Presunúť na hlavný obsah

VIDEO: Legendárne Aviatorky sú nesmrteľné: Dajte na radu odborníkov a siahnite po tých správnych okuliaroch

Feminity TV

Okrem toho, že majú okuliare spĺňať svoj účel, mali by sedieť k typu tváre a zvýrazniť vašu osobnosť. Je dobré, ak si necháte poradiť u odborníkov. Tí majú väčšiu skúsenosť a pri výbere tých správnych si všímajú veci, ktoré si my ani neuvedomujeme.

Častokrát siahame iba po značke, ktorá je momentálne trendy, ale ich tvar nám však nemusí sedieť. A skôr než by zvýraznil inašu tvár či osobnosť vyvolávajú opačný efekt - na naše okolie budeme pôsobiť komicky. 

Neprehliadnite: VIDEO: Vespa horúčka sa vracia do mesta: Čo všetko by ste mali vedieť pred kúpou tohto skútra?

Dôležíté sú proporcie tváre

Šťastie praje tým, ktorých tvár je oválna - proporčne dokonalá. Pristane im takmer každý typ rámov. Ak je vaša tvár okrúhla vyhnite sa rámom s ostrými hranami. Zaoblené tvary vám pristanú lepšie. Ak ste majiteľom širšieho čela a úzkej brady, siahnite po trocha hranatejších tvaroch, kvôli vyváženiu. Dá sa povedať, že je to stále o vyváženosti a proporcionalite vašej tváre a typu rámov. Aj tu platí, že za kvalitu sa platí. Pre tých, ktorí sú odkázaní na dioptrie o to viac, pretože bez nich sú stratení. Technológie? Aj v tejto oblasti postúpili ďaleko. Ľudia s dioptriami nemusia robiť kompromisy. Kľudne si môžu vybrať značky a rámy, ktoré kedysi boli vyslovene len slnečné. 

Feminity TV: Nechajte si spolu s Blogerom a poradcom pre štýl a etiketu Miroslavom Paluchom poradiť pri výbere správnych slnečných okuliarov

Nesmrteľná legenda 

Je len málo značiek s tak širokou ponukou slnečných aj dioptrických rámov s 80 ročnou tradíciou ako značka Ray - Ban. Za jej vznikom je americká spoločnosť Bausch & Lomba spolupráca s armádou. Už v roku 1929 plukovník letectva John A. Macready v spolupráci so spoločnosťou Bausch Lomba hľadali riešenie, ako znížiť, potlačiť pôsobenie slnečných lúčov, ktoré spôsobovali problémy pilotom. Prototyp okuliarov sa podarilo vytvoriť až v roku 1936, pod názvom "Anti-Glare". Mali plastové rámy, zelené šošovky, boli schopné stlmiť oslnenie. Pridanou hodnotou bolo, že šošovky boli nárazu vzdorné. Následne boli prepracované s kovovým rámom a patentované ako Ray - Ban Aviator. John Bausch a Henry Lomb, nemecký prisťahovalci, zapožičali svoju podnikateľskú dráhu výrobou monoklov v roku 1853. Výrobu vulkanitových gumových rámov na okuliare zapožičali v roku 1861- Rastúcemu dopytu po týchto okuliaroch nepomohla americká občianska vojna a nárast cien zlata. Spoločnosť rozširuje svoje portfólio o výrobu mikroskopov, fotoobjektívov, okuliarových šošoviek a ďalekohľadov. Až 70% celkovej produkcie predstavovali výrobky pre armádu. 

Spoločnosť pod svojim názvom expandovala až do roku 1999, keď ju získala skupina Luxottica, vrátane so značkou Ray - Ban za 640 mil. amerických dolárov. Z nadsázkou môžeme povedať, že tomuto impériu patria takmer všetky svetové značky. Napríklad Oliver People či Persol. Najobľúbenejšími slnečnými okuliarmi sú bezpochyby štýlové modely Aviator, Wayfarer, Caravan a Clubmaster. Jedným dychom ale treba povedať, že aj najviac kopírovanými, napodobňovanými, a samozrejme aj falšovanými na celom svete. 

Prečítajte si tiež:  VIDEO: Klasický oblek v štýle Prince of Wales s veľkým károm: Ako sa šije oblek na mieru?

Ikonické modely ikonických mužov

Z dnešného pohľadu užívateľov sociálnych sietí môžeme povedať, že taký generál Douglas McArthur sa stal prvým influencerom značky Ray - Ban, typu Aviator, keď počas druhej svetovej vojny pristál na pláži na Filipínach a novinársky fotografi zaplavili noviny jeho fotkami. Bausch Lomb mu dokonca v roku 1987 venoval akýsi rád slnečných okuliarov. Popularita značky sa rýchlo šírila vďaka filmom s Jamesom Deanom, ale asi najviac umiestneniu Aviatorov vo filme Top Gun s Tomom Cruisom. V ikonickom filme Easy Rider Peter Fonda taktirž používal Ray - Ban. Kúzlu okuliarov s touto značkou podľahli aj Johnny Depp, Michael Jackson, Freddie Mercury či Elvis Presley.

Ťažko by sme si vedeli predstaviť Roy Orbisona, Elvisa Costella, seriál Miami Vice, či Moonlightig bez modelu Wayfarer. Jednotlivé typy rámov "ochádzajú" aby sa opäť vrátili v rôznych podobách a návrhoch módnych návrhárov. Okrem módnosti, by mali však plniť zásadnú úlohu s ktorou boli vyrobené, chrániť náš zrak, či už ako slnečné okuliare, alebo ako dioptrické.

Ak vás zaujíma poradenstvo v oblasti imidžu, štýlu a etikety, nechajte sa o tom priučiť viac priamo od poradcu štýlu.

- Najčítanejšie -