Ako zdravo žiť, keď chodíte na nočné alebo pracujete v bare? Kvôli týmto výhovorkám priberáte a ničíte si zdravie

Osobný tréner Michael Achberger sa za posledné dni stretáva s častou otázkou, ako fungovať, keď človek pracuje v noci a biorytmus funguje úplne inak.

Nočná smena nemá priaznivý vplyv na zdravie, no takto to môžete zmeniť

Nočná smena nemá priaznivý vplyv na zdravie, no takto to môžete zmeniť

Zdroj: Profimedia

Zdravý životný štýl chce dodržiavať mnoho ľudí, časť z nich je však obmedzená pracovnou dobou, kedy má nočné smeny či pracuje 12 hodín v kuse. Ako sa postaviť k problému, ktorý zasahuje 28% ľudí v SR? Ako prežiť smeny v zdraví?

Teda viac ako milión ľudí v SR je zasiahnutých výmennou prevádzkou, neuvádza sa koľko z nich pracuje aj nočné smeny, ale ako vzorka nám to môže poslúžiť. Títo ľudia pracujú napríklad v nemocniciach alebo spracovateľských prevádzkach či v baroch.

Odhaľte pravdu: Ako to, že neustále priberám, aj keď skoro nič nejem? Slová fitness trénera vám to ihneď vysvetlia

Strava je opäť to najdôležitejšie!

To platí pre všetkých ľudí na svete. Strava je stále najviac zodpovedná za úspech či zlyhanie. Nočné smeny sú obmedzené tým, že v ich čase už nie je otvorené nič "normálne", kde si môžu ľudia kúpiť niečo na jedenie. Možno sa ponúka okienko rýchleho občerstvenia, možno automat z chodby. Lenže to je presne to, čo by ste rozhodne nemali konzumovať.

Musíte sa stať majstrami v príprave jedla a jeho plánovania. Musíte si začať nosiť do práce svoje jedlo a jesť ho. Nespoliehať sa na bagetu z benzínky alebo sušienky z automatu.
Verím, že práve teraz ste povedali niečo v zmysle, že na to nie je čas. Ok, potom to nie je vaša priorita a mali by ste si usporiadať vaše priority. A príprava jedla nemusí byť trojhodinová šou pri sporáku každý deň.

  • Kúpte vo veľkom napríklad kuracie prsia alebo iné mäso, ktoré pripravte naraz podľa seba v rúre alebo na panvici a rozhoďte ho do niekoľkých škatuliek.
  • Kúpte si hromadu zeleniny, pokojne mrazenú.
  • A ak je vám to málo, doplňte to pár zemiakmi...

Máte jedlo za pár minút na celý týždeň. Bielkoviny, zelenina i sacharidy.
Variáciami môžu byť potom rôzne šaláty, mixy zeleniny a mäsa, ak máte kreativitu, určite si nájdete ďalšie. A nemusí to byť nuda!

Nájdete si na to čas? Pár minút týždenne či denne na prípravu jedla do práce?

Vynechajte tiež všetky možné maškrty či zemiačiky, ktoré možno zjete do teraz pri vašich smenách. Opäť ho môžete nahradiť niečím hodnotnejším - plátky jablka s arašidovým maslom. Alebo tým, že zistíte, že jete z nudy alebo pretože ste si navykli na tento zlozvyk - zjesť na šichte balíček chipsov.

Chipsy teda vynechajte!

Pitie a kalórie - smutný príbeh. Výber jedla, ktoré nás zasýti a nezaberie ani veľa času, máme ako-tak za sebou, teraz čo piť. Opäť sa oplatí nepiť kalórie ...
Pravdepodobne sa stretávate s niečím, ako je vyčerpanie (máte málo spánku), nedostatkom času (chcete byť hore a rozprávať sa s členmi rodiny), hladom (zabudnete si pripraviť jedlo) alebo nuda (nočné smeny v obchodoch nie sú rovnako akčné ako vo dne). Môžete to vyriešiť kofeínom. Ten je v poriadku, ale dávajte si pozor na to, z akého zdroja pochádza.

Neprehliadnite: 

Cvičenie

Čerešnička na torte v ceste za zdravím a posledných 10-20% nášho úspechu. Aj keď pracujete v noci, dvanástky, tak môžete byť vo forme. Môžete využiť dni voľna, ktoré máte na zotavenie po niekoľkých nočných za sebou. A možno vám pomôže práca samotná. Niekedy treba zdvíhate predmety, pojmite to ako súčasť tréningu, natiahnite sa pri tom. Ak u práce sedíte vstaňte a prejdite sa okolo alebo sa len pretiahnite. Pomôže to vášmu mysleniu aj odbúrate na chvíľku únavu a pokiaľ ide o kreatívnu činnosť, potom myslenie je dôležité.
Cvičte potrebné pred výmenou smeny, ak viete, že po nej na cvičenie jednoducho nemáte. Aj desať či pätnásť minút cvičenia môže robiť veľa. A hlavne, nepotrebujete chodiť do posilňovne, stačí zakomponovať cvičenie s vlastnou váhou.

Zo skúseností človeka, ktorého som sa pýtal, mi odpovedal, že je dobrá taktika mať dva náročné intenzívne tréningy hneď v prvom dni voľna a potom v poslednom dni pred ďalšou sériou nočných. A samozrejme dobre jesť a chodiť v tie ostatné dni.

A ak nemáte čas na pár minút v práci, skúste napríklad ešte tieto triky:

  • Pár drepov na pracovisku alebo využite súkromia kabínky na záchodoch, ak je vám divný prvý variant
  • Kliky v kancelárii
  • Chôdza po schodoch počas pauzy
  • Príťahy na autobusovej zastávke

Sú to síce drobnosti, ale aj tie sa počítajú. A je to viac než nič.

Rozhodujte o svojom zdraví sami

Môže to znieť zvláštne, ale stále si o svojom zdraví môžete rozhodovať sami. Stravou ovplyvníte veľa a je lepšie stráviť päť minút premýšľaním o tom, čo jesť a potom sa viesť na "víťaznej" vlne než zase zabudnúť si pripraviť jedlo a kúpiť onú bagetu či sušienky.
Nie je dôvod užívať vašu prácu ako výhovorku pre to, že necvičíte a cítite sa nezdravo. Urobte si vaše zdravie ako prioritu a možno aj prežiť nočné smeny relatívne v zdraví.

Foto:
Profimedia
Zdroj:
Michael Achberger

Súvisiace články

Vysetrenie.sk

PlniElanu.sk

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba