Presunúť na hlavný obsah

Za akné v dospelosti nie sú zodpovedné len hormóny: Ak prestanete robiť tieto veci, zbavíte sa ho v priebehu mesiaca

Krása

Keď má človek 16 ráta s tým, že jeho pleť nie je úplne dokonalá. Čo však robiť v prípade, ak ste už v zrelom veku, no aj napriek tomu vám akné stále znepríjemňuje život? Prečo majú niektoré dospelé ženy, dávno po puberte a bojujú s týmto problémom?

Je nám jasné, že pretrvávanie problémov s pleťou v zrelšom veku má za následok viac kombinovaných faktorov, akými sú hormonálna nerovnováha, stres, nedostatok spánku, nevhodná strava, minimálny pitný režim, či pohyb. A to je len zlomok všetkého negatívneho, čoho sa na svojom tele a následne pleti dopúšťame. To, čo však značne ovplyvňuje stav našej pokožky, sú zlozvyky, ktorých je oveľa viac ako si zrejme viete predstaviť. Čo pre nás predstavuje skutočný problém?

Prečítajte si: Živočíšne verzus rastlinné bielkoviny? Príklad si môžeme brať od našich starých mám, ktoré vedeli, čo telo potrebuje

1. Zabudnite na pikantné a korenené jedlá

Práve príliš pikantné a korenené jedlá sú zodpovedné za to, že sa na našej pleti tvoria tzv. komedóny. Naozaj tento typ jedál je pre našu pokožku nevhodný a z dlhodobého hľadiska neúnosný. Preto by ste ich príjem mali eliminovať na ozajstné minimumum. Koreňte, soľte, čo najmenej, vaša pleť sa vám poďakuje. A efekt v podobe krásnej tváričky sa dostaví oveľa skôr ako predpokladáte. 

2. Vzdajte sa bielej múky a mlieka

Áno, tušíte správne, že práve strava je v starostlivosti o pleť tou najpodsatnejšou a zohráva veľmi podstanú úlohu. Biela múka je žiaľ tou nežiadanou zložkou, ktorá zasahuje do látkovej premeny cukrov kožných buniek a podporuje vznik akné. Pokiaľ sa pýtate, či ju treba úplne vynechať, odpoveď je jednoznačná. Áno. A na tento pomyselný "tabu zoznam" si pripíšte aj mliečne produkty. Úplne všetky. Žiaľ podporujú produkciu mazu a zvyšujú citlivosť pleti na hormonálne výkyvy. To je niečo, čomu sa chcete vyvarovať.

3. Obmedzte príjem alkoholu a kávy na minimum

Alkohol a kofeín majú na kvalitu pleti obrovský vplyv. Za všetkým v podstate stojí sila nášho imunitného systému. Ak je imunitný systém dostatočne dobrý, nedovolí baktériám, aby do organizmu zasahovali. Pokiaľ to tak nie je a dáte si nejaký ten pohárik, či kávičku počas dňa niekoľkokrát, imunitný systém je oslabený a baktérie sa môžu začať prejavovať v plnej sile. Tie sa najčastejšie usádzajú v póroch, kde spôsobujú rozsiahle zápaly a teda samotné akné.

Neprehliadnite: Aký je váš metabolický vek v porovnaní so skutočným? Tento vzorec odhalí veľa o vašej fyzickej kondícii a zdraví

Pokiaľ však tieto tri veci úplne vylúčite z jedálnička a nahradíte ich niečím iným, pozitívne zmeny sa prejavia už priebehu štyroch týždňov. A verte, že sa budete cítiť nielen skvele, ale aj oveľa sebavedomejšie. Niekedy stačí totiž naozaj málo. Vzdať sa na oko nevinných zlozvykov, ktoré robíme každý deň.

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus