Presunúť na hlavný obsah

Najznámejšie svadobné mýty a povery: Čo vám vo váš svadobný deň prinesie smolu a čo šťastie?

Zábava

Tradičná svadba je spojená s veľkým množstvom zvyklostí a tradícií. Mnohé z nich sa dodržiavajú aj dnes. Ak aj vy patríte k poverčivým ľuďom, na tieto detaily pri príprave svojho veľkého dňa nezabudnite.

Svadba patrí k najdôležitejším dňom v živote každého človeka. Všetci, no predovšetkým nevesta dúfajú, že všetko dopadne podľa predstáv a svadba bude tak povediac dokonalá. Hoci sa len málo ľudí prizná k tomu, že verí poverám, práve mnohokrát tieto mýty rozhodnú o orgnaizácii svadby či o jej termíne. Pred poverami a smolou v manželstve máme skrátka rešpekt. 

Neprehliadnite: Najzmyselnejšia instagramová babička: Pri pohľade na ňu by ste jej skutočný vek naozaj netipovali

Pozor na svadobné šaty

Nevesta má mať vo svoj svadobný deň oblečené biele šaty, ktoré symbolizujú čistotu srdca  budúcej nevesty. Túto tradíciu založila anglická kráľovná Viktória, ktorá si vo svoj svadobný deň 10. februára 1840 obliekla biele saténové šaty, ktoré sa dovtedy považovali za nevhodné, keďže boli údajne až príliš jednoduché. Dlhšiu tradíciu než biele šaty má stará známa povera, že ženích nesmie vidieť nevestu vo svadobných šatách skôr, než sa stretnú pred oltárom. Prináša to vraj smolu. Smolu prinášajú údajne aj sandálky s otvorenou špičkou, cez ktoré vám unikne požehnanie a blahobyt či to, ak prípadnú dierku na vašich svadobných šatách miesto zašplendlenia, zašijete. 

Počasie v deň "dé"

Akokoľvek dlho budete svadbu plánovať, počasie nenaplánujete. Povery sú však k počasiu zhovievavé a ani tú najväčšiu búrku si s negatívnymi dôsledkami na manželstvo nespájajú. Prekvapivo aj búrka je na svadbe vítaná, lebo po nej nasleduje dúha, ktorá zaručuje vášnivú a dlhotrvajúcu lásku. Dážď je zárukou šťastia, slnko zase sľubuje pohodový a harmonický vzťah.

Prečítajte si tiež: Vieme, čo môžete čakať od kamarátky podľa znamenia: Kto je verný až za hrob a na koho ego si dávať pozor?

Ošemetný termín svadby

Hovorí sa, že máj je lásky čas. Riadiac sa týmto príslovím, práve tento mesiac by mal byť tým najvhodnejším na oslavu lásky, ktorou je svadba. Povery našich predkov však protirečia. Po svadbe v máji vraj láska odletí rovnako ako kvety z čerešní. Tento mýtus sa najvýraznejšiím spôsobom pretavil do svadobnej praxe Slovákov, keďže stále platí, že v máji sa koná najmenej svadieb.

Veríte poverám?

spolu hlasovalo 79 ľudí

Áno
47
Nie
32

- Najčítanejšie -