Presunúť na hlavný obsah

Aké sú rôzne chyby oka a prečo je potrebné si kúpiť kvalitné dioptrické okuliare

Zdravie

Moderné štatistiky sú deprimujúce. Viac ako polovica svetovej populácie trpí zrakovým postihnutím, kde najčastejšími problémami sú krátkozrakosť a ďalekozrakosť. Ale oftalmológovia často diagnostikujú aj inú chorobu, ktorej názov je pre mnohých neznámy. Astigmatizmus, defekt v optickom systéme oka, keď je ostrosť obrazu vertikálne aj horizontálne asymetrická.

Problémov videnia je samozrejme viac, tak sa poďte sa spolu s nami pozrieť na to, prečo je v niektorých prípadoch naozaj dobré si kúpiť kvalitné dioptrické okuliare.

Astigmatizmus

Astigmatizmus je defekt v optickom systéme oka, v dôsledku ktorého sa obraz videných objektov rozmazáva. V praxi je hlavným dôsledkom nejasné videnie na diaľku a neurčitosť objektov na rôzne vzdialenosti.

Oftalmológovia tvrdia, že takmer dve tretiny obyvateľov sveta čelia tomuto problému. Ale keďže stupeň astigmatizmu môže byť často malý, mnohí ľudia pri bežnom fungovaní prakticky necítia žiadne komplikácie.

Avšak pomerne veľa ľudí potrebuje špeciálnu liečbu alebo nápravu tejto poruchy pomocou kvalitných a zároveň lacných dioptrických okuliarov, kontaktných šošoviek alebo dokonca aj operácie.

Krátkozrakosť: Keď je to do diaľky ťažšie

Oko je optický systém, kde sa svetelné lúče sústreďujú na sietnicu a vytvárajú konkrétne obrazy. Normálna ohnisková vzdialenosť ľudského oka je približne 23,5 mm, avšak v niektorých prípadoch, dochádza  následkom problémov s videním, k jej porušeniu. Najčastejšou príčinou tohto problému je krátkozrakosť, alebo odborne myopia.

V medicíne je myopia (refrakčná chyba zraku) rozdelená na tri stupne: miernu, strednú a ťažkú.

Pri miernej krátkozrakosti sa zraková ostrosť pohybuje od -3.00 dioptrií. Vyššie poruchy sú od -3.25 do -6.00 dioptrie a ťažká je nad -6.00 dioptrie. Príčin jej vzniku môže byť viac a trpí ňou viac ako 30 % ľudí, kde sa počet neustále zvyšuje.

Niekde sú za tým gény, inde iné ďalšie ochorenia, ako napríklad cukrovka alebo sivý zákal. Problém sa dá ale rovnako dobre riešiť výberom správnych dioptrických okuliarov, ktoré sú v tomto smer najlepšie.

Na Eyerim si vyberiete dobrú kvalitu za rozumnú cenu.

Čo je ďalekozrakosť?

Mierna hyperopia zvyčajne postihuje osoby vo veku 40 rokov a viac, ale môže sa týkať aj mladých ľudí a detí.

Prítomnosť ďalekozrakosti môže spôsobiť ťažkosti pri čítaní, najmä ak text má malé písmo.

Výsledkom je, že ak máte hyperopiu, celková záťaž na oči pri práci na počítači alebo čítaní bude oveľa vyššia ako u ľudí so 100 % videním. Z tohto dôvodu sa môže objaviť zvyk žmúriť, alebo držať objekt v ruke blízko očí.

Ak sa všetky vyššie uvedené symptómy nevyskytujú nepretržite, potom to spravidla nie je problém. Ak ale už dlhšie prežívate podobné problémy, môžu sa vyskytnúť rôzne iné ďalšie dôsledky. Napríklad zápal a suchosť očí, rovnako ako bolesti hlavy, ktoré sú pomerne časté u ľudí s dýchavičnosťou.

Dioptrické okuliare sú najlepšia terapia na všetky poruchy

Existuje niekoľko spôsobov, ako opraviť hyperopiu alebo iné vyššie spomenuté poruchy videnia. Najbežnejším, dostupným a najmenej náročným spôsobom sú dioptrické okuliare, pretože sa vyhnete operácií očí. Vyberte si tie správne a najlepšie po dohode s odborníkom, ktorý vám musí najskôr určiť typ  poruchy videnia.

U nás si potom už len vyberiete konkrétny typ dioptrických okuliarov, s ktorými bude váš zrak na tom lepšie a zároveň budú ladiť s vašim celkovým štýlom. S Eyerim je nákup takýchto špeciálnych okuliarov jednoduchý a rýchly.

- reklamná správa -