S mamou sme sa roky ignorovali: Až toto mi pomohlo zmeniť môj vzťah k nej

Môj vzťah s mamou bol dlhé roky takmer na bode mrazu. Až jeden zásadný okamih v mojom živote, ma prinútil nájsť si k nej cestu.

S mamou sme sa roky ignorovali, no toto mi pomohlo zmeniť môj vzťah k nej

S mamou sme sa roky ignorovali, no toto mi pomohlo zmeniť môj vzťah k nej

Zdroj: Profimedia

Prečítajte si: Vzala som si bývalého priateľa najlepšej kamarátky: Náš vzťah to však kvôli jednej veci ešte utužilo

Áno jasné, mama je len jedna. No môj vzťah k mojej mame nebol nikdy idylický. Celé detstvo totiž možno nevedome, no predsa uprednostňovala skôr moju sestru ako mňa. Čokoľvek som totiž urobila ja, urobila Janka asi dvakrát lepšie. Hoci som z toho ako malé dievčatko bola celkom frustrovaná, časom som to prestala riešiť. Nemalo to totiž význam.

Každým dňom náš vzťah chladol

No práve na základe toho náš vzťah akosi chladol. Keď som odišla na vysokú školu do zahraničia, takmer úplne sme prerušili kontakty. Hoci Bratislava a Praha nie sú veľmi ďaleko od seba, vídali sme sa tak raz za štyri mesiace. No a časom už len na Vianoce. Postupne som zisťovala, že si vlastne s mamou nemáme čo povedať. Dokonca neprišla ani na moje promócie, keďže moja staršia sestra Janka mala v tom období nejaké ťažšie obdobie a vraj ju potrebovala. Vtedy sme prerušili kontakt úplne a nepočuli sme sa sedem rokov. 

Zmena prišla nečakane

Viem, sedem rokov je naozaj dlhá doba. No ani moja vlastná mama nemala evidentne nejakú veľkú potrebu vedieť, ako sa mám. Najväčší zlom vo mne nastal v čase, keď sa mi narodila dcérka. Vtedy som pochopila, čo je to skutočné puto medzi mamou a dcérou. Niečo, čo mi celý život chýbalo. Naozaj veľmi. Zistila som, aký silný cit môže vzniknúť a bolo mi ľúto, že som to nikdy nepoznala. A práve vtedy som pochopila, že sa musím s mamou stretnúť. Chcela som jej to všetko vykričať, aby sa mi uľavilo. Potrebovala som jej povedať, ako veľmi mi láska z jej strany roky chýbala. Keď som sa nečakane obajavila u nás doma s Emkou v náručí, prvé slová mojej mamy boli: ”Prepáč mi všetky tie roky, veľmi ma to mrzí, keby som tak mohla vrátiť čas…”Toto bol jeden z najkrajších dní môjho života. Úľavu, ktorú som pocítila, sa ani nedá opísať. Odvtedy sa s mamou snažíme dobehnúť zameškané a svoj život si už bez jej rád a podpory neviem predstaviť.   

Neprehliadnite: Štýlové boxy a koše do domácnosti: Skryte (ne)potrebné veci do takýchto pôsobivých dekorácií

Foto:
Profimedia
Zdroj:
NM

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba