Presunúť na hlavný obsah

Nad originálnou módnou prehliadkou „Fashion show recyklovanej módy" prevzala patronát Lýdia Eckhardt!

Feminity

Slávna módna návrhárka Lýdia Eckhardt má hlboké ekologické cítenie a preto sa opäť rozhodla podporiť originálnu „Fashion show recyklovanej módy“. Tento rok nad projektom dokonca prevzala patronát! Netradičná módna prehliadka ukáže, že krásne modely môžu vzniknúť aj z materiálov, o ktorých by sme to na prvý pohľad nepovedali.

Tento rok návštevníci uvidia nápadité modely vyrobené z PVC materiálov. Organizátori zo združenia Resonance chcú poukázať aj na to, že na dne Tichého oceánu sa nachádza obrovská škvrna z plastov, 6-krát väčšia ako Francúzsko, pritom sa tieto materiály dajú kreatívne využiť. Do projektu sa opäť zapojilo množstvo uznávaných módnych návrhárov, tvárou kampane je krásna moderátorka Vera Wisterová. Pozrite si unikátnu módnu prehliadku už 29. septembra v Rafinery Gallery v Bratislave!

Uznávaná módna návrhárka Lýdia Eckhardt je patrónkou jedinečného projektu – „Fashion show recyklovanej módy“. Netradičná módna prehliadka poukazuje na to, že móda môže byť ekologická a zároveň krásna. Tento rok organizátori zo združenia Resonance vybrali vskutku originálnu tému. Tretí ročník podujatia  predstaví bohatú kolekciu modelov vyrobených z PVC materiálov.

„Som šťastná, že  aj na Slovensku vznikajú projekty, ktoré upozorňujú  na alarmujúci stav našej planéty. Už aj v minulosti som vnímala potrebu recyklácie a citlivejšieho  vzťahu k prírode, najviac ma však zasiahlo moje cestovanie a reálne poznanie života v iných krajinách. Uvedomila som si, ako ťažko a za akých naozaj neľudských  podmienok musia mnohí ľudia pracovať, aby nám splnili túžbu po módnosti a tiež uspokojili vrtochy módy. Viem, že nezmením celý svet, ale seba zmeniť môžem. Tlieskam takýmto projektom a teším sa množstvu mladých nadšencov, ktorí pripravujú recyklované modely  a možno práve touto formou silnejšie zasiahnu aj okolie,“ vraví  Lýdia Eckhardt.

Slovenská módna ikona nie je jediná, ktorá má k ekológii silný vzťah a rozmýšľa o móde inak. Do projektu sa zapojili renomovaní aj začínajúci návrhári spoločne s vybranými študentmi stredných a vysokých dizajnérskych odborov, ktorí modely vyrobili špeciálne pre túto prehliadku. Ambasádorkou „Fashion show recyklovanej módy“ je opäť Babsy Jagušák Heribanová.

„Dlhodobo sa angažujem v projektoch, ktoré podporujú myšlienku slow fashion, pretože si myslím, že je dôležité šíriť osvetu. Málokto vie, že na svete už nie je len šesť kontinentov. Ten siedmy sa nachádza v Tichom oceáne a jeho rozmer bol pred pár rokmi šesťkrát väčší ako Francúzsko. Ide o obrovskú škvrnu z odpadkov a plastov, ktoré sa v dôsledku rôznych vplyvov doslova menia na plastovú polievku. Preto veľmi fandím značkám a projektom, ktoré na tento problém upozorňujú a snažia sa rôznymi kanálmi prispieť k riešeniu. Móda z PVC určite pomáha šíreniu osvety,“ vysvetľuje Babsy Jagušák Heribanová.

Tvárou kampane je krásna moderátorka Vera Wisterová, ktorá titulnú fotografiu fotila v šatách študentky SPŠ Svidník Zuzany Ľos Božikovej. Unikátnu módnu prehliadku bude moderovať Michal Sabo, choreografiu pripravuje Jaro Bekr. Vybrané modely si záujemcovia budú môcť na mieste zakúpiť v charitatívnej tichej dražbe. Celý výťažok pôjde na pomoc rodinám v núdzi.

„Keďže pôjde o tichú dražbu, pripomínam, že ľudia by si mali priniesť hotovosť. Vlani boli mnohí veľmi smutní, keď nemali pri sebe dostatok peňazí na krásne modely. Aj tento rok si bude z čoho vyberať. Tešiť sa môžete napríklad na modely priekopníčky recyklovanej módy na Slovensku Márie Štranekovej, ďalej víťazky minuloročných Bratislavských módnych dní v projekte Nové tváre módnej scény Veroniky Kopálovej, návrhárky Janky Polákovej, ktorá rada experimentuje s materiálmi, Martinky Marekovej Kuipers s jej značkou Bartinki, či Vivien Babicovej, ktorá buduje svoju značku v rámci Ateliéru dizajnu odevů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Františka Benčaťová, študentka vysokej školy umělecko-průmyslovej v Prahe, pripravila originálny plastový model, ktorý v sebe nesie symboliku apokalypsy spojenej s hazardným správaním človeka v prírode a návratom k primitívnemu a jednoduchému odevu," uzatvára Zuzana Aichová zo združenia Resonance.

Na jedinečnej „Fashion Show recyklovanej módy“ už tradične participujú aj študenti z SPŠ Svidník pod vedením riaditeľa školy Pavla Olejára aj študenti Strednej umeleckej školy v Trenčíne. Zaujímavé modely predvedie aj študentka ŠÚV Josefa Vydru Martina Kociánová a študentka súkromnej školy dizajnu Laura Bezúchová. Denisa Bizoňová, ktorá tvorí pod značkou Zeydee pripravila pre túto unikátnu prehliadku kabelky a doplnky, ale tiež niekoľko modelov, ktoré dotvorila spolu s návrhármi  - Martinkou Kuipers a Laurou Bezúchovou. Návštevníci uvidia, aké efektné súčasti odevov môžu vzniknúť z plechovkových uzáverov. „Fashion Show recyklovanej módy“ bude 29. septembra v Rafinery Gallery v Bratislave. Začne sa o 19-tej hodine 30-tej minúte.

 

- Najčítanejšie -