Presunúť na hlavný obsah

Ideálne telo je mýtus: Dokonalé miery nás nemusia robiť šťastnými a toto je podľa odborníčky dôvod

Zdravie a relax

Koľko ľudí, toľko typov postáv. Radi ich škatuľkujeme rôznymi názvami, avšak počas nášho života telo podlieha mnohým zmenám. Ak máme aj postavu s dokonalými mierami, nemusí nás to robiť šťastnými a naopak. Ideálna postava je preto mýtus. Namiesto nej nazrime do svojho vnútra.

Cítiť sa komfortne vo svojom tele je záležitosťou vnútra, ktoré nie každý počúva

Leto so sebou prináša aj naše obnažené postavy v plavkách. Niektorí sa tohto obdobia desíme, iní sa tešíme na to, ako svoje zdokonalené postavy, na ktorých sme poctivo počas zimy makali, predvedieme na miestnej plavárni či na pláži. Ani nie tak preto, že sme márnomyseľní, ale skôr hrdí, že sa vo svojej postave konečne cítime komfortne a nemáme problém s jej odhaľovaním. Ale medzi nami sú aj takí, ktorí prebytočné kilá neriešia, ako je rok dlhý, a napriek tomu, keď príde leto, nemajú najmenší problém ukázať svetu svoje nedokonalé telo.

Čím to je, že si ležíte v plavkách na pláži a kriticky pozeráte, či niekto „neočumuje“ vašu nedokonalú postavu alebo sťahujete brušné svaly, keď sedíte, aby vám nebolo až tak vidno tie malé faldíky, a okolo vás sa zrazu hrdo nesie žena s kyprejšími tvarmi a rozdáva úsmevy na všetky strany? Pomyslíte si, že na jej mieste by ste sa veru tak hrdo neniesli. No v skutočnosti je to všetko v hlave a ako vy máte v hlave zakódované, že musíte v tých bikinách vyzerať ako modelka Victoria´s Secret, ona hoci s kilami navyše má zase v sebe zakódované, že jej je to jedno a cíti sa vo svojej koži dobre, aj keď trocha nadrozmerne.

Prečo je však pre niektorých z nás stále také ťažké vyrovnať sa s tým, ako vyzerá naša postava v plavkách či v spodnej bielizni, keď sa dnes spoločnosť s nedokonalosťami vyrovnáva oveľa lepšie a dokonca na základe nich zavádza aj nové trendy, ako je napríklad plus size modeling a ďalšie?

Mohlo by vás zaujímať: Brunetky sa dostanú do neba, blondínky kamkoľvek: Je na tomto tvrdení viac pravdy, ako sa na prvý pohľad zdá?

Nespokojnosť s vlastnou postavou výrazne ovplyvňuje kvalitu nášho života

Keď si len uvážime, koľko času niektoré z nás žien trávia pozeraním sa do zrkadla a rozoberaním nedokonalostí svojej postavy, je to až na zaplakanie. Mnohí z nás, nielen ženy,  si dokonca môžu vypestovať k vlastnej postave odpor či nenávisť, ktorá sa však odzrkadľuje aj v ďalších sférach života. Dlhodobá nespokojnosť s vlastným telom môže dokonca byť príčinou toho, že sa nám nedarí v práci či medziľudských vzťahoch len preto, že ľudia, ktorí sú spokojní sami so sebou, sa nám vyhýbajú, pretože ich deprimujeme. Psychológ Mgr. Andrej Jeleník poukazuje svojím tvrdením na túto skutočnosť tiež: „Nespokojnosť s vlastným telom ovplyvňuje dosť zásadne to, ako sa vzťahujeme k sebe a ovplyvňuje to potom aj naše prežívanie, často aj zdravie a vzťahy, ako slobodní sa cítime prejavovať sa autenticky, postaviť sa za svoju jedinečnosť a hodnotu.“

Teda čas, ktorý venujeme premýšľaniu nad vlastnou nedokonalosťou tela, je na úkor vecí, na ktoré by sme sa v živote mali sústrediť, aby sme boli skutočne šťastní a cítili sa naozaj slobodne vo svojom tele.  

Nespokojnosť s vlastnou postavou môže v skutočnosti odzrkadľovať hlbší vnútorný problém

Niekedy sa stáva, že nespokojnosťou s vlastnou postavou len maskujeme to, čo nás v skutočnosti trápi viac.  Niekedy sa skutočný problém skrýva hlboko v nás a navonok to pretavíme do svojho vzhľadu, ktorý sa snažíme urputne vylepšiť, aby sme boli šťastnejší. Pravdou je, že hoci sa navonok aj staneme dokonalejšími, vo vnútri sa nebudeme lepšie cítiť. Slová psychológa nám to objasňujú bližšie: „Často nespokojnosť so svojím telom vyhodnocujeme tak, že nie je niečo s nami v poriadku, že by sme buď mali postavu sformovať či schudnúť, alebo sa mali jednoducho prijať takí, akí sme... To sa potom prejavuje tým, že sa hodnotíme a kritizujeme, keď nezodpovedáme určitým normám spoločnosti. To vedie napríklad k pocitom hanby, sebakritiky, poruchám príjmu potravy, zníženému sebavedomiu atď.

Pravdou však je, že mnohokrát to nie sú ani tak predsudky spoločnosti, ktorá sa stáva oveľa tolerantnejšou, ale skôr naše vlastné vnútorné monológy, ktoré nám navrávajú, ako máme vyzerať. Keď si s tým nevieme rady a nevieme sa prijať takí, akí sme, trestáme napríklad aj svoje telo, ktoré môžeme priviesť takýmto spôsobom až na pokraj jeho možností, ako naznačili slová psychológa.

Čítajte tiež: Patríte medzi výnimočných ľudí? Ak robíte túto jednu vec každý deň, skrýva sa vo vás veľký potenciál

Naznačuje problém s vlastnou postavou aj problém s intimitou?

Jedným z najhorších aspektov toho, že nemáme radi svoju postavu, telo, je to, že máme potom problém s odhaľovaním sa v plavkách alebo spodnej bielizni a letné obdobie sa stáva pre nás doslova zaťažkávajúcou skúškou, ktorú musíme pretrpieť. Hoci na jednej strane sme svedkami toho, že spoločnosť už úplne stratila zábrany a ženy bez rozdielu veku sa odhaľujú na titulkách známych magazínov alebo na svojich sociálnych sieťach takmer, ako ich ten hore stvoril, niektoré aj celkom, na strane druhej medzi nami stále žijú aj také, ktoré majú problém ukázať sa len tak v plavkách alebo v spodnej bielizni dokonca pred vlastným partnerom.

Je potom pravda, že ženy, ktoré majú problém s odhaľovaním svojej postavy nielen na verejnosti v plavkách, ale najmä v súkromí v spodnej bielizni, môžu mať problém aj s intimitou? Ako upozorňuje psychológ, problém s intimitou je veľmi široký pojem: „V dnešnej dobe je nahota už sprofanovaná, na ženy je veľký tlak odhaľovať sa... to môže viesť k prirodzenej hanblivosti, záleží na tom, ako sa s tým žena stotožňuje a ako potrebuje byť videná a vnímaná, aj partnerom.“

Vekom a životnými zmenami sa mení naše pozeranie sa na vlastnú postavu

Pravdou je aj to, že hoci môžeme byť celý život nespokojní so svojou postavou, telom, vekom a životnými zmenami, ktoré sú nevyhnutné, aby sme sa vyvíjali ako ľudské bytosti, môžu niekedy tieto negatívne myšlienky ustupovať do úzadia v prospech vecí, ktoré sú pre nás zrazu dôležitejšie. Ak túto „teóriu“ aplikujeme konkrétne na nás ženy a naše životné zmeny, zistíme, že je to naozaj pravda. Pretože, teraz nám dáte milí muži hádam za pravdu, v živote ženy sa dejú veci, ktoré výraznejšie menia aj našu vonkajšiu schránku tela než tú vašu, otehotnieme, priberáme, robia sa nám strie, porodíme, ostávajú nám popôrodné kilá.

Niektoré z nás majú to šťastie, že sa vrátia do pôvodnej váhy takmer okamžite po pôrode, iné sa trápime s prebytočnými kilami dlho a stane sa aj to, že niektoré sa už nikdy nevieme priblížiť k postave, ktorú sme mali pred otehotnením. Samozrejme, že nás to naďalej trápi, ale na druhej strane sme si vedomé toho, že je to len malá daň za to, že môžeme byť matkami. Keď sme boli mladšie, bezdetné, na svojej postave sme sa snažili pracovať, pretože logicky sme chceli vyzerať nielen pre seba, ale aj svoje okolie čo najlepšie, najpríťažlivejšie.

Keď sme dozreli, urobili dôležité životné rozhodnutia ako napríklad mať dieťa, zrazu bolo pre nás práve toto na prvom mieste. Nie postava, nie reakcie okolia, ale naše vlastné šťastie a vnútorná spokojnosť v podobe toho, že sa stávame matkami. A materstvo je len jeden z príkladov, ako sa mení naše pozeranie na vlastné telo vekom a životnými zmenami, no podľa nás práve toto vystihuje podstatu pre nás ženy najlepšie, čo poviete?

Neprehliadnite: Vyhnite sa tomuto typu ľudí: Neustále sa sťažujú a váš život bude bez ich prítomnosti oveľa pozitívnejší

Šťastná myseľ, spokojné vnútro, na postave viac nezáleží

Môžeme si nahovárať čo len chceme, môžeme mať trebárs aj postavu modelky, ak však budeme vo vnútri nespokojní so svojím životom, nebude nám naša dokonalá postava celkom k ničomu. Naopak, napríklad žena, ktorá rozhodne nemá ladné krivky štíhlej modelky podľa zaužívaného modelu z 90. rokov, ale ju môžeme kategorizovať ako plus size, čo je mimochodom v dnešnej dobe rovnako, ak nie viac populárnejšie označenie, sa vo svojom tele môže cítiť dobre. Je to pravdepodobne preto, že so svojimi krivkami je zmierená, nehanbí sa za ne a nemá potrebu ich meniť, a možno je vo vnútri len spokojná s tým svojím životom do takej miery, že jednoducho sa rozhodla neriešiť a byť len šťastná.

Verte či nie, ale hoci ste aj chudšia, dáme krk na to, že muži na pláži sa prihovoria skôr k žene s kyprejšími tvarmi než k žene, ktorá každú chvíľu podvedome sleduje, či jej z plaviek nevytŕča nejaké to prebytočné kilo. Prečo? Pretože nikto dobrovoľne nebude vyhľadávať depresiu, frustráciu a nespokojnosť zaobalenú v dokonalej postave, keď má na výber pohodlie, uvoľnenosť a bezprostrednosť, ktoré vychádzajú z vnútra hoci aj kyprejšej postavy. K tomuto názoru sa prikláňa aj psychológ: „Skutočná spokojnosť pramení zo záujmu o seba a ide zvnútra. Keď začneme vnímať svoju krásu a jedinečnosť a nepočúvať len vonkajšie očakávania a normy. Vtedy vnímame svoju skutočnú hodnotu a nepotrebujeme byť závislí od prijatia druhých. Takáto sloboda je veľmi príťažlivá.“

Preto majme na pamäti, že naša postava nie je celý náš život a že nedefinuje naše životné šťastie. Prestaňme brať naše postavy príliš vážne, nahliadnime do svojho vnútra, zistime, čo nás robí skutočne šťastnými a začnime sa cítiť slobodne vo vlastnom tele.

Viac zaujímavých rozhovorov nájdete v aktuálnom magazíne FEMINITY LETO 2018, ktorý je v predaji v stánkoch