Presunúť na hlavný obsah

Tajomstvo zásnubného prsteňa Lady Diany: Porušila toto zaužívané pravidlo a jej ruku zdobil odvážny skvost

Móda

Princezná mnohých sŕdc dokázala vďaka svojej charizme i vycibrenému vkusu ovplyvniť ďalšie generácie, spôsobiť hotovú senzáciu a zmeniť smer svetovej ekonomiky. Postačil jej na to jeden prsteň.

Keď sa v roku 1981mladučká Diana Spencer objavila na verejnosti po boku svojho snúbenca princa Charlesa, už vtedy šokovala britskú verejnosť milujúcu tradície. Na ruke jej totiž  žiaril nádherný zásnubný  prsteň, ktorý sa celkom vymykal tomu, čo zvyky prikazujú. Šperku dominoval  prekrásny tmavomodrý 12-karátový (podľa niektorých zdrojov 18-karátový) zafír zasadený do 18-karátového bieleho zlata a obkolesený štrnástimi diamantmi. Pre bežných smrteľníkov nepoznajúcich zvyky kráľovskej rodiny nič zvláštne, no pre Britov to bol šok. Iba devätnásťročná budúca princezná z Walesu prejavila odvahu vyčnievať z radu a prelomila etiketu konzervatívnej kráľovskej rodiny.

Pád diamantovej tradície

Po dlhé roky, zvlášť v kráľovskej rodine, bolo dovtedy zvykom žiadať o ruku diamantovým prsteňom. Nebolo to vždy tak. Diamanty boli kedysi pre britské impérium nedostatkový tovar. Nemohla si ich dovoliť ani šľachta. Zmena nastala až v roku 1800, keď boli v Južnej Afrike objavené bohaté doly s diamantmi. Týmto sa spustila tradícia diamantových zásnubných prsteňov v Anglicku, ktorá vrcholila predovšetkým po 2. svetovej vojne.

Hlavným dodávateľom diamantov bola v tých dobách spoločnosť  De Bedra, ktorej slávny slogan  „Diamanty sú večné“  sa stal nezabudnuteľným aj vďaka populárnej bondovke s rovnakým názvom.

Večnosť diamantov však  stopla charizmatická žena britského princa Charlesa.

Pôvod najslávnejšieho prsteňa Lady Di

Odkiaľ sa revolučný šperk waleskej princeznej vzal? Lady Diana si ho jednoducho vybrala z katalógu klenotníckej firmy, lebo sa jej páčil. Aj keď nešlo o hocijaké klenotníctvo, porušila tým ďalší zvyk, väčšina kráľovských klenotov bola vyrobená na zákazku. A takto sa predsa mohol každý dozvedieť, koľko prsteň stál. Jeho cena sa vtedy odhadovala na 28 500 libier, dnes je hodnota tohto šperku nevyčísliteľná.

Zásnubný prsteň Lady Di vznikol v najstaršej dodnes fungujúcej klenotníckej firme sveta – v britskej spoločnosti Garrard, založenej už v roku 1735. V roku 1840 sa stala oficiálnym klenotníctvom kráľovskej rodiny a dodávala šperky šiestim britským panovníkom od Viktórie až po Alžbetu II. Avšak v roku 2007 sa  Buckinghamský palác rozhodol pre zmenu a ukončil spoluprácu s Garrard. Stalo sa tak rok po tom, ako odišla z uvedenej klenotníckej spoločnosti jej kreatívna riaditeľka Jade Jagger – dcéra známeho rockera Micka Jaggera.

Jeden prsteň vládne všetkým

Keďže Lady Diana bola veľmi obľúbená, krátko po zásnubách spôsobila ošiaľ. Takmer všetky vydajachtivé ženy zaplavili portály s predajom zafírov. Vtedy najväčší predajca, spoločnosť Natural Sapphire Company, hlásil pár dní po oznámení zásnub Diany extrémne preťaženie serveru. Ceny zafíru začali zákonite stúpať, čo malo vplyv na svetovú ekonomiku.

Jeden prsteň vládne všetkým, a to doslova.  Jeho príbeh je dôkazom, ako rozmar a vycibrený vkus výnimočnej ženy, akou Lady Diana bezpochyby bola, odštartovali nové dejiny klenotníctva, ovplyvnili cenovú politiku na svetovom trhu a módny vkus nastávajúcich generácií.

Dianiným rebelstvom sa nechali inšpirovať aj iní členovia kráľovskej rodiny. Napríklad princ Andrew daroval k zásnubám svojej vyvolenej Sarah Ferguson prsteň s rubínom, pravdepodobne, aby ladil s jej červenými vlasmi.

Od roku 2010 sa slávnym prsteňom pýši vojvodkyňa z Cambridgea, ktorej ho k zásnubám daroval jej manžel, Dianin syn princ William, aby mal spomienku na svoju matku vždy nablízku. 

Legendárny prsteň Lady Di môžete mať aj vy

Jedinečnosť šperku anglickej princeznej ovplyvnila nielen svetovú ekonomiku, ale aj módne trendy naprieč kontinentmi. Kráľovské klenoty sú natoľko výnimočné, že sa ním inšpirovala aj klenotnícka značka ALO diamonds, ktorá prináša celú kolekciu šperkov inšpirovanú Lady Di. Nájdete v nej náušnice, prstene a náhrdelníky zdobené farebnými drahokamami a diamantmi v pompéznom štýle ako z čias kráľov.

- reklamná správa - 

Viac zaujímavých článkov nájdete v novom čísle tlačeného magazínu FEMINITY. Prelistujte si malú ukážku

 

- Najčítanejšie -