Presunúť na hlavný obsah

Najväčšie nástrahy, ktoré na nás číhajú v bio obchodoch: Naučíme vás rozoznávať klamstvá na obaloch

Zdravie

Bohužiaľ, je to tak a vieme, že to čítate neradi, ale ani v bio obchodoch sa nemôžeme spoľahnúť na to, že nakúpime kvalitné a zdravé potraviny. Ako vlastne spoznať zdravé potraviny?

Mlč a čítaj nápisy

Môj pradedo vraj hovoril môjmu dedkovi (alebo to možno hovoril nejaký iný predok inému potomkovi a dosť možno si to celé niekto z rodiny vymyslel): "Mlč a čítaj nápisy!" 

Čítať nápisy sa jednoznačne vypláca v prípade prechádzky bio obchodom či obchodom, ktorý si hovorí "zdravá výživa". Tými nápismi myslím samozrejme zloženie potravín na zadnej strane obalu. Ak totiž chceme niečo jesť, mali by sme vedieť, čo vlastne jeme. Väčšina zákazníkov sa však bohužiaľ spolieha na tvrdenia na prednej strane výrobku, kde sú často slová ako "fit" a podobne. Že daná potravina rozhodne fit nie je, zistíme až po preštudovaní zloženia.

Mohlo by vás zaujímať: 5 zázračných potravín pre mladší vzhľad: Obsahujú v sebe živiny nevyhnutné pre tvorbu kolagénu

Najčastejšie zlo v regáloch

Pretože mám v nakupovaní zdravých potravín (či presnejšie povedané v pátraní po nich) dlhoročnú prax, pokúsim sa teraz stručne zhrnúť, na čo by ste si mali pri nákupe v bio obchodoch dať pozor.

Cukor

Nech si výrobca na obale hovorí, čo chce, potravina obsahujúca cukor (a to aj ten trstinový alebo kokosový) nie je zdravá. Bodka. Je jedno, že je tyčinka bio, ak je v nej cukor. To isté sa týka aj omáčok na špagety, polievok v konzerve, kečupov alebo nátierok, kde by sme cukor ani nečakali.
Cukor neobsahuje žiadne živiny (trstinový cukor obsahuje mizivé percento melasy, čo je nám k ničomu) a nijako nám neprospieva. Nie je nutné ho vypustiť z jedálnička absolútne, ale je dobré si na neho dať pozor. Deti by potom cukor nemali jesť pokiaľ možno vôbec. Ničí im to nenávratne zubnú sklovinu a zhoršuje to schopnosť sústrediť sa. Jediný cukor, ktorý je zdravý, je cukor brezový čiže xylitol.

Stužený tuk

Prísada obľúbená u výrobcov "zdravých" tyčiniek, sušienok, čokolád a iných pochutín. Môže sa jednať o stužený palmový tuk, ale aj o iný rastlinný stužený tuk. Občas na neho narazíme aj v poleve pufovaných fit chlebíčkov.

Sója

Existuje len jeden druh sóje, ktorý je pre človeka dobre stráviteľný, a tým je fermentovaná sója (tempeh, shoyu omáčka, miso, natto). Pokiaľ v zložení vidíte sójovú múku, sójové mlieko, mäso či tofu, siahnite radšej po niečom inom.

Siričitan

Problém týkajúci sa predovšetkým hrozienok, sušených marhúľ a ďalšieho ovocia vrátane kustovnice. Je prekvapujúce, že si majitelia obchodov so zdravou výživou nedajú prácu s výberom nesiričitanových potravín. Siričitan zo sušeného ovocia nejde nijako zmyť ani vypláchnuť, je totiž v celom kuse a nie len na povrchu.

Sirup z agáve

Hoci väčšina sirupov je zdravá, sirup z agáve medzi nich bohužiaľ nepatrí pre svoj vysoký obsah fruktózy, a preto je lepšie zvoliť obyčajný med alebo brezový cukor (xylitol). 

Bežná pšenica

Kontroverzná obilnina, ktorú milujú výrobcovia pečiva, pretože vďaka pšeničnému lepku má pečivo krásne nadýchanú štruktúru. Natrafíte na ňu ale aj v najrôznejších sušienkach, tyčinkách, konzervovaných potravinách, nátierkach a tak ďalej. Nie každému moderná šľachtená pšenica vyložene vadí, ale tiež rozhodne nikomu nijako neprospieva, a preto je lepšie voliť menej bežné obilniny, ako je napríklad raž a ovos alebo pseudoobiloviny pohánka, quinoa a amarant.

Umelé sladidlá

Nešvár dia potravín, light nápojov i takzvaných zdravých potravín. Že nie sú umelé sladidlá zdravé, dávno vieme. Nízkoenergetické sladidlá navyše spôsobujú uvoľňovanie glukózy z pečeňového glykogénu, čo vedie k vyššiemu ukladaniu tuku. Pozor by sme si mali dať aj na sladidlo zo stévie. Toto sladidlo nie je prostým extraktom byliny, ale už priemyselne spracovaným produktom. Jeho konzumácia môže viesť k nevoľnostiam, možnému prílišnému zníženiu tlaku, bolestiam hlavy a zhoršeniu cukrovky.

Pravidelná konzumácia umelých sladidiel nie je teda príliš prospešná pre naše zdravie, ale ani pre naše chudnutie. Výnimku tvoria prírodné sladidlá, ako je brezový cukor (xylitol) a maltitol. Narozdiel od umelých sladidiel a stévie nemajú nulový obsah kalórií, pretože skutočne obsahujú cukry. V porovnaní s klasickým cukrom majú však menej kalórií a nižší glykemický index. Xylitol je prospešný pre zdravie zubov a našu črevnú mikroflóru.

Neprehliadnite: 

Ako si to všetko zapamätať?

Zapracovať všetky vyššie spomenuté poznatky do praxe nie je jednoduché a vyžaduje to čas. Odporúčam sústrediť sa prvý mesiac len na prvý bod (vyradenie cukru), ďalší mesiac k nemu pridať druhý bod a tak ďalej. Čoskoro zistíte, že môžete aj naďalej chodiť nakupovať do bio obchodov, ale že tu budete kupovať len určité percento výrobkov. Zohnať všetko v dobrej kvalite v jednom obchode v podstate nie je možné a je nutné potraviny nakupovať z viacerých zdrojov.
Základné potraviny zoženiete v supermarketoch, špeciálnejšie v bio obchodoch a tie najvzácnejšie zoženiete mnohokrát len na internete. Áno, je to zložité, ale čím vyšší dopyt po skutočne kvalitných potravinách bude, tým skôr na ne narazíte aj v tom vašom obľúbenom obchode za rohom. Tak to nevzdávajte! Želám Vám veľa zdravia a dobrú chuť!