Presunúť na hlavný obsah

Keira Knightley sa predstaví vo filme Colette: Príbeh ženy, ktorá šokovala parížsku spoločnosť erotickými románmi

Zábava

V úlohe slávnej francúzskej spisovateľky Sidonie-Gabrielle Colette sa predstaví skvelá herečka Keira Knightley.

Jej romány odzrkadľovali pozorovacie schopnosti, dialógy a intímny štýl. Premietla do nich svoj život, pocity, sklamania a túžby. Je jednou z mála autoriek, ktoré v plnosti odhalili svoje vnútro bez ostychu, rozpakov a predsudkov. Aj v tom spočívala hodnota jej tvorby. Prvý román vydala pod pseudonymom svojho prvého manžela – Willy.

Potom, čo sa Sidonie-Gabrielle Colette (Keira Knightley) zamilovala a vstúpila do manželstva s parížskym literátom, všeobecne známym pod menom Willy (Dominic West), strieda na prelome storočia pokojné prostredie vidieka za rušné ulice Paríža a jeho prosperujúce salóny.

Colette sa ocitne v parížskej spoločnosti

Colette sa prispôsobuje novému životu a zaraďuje sa do intelektuálneho, literárneho a umeleckého sveta svojho manžela, pričom vnútorne bojuje s prijatím jeho mimomanželských vzťahov. Willy vedie vydavateľstvo, v ktorom skupina spisovateľov vydáva beletriu pod pseudonymami. Nakoniec sa aj samotná Colette stane ,,tieňovou“ spisovateľkou pod vedením Willyho. Napíše román, inšpirovaný sčasti vlastným životom, o 15-ročnej dievčine Claudine. Ten sa stáva nielen obrovským bestsellerom, ale aj prekvapujúcou kultúrnou senzáciou, ktorá definuje nový archetyp moderného veku – tínedžera. Willy a Colette sa stanú celebritným párom a ich osobný život a sexuálne dobrodružné škandály napĺňajú nasledujúce romány. Marketingový génius Willy využíva značku Claudine na predaj doplnkového tovaru od cukríkov až po mydlo.

Willy odmieta uznať Colette ako autorku, čo vyvoláva v manželstve obrovské napätie. Tá nadväzuje vzťah s aristokratkou markýz de Belbeuf alebo Missy (Denise Goughová), ktorá odmieta rodové začlenenie. Povzbudzuje Colette, aby si nárokovala na svoj vlastný umelecký hlas.

No Willy je odhodlaný udržať nad Colette kontrolu a využíva vo svojom arzenáli každú psychologickú zbraň, aby jej zabránil v osamostatnení sa. Nakoniec sa jej to podarí a z Colette sa stáva jedna z najznámejších a najobľúbenejších francúzskych literárnych osobností.

VIDEO: Trailer k filmu Colette, celoslovenská premiéra bude 28. 02. 2019

Žáner: Dráma, Životopisný
Minutáž: 111 minút
Prístupnosť: nevhodný do 12 rokov
Pôvod: USA
Rok výroby: 2018
Réžia: Wash Westmoreland
Scenár: Richard Glatzer, Wash Westmoreland, Rebecca Lenkiewicz
Kamera: Giles Nuttgens BSC
Hudba: Thomas Adés
Hrajú: Keira Knightley, Dominic West, Eleanor Tomlinson, Fiona Shaw, Eleanor Tomlinson a ďalší

- Najčítanejšie -