Štokholm na jeden deň: Najnavštevovanejšie múzeum či Nobelova kaviareň pre intelektuálov

Prečo sa oplatí vidieť Štokholm, aj napriek tomu, že nebýva medzi top vysnívanými destináciami na cestovanie a už vôbec nie v zime? Budete veľmi prekvapení, aké je toto mesto bohaté na zážitky.

Hlavné mesto Švédska ponúka pohľad na impozantné zámky, monumentálne kostoly, nábrežia a mosty

Hlavné mesto Švédska ponúka pohľad na impozantné zámky, monumentálne kostoly, nábrežia a mosty

Zdroj: Profimedia

Benátky severu, ako sa označujú škandinávske krajiny sme mali možnosť spoznať počas našej pracovnej cesty s módnou značkou Lindex, keď sme si išli pozrieť novú kolekciu Art Meets Fashion. 

Čítajte viac o Art Meets Fashion: Bohémske inšpirácie na trendy outfity, ktoré môžete nosiť na jar: Vieme, čo zvýrazní vašu osobnosť!

Hlavné mesto Švédska ponúka pohľad na impozantné zámky, monumentálne kostoly, nábrežia a mosty a pri tom všetkom si s úctou zachovávajú históriu a bohatstvo s ňou spojené. 
Ulice Štokholmu sú počas pracovných dní plné, napriek tomu nepociťujete stres z ľudí. Všetko má svoj čas. Na obed si nájdu čas aj uprostred pracovne vyťaženého dňa. Neponáľajú sa. Ľudia rôznych vekových skupín žijú aktívne. Z obyvateľov Štokholmu cítiť, že sa im žije dobre a neboja sa o svoju budúcnosť. Mimochodom, dámy, je tu veľká koncentrácia mužskej populácie, takže všetky single ženy, máte o dôvod viac navštíviť toto mesto. 

Švédi si zakladajú nielen na aktívnom životnom štýle, ale aj pestrom kultúrnom vyžití. So záujmom navštevujú divadlá, kiná, opery či iné kultúrne udalosti. 

Bohatý na kultúrne vyžitie

V Štokholme je veľké množstvo zaujímavých miest, ale aj múzeí. Nájdete v nich krásy zachovalého kráľovského porcelánu, bronzových sôch či potopených lodí z dávnej minulosti, a to v naozaj zachovalom stave. My sme mali možnosť nahliadnuť aspoň do niektorých z nich a prinášame vám tipy, čo sa oplatí vidieť, keď ste v Štokholme. 

Abba Muzeum

Legendárnu švédsku skupinu ABBA pozná každý a Švédi sú na toto kultúrne bohatstvo veľmi hrdí. Nachádza sa v hoteli Melody (Djurgarden) a môžete tu obdivovať exponáty súvisiace s doslova hviezdnou kariérou tejto slávnej štvorice. 

Múzeum Nobel

Každoročne švédsky kráľ udeľuje Nobelovu cenu štyrom laureátom – za fyziku, chémiu, lekársku vedu a literatúru (Nobelova cena mieru sa udeľuje v Nórsku). Nádherné priestory, vysoké stropy a útulná kaviareň, v ktorej nielen zrelaxujete, ale nebudete chcieť od nej odísť. Robia v nej vynikajúcu zmrzlinu s medailou, akú dostávajú práve laureáti za Nobelovu cenu.

Museum Vasa

Námorné múzeum, ktoré patrí medzi najnavštevovanejšie v Štokholme. Nachádza sa tu obrovská zachovalá bojová loď Vasa, ktorá sa potopila pri svojej prvej plavbe v 17. storočí. Môžete tak obdivovať zručnosti našich predkov, ktorí v tom čase vytvorili unikát. 

Múzeum je naozaj obrovské a rozsiahle, nájdete v ňom aj príjemnú kaviareň, kde robia smoothie z čerstvých štiav. Je prepojená s reštauráciou, kde si môžete vybrať z tých najrozličnejších druhov rýb (máte ich zobrazené na veľkom plagáte) a tú vám pripravia. O tom, že Severania sú skvelí v príprave morských jedál, sme sa presvedčili aj na vlastnej koži. 

Neprehliadnite: VIDEO: Načerpajte energiu na skutočne výnimočnom mieste: Hotel Lomnica vás očarí

Fotografiska

Ide o rozsiahle múzeum súčasnej modernej fotografie. Ročne sa tu konajú štyri veľké výstavy a dvadsať menších výstav. Či milujete umenie alebo ste len nadšenci, toto múzeum vo vás zanechá stopu. 

Ku Švédsku patrí zároveň aj dobrá gastronómia. Nezabúdajte však, že v krajinách ako sú tie škandinávske, je hriech nedať si ryby alebo iné morské plody. Tú chuť rozhodne neoľutujete! Mimochodom, Švédi do všetkého používajú kapustové listy, nájdete ich takmer vo všetkom.

Ponúkame vám pohľad do zákulisia nášej cesty na sever, do Štokholmu. Sledujte nás aj na Instagrame!

 

 

@lindexofficial trip #stockholm #fashion #trip

Príspevok, ktorý zdieľa Barbora Rakovska (@barborarakovska),

 

 

 

#magicplace

Príspevok, ktorý zdieľa Alexandra Orviska (@alexandraorviska),

 

 

#FashionIsFun #LeboMaToBaví

Príspevok, ktorý zdieľa Jana Hrušovská (@janinaaahhh),

Foto:
Archív, Profimedia, SITA, Lindex Art Meets Fashion
Zdroj:
fem

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

Starostlivosť o seba