Presunúť na hlavný obsah

Moja mama odmietala môjho partnera: Keď som zistila, prečo má také nevhodné správanie, pochopila som jednu vec

Rodinné vzťahy

Zatajovanie partnera pred rodičmi do dospelosti nepatrí. Ak je niečo podobné súčasťou vášho života, Zuzanin príbeh vám veľa napovie.

Bolo to tak odjakživa tak

Zakaždým, keď mala Zuzana frajera, jej mama o tom nevedela. To, čo by sa v podstate malo stratiť vekom, sa v jej prípade akoby zhoršovalo. S mamou si nikdy nejak veľmi nerozumela, no v momente, keď sa do debaty priplietla i téma muži, rozprávanie razom skončilo. Jednoducho jej nemohla povedať o nikom, s kým chodila, pretože by opäť spustila krik a výčitky.

Inšpirujte sa: Keď sme sa stretli, sľuboval mi aj nemožné: Až po dvoch rokoch vzťahu som podľa tohto zistila, že ma len zavádzal

„Martina som jej však predstaviť chcela. Konečne som mala pocit, že ide o niečo viac, že mu na mne záleží, a že si s ním dokonca viem úplne prirodzene predstaviť svoju budúcnosť. Pri tomto vzťahu som už jednoducho nechcela zažívať dookola opakujúci sa scenár. Strach z toho, že mamine nároky a jej nevedno, z čoho prameniaci odpor, rozbijú vzťah, na ktorom mi tak záležalo však boli väčšie ako odvaha, ktorú som v sebe zbierala zakaždým, keď som sa na nedeľnej návšteve snažila vyjsť s pravdou von. No vedela som, že všetko raz aj tak vyjde na povrch. Či chcem alebo nie,“ spomína Zuzana, ktorá sa síce na jednej strane bála prezradiť tajomstvo svojho súkromia, na strane druhej však možno stačilo zistiť, čo vôbec stojí za maminým nevysvetliteľným hnevom a nič nepodloženým odporom k mužovi, ktorého ani nepoznala.

Prečítajte si aj: Stará láska nehrdzavie a Alena o tom vie svoje: Kvôli prvej láske bola ochotná obetovať aj manželstvo

Keď všetko prasklo

Stačil však jeden večer a celé tajomno bolo minulosťou. Mama svoju návštevu totiž tak nejak zabudla ohlásiť a odrazu sa objavila pred Zuzaninými dverami. Za ktorými práve na gauči sedel Martin. „Nevedela som, čo mám urobiť. Nemohla som ju nepustiť dnu, to by dopadlo ešte horšie. A tak som napriek vnútornej nervozite a strachu otvorila a kým som v sebe ešte mala aké také pozostatky odvahy, predstavila som jej Martina, akoby ani o nič nešlo. On sa tváril, že sa nič nedeje, to sa však nedalo povedať o mame. Pokoj a nadšenie, ktoré mala v hlase, sa razom zmenilo. Bola úplne nevrlá, nenechala si situáciu vysvetliť a od Martina nechcela počuť ani jedno jediné slovo. Ešte vo dverách sa otočila na päte a odišla. Nepočula som od nej týždeň, keď som sa konečne odvážila zavolať otcovi. Nežijú spolu už vyše 15 rokov, no aj tak ma zaujímal jeho názor,“ opisuje svoje konanie Zuzana, ktorá nechcela kvôli vzťahom prísť o mamu, no musela zistiť, čo sa skrýva za jej hlúpym správaním.

Mohlo by vás zaujímať: Nevadilo mi, že chcel mať rozlúčku so slobodou: Netušila som však, že jedna noc všetko zmení

„Otec mi všetko vysvetlil. Problém vôbec nebol vo mne. Podľa neho sa mama tak správa, odkedy som sa narodila. Vraj som práve ja bola dôvodom ich rozvodu, aj keď to nikdy takto priamo nepovedal. Mama sa totiž od môjho narodenia zmenila na panovačnú mrchu, ktorá si stráži svoje malé dievčatko ako oko v hlave a nikto, vrátane môjho otca, sa ku mne nemohol priblížiť takmer ani na krok. Až vtedy som to celé pochopila. Bála sa, že ma stratí. Ak ma prenechá hocijakému mužovi už nebudem jej malé dievčatko, nikdy. Jej strach vyústil do roky pretrvávajúcich hádok a zároveń aj môjho strachu,“ zdôverila sa so svojím zistením Zuzana.

Uvedomila si však i ďalšiu vec. Mamin strach nemôže ovplyvňovať jej život do tak veľkej miery. Vedela, že sa musia porozprávať. Potrebuje mame vysvetliť, že ju chápe, no musí aj ona pochopiť to, že už nie je malá a musí žiť svoj život podľa svojcih vlastných predstáv. Možno to potrvá dlho, no iné východisko z tejto situácie zrejme neexistuje.

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe