Presunúť na hlavný obsah

5 veľkých mýtov o uhľohydrátoch, ktorými nás kŕmia: Práve tie možno stoja za tým, že nemôžete schudnúť!

Zdravie a relax

Uhľohydráty alebo ľudovo povedané cukry, nie sú pre naše telo až takými nepriateľmi a rozhodne neplatí, že ak chceme schudnúť, cukry musíme absolútne vylúčiť zo svojej stravy. To je len jeden z mnohých mýtov, ktoré sú zaužívané. Ktoré sú tie ďalšie?

Správne chudnutie je o nájdení rovnováhy medzi všetkými živinami

Uhľohydráty alebo inak povedané sacharidy, cukry, nie sú až takými nepriateľmi, ako sa nás mnohí pokúšajú presvedčiť. Práve naopak, dodávajú potrebnú energiu nielen svalom a nervovému systému, ale aj všetkým orgánom. Samozrejme si z nich treba vedieť vybrať tie, ktoré nášmu telu prospejú. Odborníčka na výživu v New Yorku a spoluzakladateľka ženského integrovaného fitnes a výživového programu, Stefanie Mendez, prezradila pre magazín Womenshealth toto: „V prvom rade ide o rovnováhu živín. Inými slovami, v našej strave nesmú chýbať ani tuky, ani bielkoviny, a ani sacharidy. Správne chudnutie je len o nájdení správnej rovnováhy pre každého z nás.“ Preto by sme nemali veriť ani týmto mýtom o sacharidom, ktoré hovoria aj to, že... 

Mohlo by vás zaujímať: Potraviny, o ktorých ste si doteraz mysleli, že sú diétne: Tieto vám ukladajú tuk na bruchu a bokoch!

Mýtus č.1: Všetky cukry spôsobujú priberanie na váhe

Je pravda, že keď obmedzíte alebo znížite príjem cukrov, môžete schudnúť. V skutočnosti však nestratíte na začiatku na váhe, ale na vode, ktorú telo obsahuje. Z dlhodobého hľadiska, ak sa rozhodnete vylúčiť cukry zo svojej stravy, aby ste schudli, nemusí to byť pre všetkých to vhodné riešenie. Skutočným problémom je, že si nevieme zo stravy vybrať tie dobré cukry a vhodne ich kombinovať s inými živinami. Preto môžeme priberať na váhe, aj keď si myslíme, že sme cukry vylúčili. 

Mýtus č. 2: Chlieb a cestoviny sú zlo

Chlieb a cestoviny nie sú vôbec problémom. Opäť ide  to, aký chlieb a aké cestoviny si pri chudnutí vyberiete. Kedykoľvek máte možnosť si vybrať, vyberte si celozrnnú možnosť, variantu. Tá má viac vlákniny, ktorá vás zasýti na dlhšie. Takže vylúčiť zo stravy chlieb a cestoviny rozhodne nemusíte. Len zvážte výber. 

Mýtus č.3: Všetky cukry sú vytvorené rovnako, majú rovnaké zloženie

Odborníci na výživu hovoria jasnou rečou... Nie je to pravda. Cukry zo sladkostí sa rozkladajú na cukor pomalšie alebo rýchlejšie v závislosti od množstva vlákniny, ktoré obsahujú. Opäť, správny výber sacharidov, čiže tých bez pridaných cukrov, ktoré sú plné prázdnych kalórií, je kľúčom. Namiesto obľúbených sušienok teda stavte na čerstvé ovocie, ktoré vám aj zabezpečia optimálnu hladinu cukru v krvi. 

Ćítajte tiež: Väčšina z nás si nesleduje píjem cukrov za deň: Toto je dôvod, prečo potom priberáte viac ako si myslíte

Mýtus č.4: Cukry spôsobujú nafúknutie a nadúvanie

Pri niektorých ľuďoch je pravda, že nadmerné množstvo príjmu cukrov, môže u nich spôsobovať poruchy trávenia, dokonca plynatosť. Ale to je skôr výnimka než pravidlo. Ak trpíte častým nadúvaním, potom môžete mať aj potravinovú neznášanlivosť. Opäť platí, že musíte hľadať len vhodnú alternatívu. 

Mýtus č.5: Nízko sacharidové diéty sú pre telo najzdravšie 

Tým, že nahradíte cukry napríklad dvojitou dávkou tukov v podobe cheeseburgera, rozhodne nie je zdravé riešenie pri chudnutí a správna diéta. Predsa energiu prioritne získavame z cukrov. Ak ich úplne vylúčime, môžu sa dostaviť aj príznaky ako mozgová hmla spôsobení nízkou hladinou cukru v krvi. Dobré cukry predsa obsahujú aj celý rad vitamínov a živín ako vitamín B, železo a ďalšie. 

Neprehliadnite: Mesiac bez cukru a alkoholu: Čo táto kombinácia dokáže s vaším telom, je priam zázrak!

Takže, ak sa snažíte schudnúť, normálne množstvo zdravých uhľohydrátov je pre telo nevyhnutné. Pretože ako dodáva Stefanie Mendez: „50 až 60 percent všetkých prijímaných kalórií by malo pochádzať práve zo sacharidov.“

- Najčítanejšie -