Presunúť na hlavný obsah

Milujete slovenský folklór a históriu? Tieto miesta by ste rozhodne mali navštíviť

Cestovanie

Každý kultúrny národ si chráni svoje dedičstvo a tradície. Ak je aj vám blízky tento názor a radi podnikáte výlety za miestami dýchajúce históriou, folklórom alebo sa radi kocháte pôvodnou ľudovou architektúrou, Liptov je pre vás ako stvorený. Región ponúka množstvo miest, kde sa budete cítiť, ako keby ste sa vrátili späť v čase.

Skanzeny, múzeá, ale aj rázovité dedinky plné pôvodných dreveničiek, učupených pod krásnymi kopcami. To všetko nájdete na Liptove. Ak sa radi vyberáte na miesta, kde môžete obdivovať spôsob života, kultúru a architektúru našich predkov, čítajte ďalej. Máme pre vás tipy na miesta, ktoré vás určite zaujmú.

1. Autentická osada vo Vlkolínci

Dedinka, ktorú by mal navštíviť každý Slovák. Pramene hovoria, že Vlkolínec vznikol medzi 14. a 15. storočím, ako osada uhliarov a drevorubačov. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Ide o osadu, ktorá je dnes miestnou časťou mesta Ružomberok a zároveň kultúrnou pamiatkou. Nejde o umelo vytvorený skanzen, ale o skutočnú dedinu, v ktorej ešte žije zopár stálych obyvateľov. Obsahuje 45 usadlostí, drevených obytných domov a hospodárskych budov stojacich v strmom svahu, medzi nimi je aj kostol, škola, zvonica či studňa. Väčšinou sa originálne domčeky využívajú ako chalupy a interiéry niektorých sú sprístupnené verejnosti.

2. Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline

Pribylina je obec v okrese Liptovský Mikuláš, ktorá bola založená už v 14. storočí. Dnes je zaujímavá kvôli Múzeu liptovskej dediny, teda skanzenu, ktorý bol v obci založený v roku 1991. Jeho vznik nebol vôbec náhodný, ale súvisí s výstavbou priehrady Liptovská Mara, keďže múzeum tvoria domy zo zatopenej časti diela. Okrem tradičných drevených domčekov, hospodárskych budov a kostola, môžete v areáli múzea obdivovať aj goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, ktorý je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove. Malých návštevníkov určite poteší aj malá ZOO s ovečkami či huculskými koňmi. Súčasťou múzea je aj jedinečná expozícia historickej Považskej lesnej železnice.

3. Rezort Gothal v Liptovskej Osade

Ak vám nestačí tradičné miesta len navštevovať, ale radi by ste na mieste dýchajúcom atmosférou aj bývali, vyskúšajte rezort Gothal v Liptovskej Osade. Gothal je vlastne pôvodný názov Liptovskej Osady, ktorý dedinke dali benediktínski mnísi v roku 1288 a v preklade znamená “božie domčeky”. Benediktíni sa na tomto mieste okrem šírenia náboženstva venovali aj kultúre, umeniu a novým technikám hospodárenia. Dnes sa v Gothale môžete ubytovať v malebných chalupách postavených v duchu ľudovej architektúry, v ktorých prevládajú prírodné materiály ako drevo či kameň. Na rozdiel od starých dreveníc však tieto domčeky poskytujú súčasným návštevníkom maximálny komfort. Príjemné vidiecke zariadenie pohladí vaše oko a plne vybavená kuchyňa, elektrospotrebiče či pripojenie na wi-fi sa postarajú o to, aby ste sa v chalúpkach cítili ako doma.

4. Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši

Múzeum Janka Kráľa je dominantou námestia Liptovského Mikuláša. V jeho priestoroch sa nachádza viacero expozícii. Jedna z nich nesie názov Kapitoly z histórie mesta Liptovský Mikuláš, ktorá prezentuje mestské dejiny od najstarších čias až po koniec druhej svetovej vojny. Jej súčasťou je i pamätná izba romantického básnika a mikulášskeho rodáka Janka Kráľa. V podzemí sa nachádza Mikulášska mučiareň s hrozivými mučiacimi nástrojmi, ktorá zároveň približuje súd s legendárnym Jurajom Jánošíkom.

5. Múzeum baníctva a hutníctva Maša v Liptovskom Hrádku

K histórii Liptova patrí nepochybne aj baníctvo a hutníctvo. Múzeum, ktoré je národnou kultúrnou pamiatkou, tvoria historické objekty Vážnica a Klopačka, ktoré fungovali až do druhej polovice 19. storočia. Dnes múzeum pripomína tradíciu hornoliptovského baníctva a hutníctva. V priestoroch Klopačky sa nachádza galéria reprodukcií starých banských drevorytov z diela Juraja Agricolu, ilustrujúcich vývoj miestneho baníctva. Vo Vážnici je umiestnená expozícia histórie baníctva a hutníctva, ktorá obsahuje aj odev baníka, zbierku banských svietidiel a pracovných nástrojov.

6. Rozprávková dedinka Habakuky na Donovaloch

Ak deťom pred spaním čítate slovenské ľudové rozprávky, napríklad tie zozbierané Pavlom Dobšinským, určite ich vezmite do rozprávkovej dedinky Habakuky na Donovaloch. V dedinke s atmosférou tradičných rozprávok si spolu pripomeniete príbehy Laktibradu, Popolvára, Zlatej Priadky a mnohých ďalších hrdinov. Okrem obdivovania rozprávkových domčekov si môžete pozrieť aj interaktívne divadelné predstavenia či ukážky ľudových remesiel.

7. Archeoskanzen Havránok

Ešte hlbšie do histórie nahliadnete v jedinečnom archeoskanzene. Havránok je jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku, ktoré dokumentuje prítomnosť keltského obyvateľstva na území Liptova už stovky rokov pred naším letopočtom. Liptovskí Kelti patrili do kmeňa Kotínov. V tejto lokalite sa nachádzalo ich sídlo nadregionálneho významu, kde sa našli zvyšky šperkov, keramiky, predmetov zo železa a bronzu, pozostatky hradieb a obydlí, ale aj miesta, kde za zdržiavali bájni druidi. Dnes môžete v Havránku obdivovať expozíciu pod holým nebom, ktorá vás vráti späť do keltskej dediny.

8. Folklórny festival vo Východnej

Centrom slovenského folklóru a ľudového umenia je obec Východná, ktorá sa nachádza medzi Liptovským Mikulášom a Popradom. Nával milovníkov folklóru zažíva počas každoročného Folklórneho festivalu Východná, ktorý sa pravidelne koná už od roku 1953. Tento rok sa uskutoční v dňoch 28. júna až 1. júla. Do Východnej sa však môžete vybrať aj mimo festivalu. Ľudová kultúra sa v obci zachovala nielen vo folklóre, ale aj vo výrobe krojov, výšivkárstve, tkaní kobercov, rezbárstve, stolárstve či tesárstve. Vo Východnej môžete obdivovať tradičné domčeky a pozrieť si aj malé múzeum s názvom Východnianska izba.

9. Kalište

Tragický kúsok slovenskej histórie má v sebe zaniknutá obec Kalište, ktorá sa nachádza neďaleko Donovál. V roku 1940 mala obec 209 obyvateľov a počas druhej svetovej vojny sa stala jedným z centier Slovenského národného povstania. V marci 1945 nacisti obec prepadli, zavraždili 13 obyvateľov a vypálili viac než 40 miestnych domov. Na mieste niekdajšej dediny uprostred lesa sa nachádza len zopár zachovaných budov, základov domov, partizánsky bunker a pamätník, venovaný všetkým obciam, ktoré boli na Slovensku počas vojny vypálené.

Liptov je regiónom, ktorý stále lipne na pôvodnej kultúre a tradíciách. Miest s odkazom na bohaté dedičstvo našich predkov nájdete nielen na miestach z nášho zoznamu. Návšteva tohto kúta krajiny vás rozhodne nesklame, ale ešte viac vo vás prebudí záujem o históriu, tradície a lásku k Slovensku.

- reklamná správa -