Presunúť na hlavný obsah

Otca som naposledy videla ako malá: Až po rokoch mi vysvetlil, že za jeho odchodom stála táto absurdita

Rodinné vzťahy

Rodičia chcú pre deti to najlepšie. A niekedy si myslia, že ich odchod je práve tým.

Petra mala so svojím otcom neuveriteľne skvelý vzťah. Bol pre ňu hrdinom a vzorom zároveň, cítila sa ako jeho malá princezná. Vedela, že tvrdo pracuje, vracia sa neskoro a neustále sa snaží splniť všetko, čo jej na očiach vidí. Možno aj preto sa občas s mamou dostal do menších hádok a nedorozumení. Ona bola v rodine tá prísna a on prekypoval láskou. Až kým po oslave jej šiestich narodenín záhadne neodišiel.

Nenechajte si ujsť: Môj manžel sa po našom rozvode neprestal stýkať s mojou matkou: Tolerovala som to až do tohto momentu

„Jednoducho zmizol. Zo dňa na deň neboli v byte žiadne jeho veci. Odišiel a vzal si so sebou aj posledné tričko. Bez vysvetlenia, bez ďalších rečí, ráno ho už nebolo. A mama? Tá si počas rokov mojho dospievania neustále vymyslela iný dôvod, ktorý mi predostrela ako výhovorku. Nevedela som, či mi nechce povedať pravdu, alebo ani sama nevie, prečo nás tak náhle opustil. Až kým ma tesne po mojej tridsiatke nekontaktoval. Odrazu a sám od seba.“ spomína Petra na to, ako tesne pred zmenou kariéry a po kríze, pri ktorej jej stroskotal dlhodobý vzťah, odrazu zastal pred jej dverami muž, ktorý sa predstavil ako jej otec.

Mohlo by vás zaujímať: Otec sa chvíľu po rozvode s mamou okamžite oženil: Toto mi ukázalo, že za tým nie je nič viac než mužské ego

Keď strach môže za všetko

„Podobal sa. Matne som si pomínala na svojho hrdinu z detstva a tento muž mal rozhodne jeho črty. V očiach mal však slzy a spýtal sa ma, či by som mu venovala aspoň minútku svojho času. V tom momente som síce nevedela opísať svoje emócie, vedela som však, že mu musím dať šancu aspoň na to, aby mi svoje správanie vysvetlil.  Sadol si, a keď sa konečne upokojil, začal rozprávať. O mojom detstve a o tom, ako veľmi ma miloval. Ako mi všetko dovolil a nedokázal mi povedať nie. Bola som jeho malá princezná.“ spomína na stretnutie s otcom Petra.

Postupom času však nedokázal kontrolovať svoje správanie a jeho mäkká povaha a slabosť, ktorú voči svojej jedinej dcére pociťoval, začala vadiť mojej mame. „Vraj sa nesprával ako muž, nedokázal zastávať pozíciu toho silnejšieho a nevedela sa na neho v ničom spoľahnúť. Nevedela si predstaviť, že by svoje dieťa vychovávala s niekým, kto nezvláda úlohu rodiča a ju večne stavia do pozície tej zlej. Vraj táto jeho slabosť spúšťala večné hádky a nedorozumenia. Snažil sa zmeniť, byť rázny a rozhodný, ťažko pracoval, aby svoju rolu muža obhájil aspoň tým, že sa o nás dokázal postarať, no mame nič nestačilo. Vždy si našla niečo, kvôli čomu si doňho rypla. Nakoniec dospel k záveru, že bude lepšie, ak odíde a nechá ju, nech sa o mňa stará sama.“ dodala Petra.

Inšpirujte sa: Nevedela som si predstaviť, že sa nájde muž hodný mojej dcéry: Tvrdohlavosť ma v našom vzťahu naučila jedno

„Strach z toho, že mi nie je dobrým otcom a nie je pre mňa adekvátny mužský vzor, vyústil až do toho, že už viac nemohol. Vzal si veci a v presvedčení, že to tak bude lepšie opustil mňa aj našu rodinu.  Vedel, že robí hlúposť, no nemohol inak. Stránil sa ma celý život, no nemohol prestať myslieť na to, či sa mi bez neho žije lepšie.  Nikdy nepochopím, ako sa tak mohol rozhodnúť, no vedela som, že mu musím odpustiť.“ dodáva Petra, ktorá sa teraz snaží nájsť cestu naspäť k otcovi a pochopiť to, prečo sa tak zachoval, aj keď to nie je najjednoduchšie. Ale hlavne, snaží sa odpustiť vlastnej mame, ktorá ma na tom všetkom svoj podiel viny. 

- Najčítanejšie -