Muž na materskej: Až keď som na ňu nastúpil, pochopil som, že o žiadnu dovolenku ani náhodou nepôjde

Otec na materskej, mama v práci. Tento trend sa u nás stáva čoraz populárnejší. A mnohí oteckovia, až vtedy zistili, o čom je to skutočné rodičovstvo.

Muži na materskej už dnes nie sú ničím výnimočným!

Muži na materskej už dnes nie sú ničím výnimočným!

Zdroj: Profimedia

Kým kedysi bolo skôr vzácnosťou, že doma zostávali muži s malým bábätkom a žena sa vrátila do práce, dnes sa to deje čoraz častejšie. Mužov na materskej, pardon otcovskej pribúda. Aj keď ako hovorí Michal: ”Byť otcom na plný uväzok je riadna ”makačka”.” 

Stal som sa otcom na plný úväzok

"Keď sa Agátka narodila, moja žena vedela, že ak si bude chcieť udržať miesto, musí sa po piatich mesiacoch vrátiť späť do práce. Veľmi otvorene sa ma vtedy opýtala, či si viem predstaviť, že by som s malou zostal doma ja. No predstaviť som si to vedel, prišlo mi to oveľa logickejšie riešenie ako keby mala byť Agátka s opatrovateľkou. Avšak moje predstavy boli na míle vzdialené od relity, ktorá ma čakala.” Michal je architekt, takže veľa vecí dokáže riešiť z domu a ak musel odísť na stretnutie s klientami, vždy sa s manželkou nejako pri malej prestriedali. No po narodení dcérky sa stal skutočne oteckom na ”full time”. Takým, ktorý musí zvládnuť úplne všetko. Prebaľovanie, kŕmenie, kúpanie, uspávanie, pranie, prípravu prvých príkrmov, ale aj strihanie nechtíkov a odsávanie soplíkov. 

Začiatky boli náročné

”Pamätám si, že keď som s malou zostal prvýkrát sám, nevedel som ju ani poriadne prebaliť. Vždy som jej dal plienku tak, že sa nejakým zázračným spôsobom precikala. Takže som ju pravidelne nielen prebaľoval, ale aj prezliekal. Prvé kúpanie bolo hotové peklo, nevedel som, čo skôr. Jasné, že mi predtým žena ukázala čo a ako robiť, ale nie vždy išlo všetko podľa plánu.” Vraj aj kŕmenie bolo kapitolou samou o sebe. V čase, keď sa Mišova manželka musela vrátiť do práce, začínali totiž s prvými príkrmami. A tak sa chlap, ktorý dovtedy nikdy nevaril, musel stať odborníkom na detskú stravu. ”Musím neskromne priznať, že toto mi celkom išlo. Kým malá spala, čítal som blogy mamičiek a hľadal čo chutné Agátke pripraviť. Jasné, teraz nerátam tie jednozložkové prvotiny, ale keď už som jej mohol miešať viac druhov, vtedy ma to začalo aj baviť. Deti sú užasné, zbožňoval som jej reakcie pri prvom súste. Niekedy odmietla okamžite jesť, inokedy jej bolo málo. No a dnes je zo mňa kulinárky guru na detské výživy,” smeje sa Michal.

Dnes zvláda všetko 

Michal sa postupne všetko naučil a dnes zvláda v rámci starostlivosti o Agátku, každý jeden detail. Dokonca si niektoré mamičky na ihrisku od neho pýtajú aj recepty na detské sušienky. Jeho maslových ”smajlíkov” totiž drobci zbožňujú. ”Áno, toto sú veľmi milé situácie a dokonca ma mnohé maminy chvália, aký som starostlivý. Musím priznať, že to poteší,” dodáva s úsmevom Michal.

Kamaráti ho nedokázali pochopiť

Hoci Miša niektorí jeho kamaráti nedokázali pochopiť a nevyhol sa ani posmešným komentárom, on je spokojný. Vie, že robí maximum pre svoju rodinu a na tom byť otcom na plný úväzok nevidí nič zlé. ”Nikdy som si nemyslel, aké to majú mamy na materskej ťažké. Až keď som to zažil, pochopil som. Dieťa vás totiž potrebuje skutočne 24/7 a nezaujíma ho, či ste unavený alebo nie. Ale nemenil by som to. Naša rodina je šťastná a to je hlavné.” 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články


Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba