Voľná výchova detí sa stáva čoraz populárnejšou: Tamaru však stála manželstvo

V dnešnej dobe čoraz viac pribúda mamičiek, ktoré nejakým spôsobom odmietajú výdobytky modernej doby ako lekársku starostlivosť, očkovania až po maličkosti ako je výber topánok. Čo hovoríte na takýto životný štýl?

Tamara uznáva voľný štýl výchovy u detí

Tamara uznáva voľný štýl výchovy u detí

Zdroj: Profimedia

Tamara s Tiborom si zvolili tak trochu netradičný spôsob výchovy. Základom je spojenie s prírodou a jednoduchý spôsob života. Pre túto rodinu je to úplne normálne. Teda na začiatku príbehu, to tak vnímali všetci. No napokon prišla zásadná zmena.

Rozhodli sa ísť proti prúdu

”Keď som otehotnela, nechcela som žiadne medicínske zásahy. Jediný spôsob ako som to mohla dosiahnuť bolo vystúpiť zo systému.” Rodičia si uvedomovali, že tak môžu ohroziť ich dieťa. Napriek tomu zariskovali. ”Ja som jednoducho dôveroval Tami. Veril som, že pozná svoje telo.” Tamara porodila v bazéne. Pupočnú šnúru neprestrihla. Rozhodla sa pre spojený pôrod. To znamená, že žena je spojená s dieťaťom až dovtedy, kým pupočná šnúra sama neodpadne. V tomto prípade to trvalo naozaj dlho.

To bol len začiatok...

Dnes má Tami dve deti. Ani jedno nie je očkované. Najviac imunity vraj dostanú z materského mlieka. Preto stále dojčí obe ratolesti. Aj staršieho syna, ktorý má už šesť rokov. Dojčenie je podľa nej spojenie matky s dieťaťom. Prestane s tým až vtedy, keď sa s deťmi dohodne. A práve to bola zásadná vec, s ktoru nesúhlasil jej manžel Tibor. Neuniesol tlak, ktorý bol na nich vyvíjaný. ”Nikto z okolia nechápal, prečo je náš syn ešte v piatich rokoch dojčený. A Tamara ustúpiť nechcela. No bolo za tým viac. Nesúhlasil som aj so samotným spôsobom výchovy, ktorý zvolila. Tá voľnosť bola podľa mňa neúnosná. Predsa len, sú to deti a potrebujú isté pravidlá,” dodáva Tibor.

Neprehliadnite: Stačí jedna veta a ľudí, ktorí vo vašom okolí ohovárajú, sa zbavíte navždy: Toto musíte povedať nahlas

Svoje rozhodnutie by nemenila ani dnes

Dnes žije Tamara s deťmi v jednoizbovom byte. Všetko robia spolu a jej syn a dcérka nevedia, čo sú to príkazy a zákazy. Keďže ešte nechodia do školy, nemajú ani žiadne obmedzenia a tak si samé môžu vybrať kedy pôjdu spať, čo budú jesť a čo si oblečú. Nemusia robiť nič, čo nechcú. Učia sa vtedy, keď majú chuť. Tamara si už zvykla na kritiku od okolia a neznámych ľudí. Takmer denne ju niekto upozorní na to, že ich malá dcérka nemá topánky. No podľa nej je bosá lepšie spojená s matkou zem. Tami je presvedčená, že deti takto dostanú najlepší základ pre šťastný a zdravý život. Navyše, má s nimi úžasný vzťah. Je to vraj niečo, na čo moderní rodičia úplne zabúdajú. A to že ju to stálo manželstvo dnes už nerieši. 

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články


Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba