Presunúť na hlavný obsah

Tenká hranica vo vzťahu, keď môže aj tá najväčšia láska zlyhať: Podstatu nájdete v týchto slovách spisovateľa Exupéryho

Sex a vzťahy

My ľudia máme tendenciu v láske sa mýliť. To, čo za skutočnú pokladáme, je len poblúznenie, a to, čo pokladáme za poblúznenie môže celkom pokojne láskou aj byť. Na to, aby sme sa k tej skutočnej láske podľa slov slávneho Exupéryho dopracovali, musíme však najskôr nazrieť do vlastného vnútra.

Povrchná láska v podobe troch fáz 

Keby sa nás niekto spýtal, aby sme opísali skutočnú lásku medzi dvomi ľuďmi, dali by sme jej prívlastky ako nesebecká, nezištná, pravdivá, a dodali by sme slová, ako možno... nerobí rozdiely, nie je závistlivá atď... Avšak dopracovať sa k takémuto druhu lásky vo vzťahu si vyžaduje mnoho investovaného času zo strany oboch partnerov. Ak sa im to aj podarí, zaručene si museli prejsť aj jej prvými fázami, ktorými sú, ako informuje internetový portál lifehack.org na základe vyjadrení psychológov, aj tieto: chtíč, príťažlivosť a pripútanosť. Odborníci to vysvetľujú v skratke aj takto: „Prvá fáza je riadená hormónmi a vedie k túžbe. Následne sa vytvára príťažlivosť, ktorá vedie k prietoku krvi do centra mozgu, pre jeho potešenie. To zase vedie k väčšej fixácii k danej osobe.“ Práve tieto tri podoby nemožno však nazvať skutočnou, ale len povrchnou láskou. Láska je totiž iná než zamilovanie sa, ktoré môže nastať práve v jednej z troch spomínaných fáz povrchnej lásky. 

Mohlo by vás zaujímať: Tri dôody, prečo si muži nevyberajú dokonalé ženy: Nie je to vo vás, ale v tomto

Skutočná láska v spoločnom pohľade tým istým smerom

Kedy teda nastáva ten moment, keď si uvedomíme, že ide o skutočnú lásku? Veľmi pekne to vystihol známy spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry, ktorý povedal: „Láska nespočíva vo vzájomnom pohľade jeden na druhého, ale v spoločnom pohľade von tým istým smerom.“ Inými slovami... Ide o vzájomné dopĺňanie sa, vzájomný rast, posunutie, zdielanie zážitkov, dobrých aj zlých vecí, ktoré nás oboch postretnú, obohatenie jeden druhého a ďalšie... 

Čítajte tiež: Zmeny, ktoré si všimnete na svojom mužovi čo najskôr: Ak robí toto, asi mu nie je s vami najlepšie!

Najskôr treba vedieť, kto som

No ako upozorňujú odborníci, skôr ako k tomuto dospejeme, musíme vedieť, kto sme. Aká je naša osobnosť, charakter, hodnoty, ktoré vyznávame. Musíme sa vedieť prijať s chybami, akceptovať ich a milovať sa aj napriek nim. Pretože len keď vieme, kto naozaj sme, ponúkame partnerovi samého seba v celej svojej podstate. Len tak mu dávame možnosť, aby sa do nás nielen najskôr zamiloval, ale aby nás aj naozaj miloval. Len keď sme samými sebou, môžeme zistiť, či patríme aj k niekomu inému, či dokážeme hľadieť do budúcnosti tým istým smerom. To je podstata skutočnej lásky, nemyslíte?

Neprehliadnite: Prečo si ženy myslia, že zmenia muža svojich snov? Vďaka tejto vlastnosti váš vzťah nebude fungovať

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus