Dánsky koncept životného štýlu dobýja svet: Prezradíme vám tajomstvo dlhého a šťastného života

Dáni sú považovaní za jeden z najšťastnejších národov sveta. A vraj za to môže hygge. Už ste o ňom počuli?

Základom hygge je úplne sa odovzdať prítomnému momentu

Základom hygge je úplne sa odovzdať prítomnému momentu

Zdroj: Profimedia

Ako trávite večery? Uvaríte si obľúbený čaj, sadnete si do pohodlného kresla a len tak si užívate daný moment? Tak presne takto nejako vyzerá definícia dánskeho života ”hygge”.

Žite pre prítomnosť

Jednoducho sa úplne odovzdáte prítomnému okamihu, uvoľníte si myseľ, zabudnete na každodenné problémy a tešíte sa z absolútnych maličkostí. Najpresnejší preklad tohto slova je pohoda. Hygge je predovšetkým pocit bezpečia, tepla, pokoja. Do tejto atmosféry vás môže dostať horúca vaňa, oheň v krbe, svetlo sviečok, vôňa lesa, či šálka kávy. Hoci je ”hygge” súčasťou dánskeho konceptu životného štýlu už niekoľko rokov, najnovšie je hitom aj v ostaných krajinách. 

Tešte sa z maličkostí

Každý deň si vytvorte vlastný malý rituál. Skúste večer prestať myslieť na prácu a stres nechajte za dverami. Pokojne si pustite obľúbený film, zabaľte sa do deky, nalejte si pohár vína, vyložte nohy a je to. Žite ”hygge”. Užívajte si tieto najbežnejšie momenty absolútne naplno. Každý deň sa rozmaznávajte práve takýmito drobnosťami. Podľa Dánov je práve to tajný repect na spokojný a harmonický život. A asi na tom skutočne niečo bude, veď práve detaily, tvoria dokonalú mozaiku. No nie? 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba