Presunúť na hlavný obsah

Chcete mať ploché bruško a štíhle telo? Nahraďte jedlá, z ktorých zbytočne priberáte tuk, týmito

Chudnutie a diéty

Priberáte aj v čase, keď si myslíte, že nič kalorické nejete. Fitness tréner Michael Achberger upozorňuje na tieto zdravé prílohy, ktorými môžete nahradiť tie nezdravé.

Možno sa tiež držíte trendu vynechávať prílohy, ak sa snažíte schudnúť. Dobrou správou je, že si ich môžete s kľudným svedomím dopriať. Existuje totiž mnoho chutných a zdravých príloh, ktoré sú pre nás zdrojom potrebných sacharidov. Ktoré to sú?

Prečítajte si tiež: Chudnutie bez jojo efektu: Naučte sa triky od žien, ktoré nedržia diéty a ich figúra je perfektná

Kuskus

Ide o sparenú a do guľôčok tvarovanú krupicu z pšenice, jačmeňa alebo prosa. Dokáže výborne nasýtiť, dodať energiu a zároveň je ľahko stráviteľný a nutrične vyvážený. 100g tejto prílohy má v sebe 72g sacharidov a celkovo 1499 kJ.

Polenta

Polenta je nízkokalorická kukuričná kaša vyrobená z kukuričnej múky a vody. Ochuťte ju cesnakom, bylinkami alebo zeleninou a máte skvelú prílohu k mäsu. V 100g polenty nájdeme 1465  kJ.

Pšeno

Vďaka svojej vysokej výživovej hodnote pôsobí priaznivo na organizmus, je ľahko stráviteľné a má príjemnú chuť. V 100 g zasýti na 765 kJ.

Pohánka

Je bohatým zdrojom najrôznejších vitamínov a minerálnych látok. Najdôležitejšie látkou, ktorú pohánka obsahuje, je rutín podporujúca vstrebávanie vitamínu C. Navyše, pohánka priaznivo pôsobí na cievny systém. V 100 g je len 385 kJ.

Celozrnná ryža

Celozrnná ryža alebo tiež ryža natural je najbohatšia na vlákninu, minerálne látky a vitamíny. Pozor však na správnu prípravu ryže, rozvarená má výrazne vyšší glykemický index. Ryža na 100 g má 1566 kJ.

Červená šošovica

Obsahuje veľa rastlinných bielkovín, vitamínov a vlákninu, znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, pomáha proti zápche a prospieva srdcu a krvnému obehu. V 100 g nájdeme 1306 kJ.

Bulgur

Bulgur je nelámaná celozrnná pšenica. Je ľahko stráviteľný, má priaznivé nutričné ​​hodnoty a obsahuje minimálne množstvo tuku. Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Na 100 g má bulgur len 347 kJ.

Cuketa

Cuketa je číslo jedna tip medzi všetkými, čo držia zdravé diéty. Obsahuje viac ako 90% vody, a to ju radí medzi nízkokalorické potraviny. V 100 g tejto zeleniny nájdeme iba 80 kJ.
Cuketa nemá žiadnu výraznú chuť, čo je jej hlavná výhoda. Môžeme ju použiť ako do sladkých, tak slaných pokrmov. Keď ju chcete použiť namiesto prílohy, skúste z nej pomocou spiralizéru alebo pomocou škrabky vykúzliť špagety. Cuketa sa tiež hodí k vydlabaniu a zapečeniu napríklad aj so syrom. Alebo si ju len nakrájajte na tenké kolieska a na troške  oleja osmažte na panvici. Nastrúhaná cuketa vám krásne zväčší objem ovsenej kaše alebo ju použite do svojich receptov. Fantázii sa medze nekladú!

Baklažán

Baklažán je na tom, čo sa týka obsahu živín, podobne ako cuketa. Môžete ho zakúpiť v rôznych farebných prevedeniach a pri jeho použití namiesto prílohy výrazne znížite obsah kalórií vo vašom jedle. Na 100 g obsahuje iba 63 kJ.

Šampiňóny Portobello

Milujete burgery, ale obsah sacharidov v bochníkoch, ktoré sa na ich prípravu používajú, vám nesedí do denného príjmu? Skúste namiesto klasického pečiva použiť klobúky zo šampiňónov portobello (takto idú tiež použiť listy z ľadového šalátu). Huby všeobecne majú vysoký podiel vody, a vďaka tomu veľmi málo kalórií. Pečivo určené na burger má v 100 g 1075 kJ, naproti tomu šampiňón Portobello v rovnakom množstve zanedbateľných 113 kJ. Tak prečo tomu nedať šancu? Klobúky šampiňónov sú tiež výborné plnené syrom alebo napríklad mletým mäsom.

Nezmeškajte: Doprajte svojmu telu detoxikačný víkend: Držte sa nášho plánu a prečistite svoj organizmus!

Tekvica

Tekvica je ďalšia z potravín, ktorú môžete použiť ako na prípravu slaných, tak sladkých jedál. Má vysoký obsah karotenoidov, takže je blahodarná najmä pre vašu pleť. V posledných rokoch sa dostala do popredia najmä tekvica Hokkaido, ktorú myslím netreba dlho predstavovať. Jej hlavná výhoda? Nemusí sa lúpať. Stačí ju nakrájať na plátky a potom už záleží, aké úmysly s ňou máte. Môžete ju použiť na prípravu tekvicového pyré, a tým hravo nahradiť zemiakovú kašu. Pre predstavu, tekvica Hokkaido má v 100 g 147 kJa zemiaky 100 g 320 kJ. Je tiež výborná pečená v rúre len s olivovým olejom, soľou a korením. Z tekvice si môžete ukuchtiť tiež výbornú polievku alebo z nej vykúzliť napríklad tekvicový koláč.

Ďalšia tekvica, ktorá je už v obchodných ľahko k dostaniu, nesie názov špagetová. A to nie je náhodou. Keď ju rozpolíte, vydlabete semienka, dáte piecť a potom z nej vidličkou začnete vytrhávať vlákna, do tej doby, než zostane len šupka, získate skvelé špagety. Tekvicové špagety môžete doplniť svojou obľúbenou omáčkou alebo mäsom. Pre porovnanie semolinové špagety majú v 100 g 1630 kJ, oproti tomu špagetové tekvice len 122 kJv rovnakom množstve.