Presunúť na hlavný obsah

Doba sociálnych sietí nás robí (ne)šťastnými: Prečo nás neustále ovplyvňujú ľudia, ktorých vlastne nepoznáme?

Feminity

Skutočne je virtuálna realita sociálnych sietí tým, čo nás robí šťastnými? Žiaľ, zdá sa, že v mnohých prípadoch to naozaj platí. Aj keď si to prizná menej ako tretina z nás.

Rozprávkový život, ktorý chceme aj pre seba

Sú mladí, krásni, úspešní a žijú život ako vystihnutý z módneho plátku. Veľa cestujú, spoznávajú, objavujú, zabávajú sa a všetko okolo nich vyzerá ako z rozprávky. A my túžime byť aspoň na chvíľku na ich mieste. Reč je o známych blogeroch, influenceroch a ľuďoch, ktorí v značnej miere ovplyvňujú náš pohľad na svet. Správaním, vystupovaním, názormi. Či si to dobrovoľne priznáme alebo nie, je to tak. Veď sa len teraz nad tým zamyslite. Ak čakáte na pracovné stretnutie, stojíte v zápche v aute, alebo máte pár minút len tak pre seba, neskontrolujete, čo sa deje na sociálnej sieti? Jasné, že áno. Aj keď sa pred ostanými často tvárime, že my do tejto kategórie nepatríme. Ak máte profil na facebooku, či instagrame, je to jednoducho tak. 

Mohlo by vás zaujímať: Na dovolenke som si dala dole vrchný diel plaviek: Bolo to nevinné gesto, ktoré však nabralo rýchly spád

Keď sa inšpirácia a obdiv zmenia na cestu do prázdna

Na tom by nebolo nič zlé. Veď nie je nič lepšie, ako keď nás dokáže niekto motivovať, inšpirovať a nejakým spôsobom nás posúva dopredu. To je tá lepšia stránka virtuálnej reality. Avšak častokrát to nezostáva len v tejto pozitívnej rovine. Práve naopak. Motivácia sa mení na závisť, inšpirácia na kopírovanie a z posúvania dopredu je z ničoho nič krok vzad. Odrazu si kupujete rovnaké šaty ako váš vzor, chodíte do tých istých reštaurácií a klubov, nakupujete rovnakú kozmetiku, či začnete navštevovať ten istý salón krásy. Len preto, lebo si myslíte, že je to tá najlepšia cesta. Ak však uveríte tomu, že rovnaký život ako má niekto, koho obdivujete musíte mať stoj, čo stoj aj vy, je to cesta rovno do pomyselného pekla.

Čítajte tiež: Po troch rokoch som manželovi pozrela prvýkrát do mobilu: Neuveríte, čo sú iné ženy schopné posielať mužom

Navyše si vytvárete závislosť na stalkovaní tohto jedinca a v tom horšom prípade ste už životom niekoho absolútne cudzieho posadnutý. Pretvárate samých seba na obraz niekoho iného. To je veru veľmi tenký ľad. ”V tomto štádiu už ľudia zabúdajú na vlastné sny a ideály. Snažia sa čo najviac podobať svojmu idolu a prestávajú si uvedomovať realitu. Žijú v akejsi bubline a veria, že je to pre nich dobré. Opak je samozrejme pravdou. Len oni sami, to už nevidia,” vysvetľuje Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. Navyše ak začínate uprednostňovať virtuálny život pred reálnym, máte skutočný problém. Pravé šťastie totiž nenájdete na sociálnych sieťach, ale oveľa skôr doma v obývačke. Ľudia, ktorých tam sledujete žijú normálny život, len svoje zážitky a najkrajšie okamihy zdieľajú. Avšak aj oni majú ťažšie dni, fázy, kedy pociťujú hnev a bezmocnosť. Len to je niečo, o čo nemáte potrebu sa deliť s ostatnými. Preto sa môže zdať ich život absolútne bezchybný.  

Všetky naše sny sa môžu splniť, ak máme v rukách tie správne farbičky

Pravdou je, že v dnešnej hektickej je oveľa jednoduchšie žiť v takejto bubline. ”Po náročnom dni sa z nás prirodzene vytráca predstavivosť,  kreativita, strácame inšpiráciu. Svoje vnútorné „ja“ vedome potláčme do úzadia. V neposlednom rade však zabúdame žiť naplno, aj keď si to nechceme priznať,” dodáva Mgr. Martin Miler, klinický psychológ. To je najväčšia chyba a niečo, čo ľudia, ku ktorým obdivne vzhliadame robia naplno. Preto ich život vyzerá tak ružovo. Dokážu si vychutnať kúzlo prítomného okamihu, ponoriť sa do vlastného sveta fantázií. Vedia, že zázraky nie sú len súčasťou detských rozprávok. Ale mali by sa stať neodmysliteľnou súčasťou každého nášho rána. Aj z obyčajného pitia kávy so svojim manželom si dokážete vytvoriť ten najkrajší rituál. Stačí len chcieť. Nič v živote totiž nie je iba biele alebo čierne. Svet môže byť odetý aj do parížskej modrej. Tak sa nebojte farieb a maľujte. Povedzme si úprime, všetky naše sny sa môžu splniť, ak máme v rukách tie správne farbičky. Naše vlastné farbičky. Na to nezabúdajte.  Veď „fake“ sa dnes predsa aj tak nenosí..

Prečítajte si nové vydanie magazínu FEMINITY JESEŇ 2018, ktoré je práve v predaji, tu je malá upútavka

- Najčítanejšie -