Keby nás monitor dychu o tretej v noci nezobudil, neviem, ako by to dopadlo…

"To bol môj smutný príbeh so šťastným koncom. Ale nemuselo to tak byť, ak by som v tú noc nemala k dispozícii monitor dychu.“ Tak nám začala rozprávať svoj príbeh Jana Malaga, organizátorka súťaže BLOGER ROKA.

Zdroj: Freepik

A tiež nám prezradila aj viac o tom, ako vyberali nadáciu, ktorej venujú výťažok z SMS hlasovania ankety BLOGER ROKA, ktorá v týchto dňoch završuje svoj 4. ročník. BLOGER ROKA je súťaž, ktorej cieľom je vytvárať každoročne rebríček najlepších a najvplyvnejších blogerov a influencerov na Slovensku v 10 kategóriách.

Jani, ako ste si vyberali subjekt, ktorému venujete kompletný výťažok z SMS hlasovania?

Pri výbere organizácie, ktorej venujeme kompletný výťažok z SMS hlasovania v súťaži BLOGER ROKA 2018, sme oslovili mnohých ľudí, aby nám poradili a poslali svoje tipy na mimovládne organizácie a nadácie. Náš výber sme postavili na kritériách, kedy sme chceli pomôcť menej známej organizácií, s dlhodobou a kontinuálnou misiou, ktorá pôsobí na Slovensku a pomáha slovenským detičkám a rodinám. 

Poznáš Nadáciu Križovatka dlho?

Nadáciu Križovatka som práveže dovtedy nepoznala a ani som netušila, že takáto organizácia existuje. Avšak, keď som si prečítala čo je ich cieľom, a ako pomáhajú rodinám a slovenským pôrodniciam, ich práca ma doslova chytila za srdce. Ako matka ročného Riška denne využívam monitor dychu. Mám aj osobnú skúsenosť, keď nám monitor dychu signalizoval poruchu dýchania. Keby nás o tretej v noci nezobudil, neviem, ako by to dopadlo ... takže ja som mala vo výbere jasno. Bolo to veľmi emočné rozhodnutie.

Tak to je silný príbeh, pri ktorom idú až zimomriavky po chrbte. Úplne chápem, že ste sa rozhodli vybrať práve ich. Koľko hlasov bolo odovzdaných v súťaži BLOGER ROKA?

Počas semifinále štvrtého ročníka ankety BLOGER ROKA bolo v rámci SMS hlasovania od širokej verejnosti odovzdaných 19 092 hlasov. Celkovo bolo odovzdaných zo slovenských telefónnych čísiel 18 147 a z českých 945 esemesiek, čiže hlasov.

Aký je výťažok z týchto esemesiek?

Celý výťažok z SMS hlasovania, ktorý nám vyúčtoval poskytovateľ hlasovania ASMS, s.r.o., je v hodnote 3.416 Eur. Verím, že Nadácii Križovatka, ktorá už 10 rokov robí veľmi záslužné aktivity táto suma pomôže, aby bolo čo najviac už len šťastných príbehov a rodiny sa mohli radovať zo svojich detí. 

Na čo budú využité tieto finančné prostriedky?

Za výťažok z hlasovania zakúpi Nadácia Križovatka približne 35 ks monitorov dychu Babysense. Pričom zakúpené výrobky sú certifikované ako zdravotnícka pomôcka a sú tým najkvalitnejším výrobkom vo svojej kategórií. Ide o typ Babysense 2 Pro.

Ako vie pomôcť dieťaťu spomínaný monitor dychu?

Možno ste už počuli o syndróme náhleho úmrtia dojčiat (SIDS = Sudden infant deathsyndrome). Túto diagnózu, lekári stanovia, žiaľ, až po smrti dieťaťa. Spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zástavou dychu v spánku. A to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov. Postihuje najmä deti v dojčenskom veku.

Sú nejaké rizikové skupiny, ktoré by tento monitor dychu určite mali mať a používať?

Podľa slov riaditeľky Nadácie Križovatka, Táni Tomasch, príčina syndrómu nie je doposiaľ jasná, pravdepodobne sa jedná o poruchu riadenia dychovej činnosti, ktorá vzniká už v tehotenstve. Na vzniku sa podieľa viac rizikových faktorov. Hlavným rizikovým faktorom môže byť fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť napríklad pri nedonosených bábätkách či dvojčatách. Zároveň aj akékoľvek sťaženie dýchania dojčiat sa môže prejaviť ako rizikový faktor. Či už sa jedná napríklad o prikrývky, vankúš alebo hračky cez tvár bábätka, prehriatie dieťaťa, prekážky v dýchacích cestách a podobne. Tiež každé oslabenie detského organizmu (infekčné choroby, horúčky, zvracanie) a najmä choroby dýchacích ciest zvyšujú tiež riziko SIDS.

Ako taký monitor dychu funguje?

Monitor dychu Babysense monitoruje dýchanie dieťaťa, a pokiaľ príde k jeho zlyhaniu, upozorní na to zvukovým a svetelným signálom. Prístroj Babysense nemôže predísť nepravidelnému dychu či zástave, ale účinne a spoľahlivo kontroluje dýchanie dieťaťa a varuje rodiča v prípade jeho ohrozenia.

Keby si mala v ďalšom ročníku vybrať inú nadáciu, ktorej venujete výťažok z SMS hlasovania, aká by to bola?

Popravde, keď som riaditeľke Nadácie Križovatka volala, že im chceme venovať výťažok z SMS hlasovania bola nesmierne dojatá. Nevedela som jej dopredu sľúbiť, aký veľký bude výťažok, ale jej to bolo jedno. Povedala, že ak by sa podarilo zakúpiť aspoň 1 monitor dychu aj to bude veľká pomoc. Tie slová boli veľmi silné. Ak by sme našli nadáciu, ktorá si rovnako cení každý cent, tak jej radi pomôžeme. Veľmi radi.

-reklamná správa-

Foto:
Freepik
Zdroj:
PR článok

Vysetrenie.sk

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

TV programTV program Telkáč

Rozprávky, filmy a seriály

Starostlivosť o seba