Presunúť na hlavný obsah

Čínsky penicilín v podobe tohto čaju naberá na popularite: Zrýchľuje metabolizmus, upraví trávenie a odhlieni pľúca

Zdravie

V boji proti civilizačným chorobám sú čínske čaje skutočnou jednotkou. A špeciálne niektoré druhy. Ktoré bylinky fungujú najlepšie?

Číňania považujú čaje za skutočné zlato. Vedia, akú silu a pozítivne účinnky majú na náš organizmus. Nielenže si bylinky poradia s chorobami nášho fyzického tela, úžasný vplyv majú aj na mentálne zdravie. My sme zisťovali, ktoré zmesi by vám rozhodne nemali chýbať v domácej bylinkovej lekárničke. 

Zázračný pu-erh

Čo sa týka zimnej očisty, najvhodnejšie je v tomto období siahnuť po čaji pu - erh. Hoci jeho chuť je skôr trpká, účinky na naše telo sú naozaj skvelé. Jeho najväčším prínosom je, že pomáha odstarňovať z tela prebytočné tekutiny, hlieny, podporuje vykašliavanie, prečisťuje krv, posilňuje imunitu, optimalizuje hmotnosť. Navyše si poradí aj s civilizačnými chorbami ako je cukrovka, vysoký krvný tlak, či cholesterol. Najkvalitnejší pu-erth získava dlhodobým zrením v chladných pivniciach jemnú bielu pleseň a práve preto dostal prezývku „čínsky penicilín”. Dokonca čím je starší, tým je kvalitnejší. Nepôsobí však len na fyzické telo, ale aj na našu psychiku. Zlepšuje sústredenie a dokonca funguje aj ako mierne antidepresívum.

Perla medzi zelenými čajmi

Matcha čaj je označovaný ako kráľovná zelených čajov. Jedna šálka má totiž rovnaké nutričné hodnoty ako 10 šálok bežného zeleného čaju. Charakteristická chuť čínskeho čaju Matcha je v niečom bohatšia ako japonská verzia, lebo má oveľa výraznejšiu chuť. Obsahuje nesmierne veľa antioxidantov, ktoré v dnešnej uponáhľanej dobe potrebuje každý. A viete ktorý jeho benefit vás poteší asi najviac? Zrýchľuje metabolizmus, podporuje spaľovanie tukov, pomáha eliminovať podkožný tuk a je ideálny pomocník pri redukčných režimoch. No a v neposlednom rade má skvelý vplyv na našu myseľ. Už v minulosti bol používaný ako meditačný nástroj, ktorý prináša pokoj a harmóniu. Ak vás však trápi vysoký krvný tlak, mali by ste ho piť veľmi opatrne - jedna šálka totiž obsahuje rovnaké množstvo kofeínu ako káva. 

Vitamínový kráľ - rooibos

Ak máte doma deti, rooibos by sa mal stať súčasťou vašej bylinkovej lekárničky. Tento malý zázrak obsahuje veľa železa, flóru, medi, draslíka, vápnika, zinku, horčíka a mangánu. Posilňuje vývoj a zloženie kostí, bráni vzniku osteoporózy. Vďaka vysokému obsahu flóru chráni zuby pred vznikom kazu. Posilňuje imunitný systém, zmierňuje anémiu, pomáha pri bolestiach hlavy a poradí si aj s poruchami spánku. Jeho účinky na pleť nie sú tiež zanedbateľné. Prečisťuje ju, vyhladzuje, dodáva jej pružnosť a eliminuje akné. Hoci neobsahuje kofeín, vďaka množstvu vitamínov, poskytuje telu dostatok energie.

Malé čierne zlato - oolong

Oolong pochádza z čínskeho slova Wu lung, čo znamená v preklade čierny drak. A on má skutočne ”dračiu” silu. Je strednou cestou medzi zeleným a čiernym čajom. Má pozitívny vplyv pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb, prechladnutí, chrípke a jeho dlhodobé užívanie spomaľuje procesy starnutia. A čo je rozhodne veľké plus, dokonale povzbudzuje organizmus. 

- Najčítanejšie -