Presunúť na hlavný obsah

Zidealizované predstavy o partnerovi ma vo vzťahoch brzdili: Zistila som to, až keď sa udialo toto

Sex a vzťahy

Vzťah na istotu bol to, o čom si Barbora myslela, že od života chce. Vďaka jednému mužovi a jeho otázkam, ktoré vyvolali v nej pochybnosti, zistila, že v skutočnosti chce aj trocha riskovať, aby spoznala samu seba a žila život, o ktorom je presvedčená.

Idylku vzťahu na istotu mi narušil iný muž

Barbora pochádzala z veriacej rodiny. Od mala jej boli príkladom jej rodičia, ktorí v kresťanskom duchu vychovávali ju aj jej troch súrodencov. Bola spomedzi súrodencov najmladšia a starší jej boli príkladom v tom, ako na sebe pracovali, aby boli príkladnými kresťanmi aj ľuďmi, ale aj v tom, ako si zakladali svoje rodiny. Jej dve sestry aj brat vstúpili do manželstva pomerne skoro po dosiahnutí dvadsiatky: „Myslím, že môjho partnera mi vybrali už rodičia v detstve. Viem, znie to ako keby som pochádzala z inej krajiny kde je ešte aj dnes zaužívané, že rodičia vyberajú svojim dcéram budúcich manželov, ale v našej rodine to bolo presne tak. Hoci nie z donútenia, pretože som bola vždy pokojnej a rozvážnej povahy a sama som si našla cestu k partnerovi, akého si pre mňa predstavovali. No klamala by som, keby som povedala, že v tom bola hlboká láska či vášeň. Skôr bol náš vzťah akousi istotou, že môj život pôjde tým smerom, akým šli životy mojich súrodencov, a že to tak má byť. Nič iné som nepoznala, nehľadala, a tak mi to vyhovovalo. Avšak až do chvíle, keď sa v mojom živote objavil muž, ktorý mi nabúral moju idylku vzťahu na istotu,“ prezrádza naša čitateľka Barbora.  

Mohlo by vás zaujímať: Brala som si ho zo strachu zo samoty: V tento konkrétny moment som však zistila, že som to nikdy nemala robiť

Fascinoval ma svojím pohľadom na svet až som sa dala na niečo nahovoriť 

Barbora bola v štádiu, že čakala na žiadosť o ruku od svojho partnera a vedela, že by bola schopná si ho nakoniec aj vziať, pretože bola presvedčená, že bude skvelým manželom aj otcom. Avšak vďaka svojej zaujímavej práci, v ktorej stretala veľa zaujímavých mužov, sa raz zoznámila s istým úspešným fotografom, s ktorým sa spriatelila: „Patrik ma fascinoval svojím pohľadom na svet. Keďže som s ním spolupracovala pomerne dlhú dobu, za ten čas sme sa stihli aj o všeličom rozprávať. Bol presným opakom nielen môjho partnera, ale aj mňa samej. Z ničoho si nerobil hlavu, miloval nevedieť kam ho osud zavanie, ak niečo nešlo podľa jeho predstáv, nezačal panikáriť, ale prijal výzvu a ešte sa na tom aj pobavil. Chcel ma fotografovať, no ja som dlho odmietala. Až jedného dňa som sa dala nahovoriť na pár fotografií len pre seba,“ pokračuje Barbora. 

Čítajte tiež: Nikdy sa nesnažte meniť kvôli mužovi a predstierať, že ste niekto iný: U mňa to odhalil tento moment

Jeho otázky vo mne vyvolali pochybnosti

Barbora už počas fotenia cítila, že sa jej tento muž dostáva pod kožu, tak, ako sa za štyri roky chodenia nedostal ani jej partner. Patrik sa jej pýtal na jej život, partnera, čo chce od budúcnosti, aj to, prečo to chce. Či nikdy nesnívala o dobrodružstve, cestovaní, pretože sám zastával teóriu, že najlepšie človek spozná sám seba, keď cestuje, spoznáva nové kultúry, nových ľudí, prežíva neobyčajné zážitky, trávi pritom aj čas sám so sebou, a vytvára si vlastný pohľad na svet: „Čím viac som ho pomedzi fotenie počúvala, tým viac sa vo mne zbierali pochybnosti. Zrazu sa mi môj vzťah na istotu nezdal ako niečo o čom som aj hlboko presvedčená. Zrazu možno nebol tento druh istoty to, po čo som v kútiku duše túžila. Posilnená alkoholom som sa dokonca dala zlákať na nahé fotografie, no ostalo len pri tom, s Paťom som sa nevyspala,“ rozpráva ďalej. 

Neprehliadnite: Túžila som po manželstve, aké mali moji rodičia: V snahe o dokonalosť ma to oberalo o to najkrajšie

Spoločné rozhovory ju prinútili zariskovať

„Naše spoločné rozhovory však zanechali vo mne množstvo nezodpovedaných otázok o vlastnom živote a o tom, či naozaj chcem, aby som sa hneď vydala, porodila deti a nechcela najprv od života niečo iné. Zrazu som zatúžila spoznávať ten iný svet mimo mojej odmala vštepovanej predstavy a spolu s ním objavovať  aj samu seba. S Paťom som nikdy žiadny románik neprežila, ale tento muž mi naozaj zmenil život. Hoci rozhodnutie odísť z práce, ukončiť vzťah na istotu a istý čas len cestovať, moju rodinu príliš nenadchlo, ani ma nezatratili preto, že som sa vydala inou cestou ako moji súrodenci. Toto sa stalo pred piatimi rokmi. Dnes mám už tridsať a hoci nie som vydatá a nemám ešte deti, prežila som toho neskutočne veľa, čo mi pomohlo nájsť samu seba a vytvoriť si život, po akom som v skutočnosti túžila,“ dodáva na záver naša čitateľka Barbora, ktorá aj ostatným ženám radí, aby najprv objavili samu seba a zistili, čo od života chcú. Ak sú presvedčené, že chcú manžela a deti hneď, tak fajn. Ak sú dokonca presvedčené, že našli toho pravého, o to lepšie. Ale ak si len myslia, že by to tak malo byť, ako si kedysi myslela aj ona, nech to nerobia. Pretože istota je v živote dôležitá, ale oveľa dôležitejšie je jedného dňa sa zobudiť a vedieť, že som v živote aj riskoval, a teda žil naplno.

- Najčítanejšie -