Richard Gere vo filme Americký gigolo spôsobil revolúciu: Hnedý oblek je na výslní práve dnes

Armaniho návrhy sú ako sny ušité z našich túžob. Svedčí o tom aj ikonický hnedý oblek z filmu American gigolo, v ktorom si Richard Gere opäť raz zíískal nejedno ženské srdce.

Charizmatický herec Richard Gere je vo filmoch nenahraditeľný

Charizmatický herec Richard Gere je vo filmoch nenahraditeľný

Zdroj: Profimedia

Píše sa rok 1980 a talianska móda zaznamenáva zlatý vek. Milánsky fashion week prekonáva ten parížsky a z obrovského prameňa kreativity, nezastaviteľnej inšpirácie a šokujúcich zárobkov sa rodí Milano da bere („hýriace Miláno“). 

Prečítajte si: Pitti Uomo a šatník tých najlepšie oblečených mužov planéty: Zistite, čo robí muža skutočne neodolateľným

Zisk prúdiaci z módy podporoval taliansku ekonomiku a médiá spolu s celkovým PR vytvárajú kult osobnosti návrhára, ktorý zmenil pohľad na eleganciu a odev, či už mužský alebo ženský. Príbeh Giorgia Armaniho je impozantná štúdia úspechu, ktorá v sebe skrýva množstvo prelomov, ktoré tento dizajnérsky génius zažil. 

Módne impérium Giorgio Armani

Založeniu jeho módneho impéria predchádzalo rozhodnutie skončiť so štúdiom medicíny, pôsobenie v pozícii aranžéra módneho domu La Reniscente alebo práca u špičky v obore Nina Ceruttiho. V roku 1982 sa ako prvý návrhár od dôb Diora objavil na titulke amerického magazínu Time a stelesnenie talianskeho štýlu prekročilo hranice Európy.

Čo však spustilo túto vlnu záujmu o Armani Emporio kolekciu, ktorá okrem oblečenia  už vtedy zahŕňala aj plavky, spodnú bielizeň a okuliare? Bol to práve legendárny film Americký gigolo, s nemenej úžasným Richardom Gerom a supermodelkou Lauren Hutton v hlavnej úlohe.

Giorgio pre túto hollywoodsku produkciu navrhol filmové kostýmy a zároveň pretvoril dizajn vtedajšieho formálneho aj ležérneho mužského oblečenia. Nahradením obmedzeného tradične prispôsobeného obleku zo Savile Row predstavil pojem plynulosti a jednoduchosti pohybu. Tento efekt docielil strihom kopírujúcim kontúry tela, s vypasovanejšími a kratšími sakami bez rázporku v zadnej časti, čo umocnilo tzv. slim efekt. Nahradil ťažké materiály ako tvíd a flanel vlneným krepom, hodvábom a ľanom. Obohatil mužský šatník o mäkkú estetiku, uvoľnenosť a svetlú paletu farieb šedej, béžovej, hnedej a antracitovej. 

Ako sa sám neskôr vyjadril Richard Gere, z ktorého postava Juliana Kaya urobila taktiež hviezdu svetového formátu a sexsymbol nie len 80. rokov: ,,Armaniho návrhy sú ako sny ušité z našich túžob.“ 

Neprehliadnite: VIDEO: Štýlové obleky pre moderného muža: Nezabudnite na tento detail, urobí z vášho chlapa pravého gentlemana

One man show

Giorgio Armani a jeho „one man show“ priniesla obrovský prínos do globálnej módy, v ktorej kraľuje dodnes. Jeho ponímanie štýlového muža je nehynúcou inšpiráciou, no ako inovátor zostane zapísaný aj na poli dámskej tvorby. Vniesol do nej maskulínny tón a rafinovanosť, ktorá sa odhaľuje postupne a o to viac rezonuje už niekoľko dekád. Nie je tajomstvom, že už roky oblieka hviezdy ako Lady Gaga, Adele, Cate Blanchett, Penelope Cruz, Leonardo Dicaprio, George Clooney a mnohých ďalších. 

Ak chcete byť v blížiacej sa jeseni 2018 trendy, objavte aj vy silu nadčasového hnedého obleku s trochou talianskej rafinovanosti. Na svoje si prídu aj milovníci doplnkov, v ktorých platí heslo ,,brown in town“. Buďte veľkorysí a nechajte sa vtiahnuť do deja aj inými značkami ako Louis Vuitton, Fendi, Ermenegildo Zegna, Dior Homme a Gucci. 

Foto:
Profimedia, Dior, Fendi, Gucci, Ermenegildo Zegna, Louis Vuitton, Giorgio Armani
Zdroj:
GR

Súvisiace články

Diskusia k článku

comments powered by Disqus

Najčítanejšie články

Staň sa fanúšikom

TV programTV program Telkáč

Rozprávky, filmy a seriály

Starostlivosť o seba