Viete, čo všetko dokáže o vás novodobá technológia odhaliť a s čím vám v budúcnosti pomôže?

V hlavnej úlohe bude vaša tvár a prsty, ktoré o vás prezrádzajú viac, ako si myslíte. Nemusíte sa báť, nejde o nič hrôzostrašné, práve naopak, ide o bezpečnosť.

V hlavnej úlohe vaša tvár a prsty

V hlavnej úlohe vaša tvár a prsty

Zdroj: Profimedia

Možno si niekedy naivne myslíme, že keď si vytvárame súkromný profil a zdieľame fotografie iba s priateľmi, dostatočne chránime svoje súkromie. Avšak zamyslime sa, či v online svete nedávame zo seba viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Strach však mať nemusíte, ak informácie poskytujete s rozumom a tiež preto, že nasledujúce novodobé technológie vám život v značnej miere uľahčia. 

Keďže bez technologických noviniek, telefónov, smartfónov a notebookov si svet už nevieme predstaviť, expert na technológie Donal Greene nám v rozhovore prezradil zaujímavosti, ktoré sa týkajú odtlačkov prstov či rozpoznávania tváre a tiež toho, ako ďaleko sa technológie posunuli a aký to má a bude mať na nás vplyv v bežnom živote. 

Prečítajte si: Novoročný horoskop pre rok 2018: Pozrite sa na to, čo vás v novom roku čaká

Vaše prsty

Čím môžu byť odtlačky prstov špeciálne a ako nám vedia technológie prostredníctvom odtlačkov prstov uľahčiť život?

Drobné ryhy na vankúšikoch prstov sa stali novodobým prostriedkom identifikácie. Každý človek má jedinečné a nezameniteľné odtlačky, ktoré sa počas života nemenia. Dokonca ani identické dvojičky nemajú rovnaké odtlačky prstov. Technológie, ktoré sa zaoberajú odtlačkami prstov, pomáhajú ľuďom v rôznych oblastiach. Najbežnejším príkladom je kontrolovaný prístup zamestnancov do budovy na základe odtlačkov prstov a následne nato reálne vyhodnotenie dochádzky. Pokročilejšie systémy pomáhajú doručiť platby verejnej sociálnej starostlivosti ľuďom v rozvojových krajinách. Najlepším a najpremyslenejším príkladom je však podľa mňa Aadhaar, ktorý sa pokladá za najsofistikovanejší ID program na svete. Vďaka nemu ľudia v chudobných krajinách, ktorí nemajú ani bankový účet, majú umožnený prístup ku benefitom len pomocou odtlačku prsta a 12-miestneho číselného kódu. Okrem toho odtlačky prstov zabezpečujú istú bezpečnosť, keďže pomáhajú krajine ku zvýšenej kontrole na letiskách a tiež je vďaka nim možné odhaliť rôznych kriminálnikov, teroristov či iných nebezpečných ľudí. 

Uvedomte si tú premyslenú technológiu, pomocou ktorej vaše prsty zohrávajú veľkú úlohu. Odtlačky prstov sa teda aktuálne najviac využívajú pri vstupoch do budovy a pri kontrole dochádzky zamestnancov, na chránený prístup do smartfónov, na jednoduchší vstup do niektorých krajín, na kontrolu dochádzky detí v škole a tiež na súkromnú kontrolu našich vecí.

Je možné technológiu využívajúcu odtlačky prstov oklamať?

Áno, je to možné, keďže existuje množstvo nástrojov na vytvorenie falošných kópií odtlačkov prstov. Napriek tomu existujú pokročilejšie skenery, ktoré dokážu rozoznať takéto kópie a ľahko ich odhaliť.

Vaša tvár

Vaša tvár sa nachádza takmer na každej z fotografií, ktorú denne na svoju sociálnu sieť pridáte, práve preto vás možno prekvapí, čo všetko sa dá z tváre pomocou technológii vyčítať. Pokročilé technológie dokážu pomocou vašej tváre zistiť dostatočne veľa. Expert na technológie sa nám preto pokúsil vysvetliť aspoň istú časť z toho, čo z tváre dokážeme zistiť.

Čo všetko dokážu technológie zistiť z našej tváre?

Biometrické technológie zaoberajúce sa tvárou vedia zozbierať a vyhodnotiť niekoľko informácií. Niektoré z nich sú jednoduché a základné, ako je napríklad farba očí či pokožky, kým iné sú oveľa zložitejšie aj na samotné vysvetlenie. Práve tie si vyžadujú na výklad pokročilé algoritmy, ktoré boli vyvinuté použitím umelej inteligencie. Ich pomocou dokážeme z tváre vyčítať napríklad vek, pohlavie, náladu, možné choroby a tiež orientáciu.

Ako môže systém rozoznávania tvárí uľahčiť život bežnému človeku, ktorý týmto technológiam príliš nerozumie?

Na trh aktuálne prichádza novinka, ktorú ocenia aj takzvaní laici a zároveň používatelia internetu či sociálnych sietí. Ide o to, že rôzni používatelia nahrajú do systému stovky, až tisícky fotiek z rôznych eventov a tento systém dokáže podľa tváre usporiadať fotografie do rôznych skupín. V preklade to znamená, že ak ste boli na nejakom koncerte, evente či párty s veľkým množstvom ľudí, stačí, ak sa prihlásite do systému, spravíte si selfie, ktorú nahráte, a systém vám za krátky čas nájde všetky vaše fotografie, na ktorých ste sa objavili. Ušetrí vám to čas, keďže nebudete musieť prechádzať stovky fotografií a hľadať tú svoju.

Prezraď nám, ako dokážu technológie rozpoznať našu tvár počas nakupovania a použiť ju neskôr na obchodné účely? 

Niektoré obchodné reťazce využívajú rozpoznanie tváre na zozbieranie informácií o ľuďoch, ktorí navštívili konkrétne obchody. Technológie tak dokážu podať manažérovi konkrétneho obchodu informácie o tom, ako často dotyčná osoba navštevuje obchod, v ktorej časti obchodu sa najviac zdržiava, čo väčšinou nakupuje, koľko peňazí minie a tiež informácie o veku či pohlaví. Vďaka týmto informáciám dokáže neskôr daný obchod vytvoriť ideálne podmienky, prístup, ponuky či zľavy pre konkrétneho človeka.  

Mohlo by vás zaujímať: 10 vecí, ktoré vám karma nikdy neodpustí: Zákon akcie a reakcie vás dobehne skôr či neskôr

Aká je podľa teba najzaujímavejšia novinka v oblasti technológií vo svete a na čo ju môže človek využiť?

Biometrické technológie sa neustále menia a vznikajú stále nové veci, avšak podľa mňa najzaujímavejšia novinka sa nachádza aktuálne v jednej spoločnosti v New Yorku. Práve v nej využívajú sofistikovaný skener, ktorý dokáže do detailov rozoznať ľudskú tvár, hlas, vzrast a do menej ako dvoch sekúnd dokáže tento systém odomknúť človeku dvere. Čiže ľudia nepotrebujú žiadne kľúče, karty či prístupové kódy na to, aby mohli vstúpiť do budovy.

Ako je možné, že keď niečo hľadáme alebo sa o niečom rozprávame, dostaneme v priebehu niekoľkých minút na smartfóne špeciálne ponuky na konkrétnu vec, o ktorej sme debatovali? 

Smartfón je celkovo považovaný za veľmi pokročilé zariadenie. Tým, že ich vždy nosíme so sebou, zbierajú množstvo informácií, ktoré zahŕňajú aj lokalitu, v ktorej sa nachádzame, či audionahrávky. Vždy stojí za to navštíviť stránku myactivity.google.com, ktorá vám prostredníctvom vášho účtu ukáže takmer všetky vaše aktivity. Všetky tieto dáta sa denne zbierajú a vďaka nim sa vám začnú objavovať vhodné reklamné kampane. Preto nabudúce nebuďte prekvapený, keď budete niečo hľadať a o pár minút nato sa vám  budú zobrazovať najlepšie ponuky a zľavy na daný produkt.

Myslíš si, že je v dnešnej dobe ešte stále možné žiť neaktívny – offline život bez technológií?

Určite áno, keďže ľudia si môžu slobodne vybrať aj takúto cestu. Hoci je to možné, menšou nevýhodou je, že títo ľudia budú mať potom ťažší prístup k informáciám. Myslím si však, že raz za čas neuškodí dať si menší „detox“ a stráviť deň – dva bez technológií. 

Viac zaujímavých lifestylových článkov nájdete v zimnom čísle magazínu Feminity, ktorý je práve v predaji v stánkoch!

Foto:
Profimedia, Feminity
Zdroj:
DD

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba