkovín, sú potrebné pre správny vývoj pred narodením a pre rast ľudského tela, pre normálnu činnosť svalov, srdca, mozgu, ale aj tráviacej sústavy a pre ostatné orgány. Správnu hladinu v krvi kontroluje a riadi časť mozgu zvaná hypotalamus a podmozgová žľaza hypofýza, vysvetľuje MUDr. Peter Tatár CSc., internista z kliniky zdravia a krásy - Interklinik. Funkcia štítnej žľazy môže byť ovplyvnená v zmysle zníženej alebo zvýšenej činnosti.

Príznaky vyzerajú nevinne

Pri zníženej funkcii štítnej žľazy je človek unavený, neraz depresívny, priberá na hmotnosti. "Myslí nám to pomalšie, sme zimomriví, trpíme zácpou a apatiou, nemáme výdrž, nevládzeme, sme akoby "primrznutí", spaví. Môže byť zvýšené menštruačné krvácanie. Deti zle rastú, môžu mať aj trvalé poruchy rastu. Ženy sú na poruchy štítnej žľazy náchylnejšie ako muži," hovorí MUDr. Peter Tatár CSc., internista z kliniky zdravia a krásy - Interklinik. K presnej diagnostike je však nutné urobiť analýzu hormonálneho profilu z krvi, zobraziť štítnu žľazu ultrazvukom a prípadne ďalšími metódami. ”Vedela som, že sa so mnou niečo deje, len som si vždy myslela, že je to len bežným stresom v práci. Ani vo sne mi nenapadlo, že už roky ide o zdravotný problém,” hovorí Lucia.

Zmene sa nevyhla

Lucia musela zmeniť okamžite jedálniček a niektoré potraviny sa pre ňu stali úplným tabu. Vylúčila lepok, sóju, kávu, rafinovaný cukor a vysmážané jedlá. Naopak základ jej stravy začali tvoriť potraviny bohaté na jód. K správnej funkcii štítnej žľazy je totiž nevyhnutný. ”Stravou samotnou sa poruchy štítnej žľazy vyliečiť nedajú. Pre jej správnu činnosť je však potrebný jód, bohato prítomný v potravinách pochádzajúcich z mora. A aj pre zdravú štítnu žľazu je najlepšia vyvážená pestrá strava s dostatkom minerálov, vitamínov a bielkovín,” dodáva MUDr. Peter Tatár CSc., internista z kliniky zdravia a krásy - Interklinik. Na tanieri Lucii nemôže chýbať špenát, cvikla, špargľa. Sladkosti nahradila banánmi a jahodami. A k celkovej detoxikácii organizmu si raz týždenne pomáha saunovaním. ”Sama som tomu neverila, ale ono to naozaj funguje. Už po troch týždňoch mám energie na rozdávanie a kilá idú postupne dolu. No a najlepšie je, že zatiaľ nemusím brať žiadne lieky. Pevne verím, že to tak aj zostane."